Արցախի առողջապահության համակարգը համալրվել է բժշկական նոր կադրերով
Անցած տարի հետևողական աշխատանքներ են տարվել Արցախի առողջապահության համակարգը բժշկական նոր կադրերով համալրելու ուղղությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին երեկ՝ հունվարի 31-ին, մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ԼՂՀ առողջապահության նախարար Կարինե Աթայանը և նշել, որ բուժհիմնարկները համալրվել են ինչպես Արցախից, այնպես էլ ՀՀ-ից հրավիրված մասնագետներով:
«Ընդհանուր առմամբ 2016 թվականին աշխատանքի է ուղեգրվել 20 բժիշկ: Պետական պատվերի շրջանակներում Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան են ընդունվել 24 շրջանավարտ: Նրանց հետ մշակվել է նոր պայմանագրի ձև, որով կարգավորվում է շրջանային բուժհիմնարկները կադրերով համալրման գործընթացը, ինչպես նաև նվազագույնը 5 տարի պարտադիր աշխատելու պայման է դրվել: Արցախի առողջապահության նախարարության միջնորդությամբ, կլինիկական օրդինատուրա են ընդունվել 8 բժիշկ` հետդիպլոմային մասնագիտացում անցնելու նպատակով, որոնց մասնագիտություններն ընտրվել են՝ ըստ նախարարության պահանջարկի՝ կարդիոլոգիա, գինեկոլոգիա, ընդհանուր վիրաբուժություն, ճառագայթային ախտորոշում և ներզատաբանություն: Իսկ կլինիկական օրդինատուրան ավարտել է 3 մասնագետ, որոնցից 2-ն արդեն աշխատում են առողջապահության համակարգում, իսկ 1-ը զորակոչվել է ՊԲ` զինվորական ծառայության»,- մանրամասնել է Կ. Աթայանը:

Система здравоохранения Арцаха пополнилась новым медицинским персоналом
В прошлом году была проведена последовательная работа по пополнению системы здравоохранения Арцаха новым медицинским персоналом.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 февраля АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент "Aрцахпресс ", об этом во вторник , 31 января, сообщила на пресс-конференции министр здравоохранения Республики Арцах Карине Атаян, уточнив при этом, что медицинские учреждения пополняются новыми специалистами как из Арцаха, так и из Армении.
"В целом, в 2016 году было направлено на работу 20 врачей. В рамках государственного заказа в Ереванский государственный медицинский университет им. Мхитара Гераци поступило 24 абитуриента.
Для них была разработана форма нового договора, в соответствии с которым будет регулироваться процесс найма медицинского персонала, а также предусмотрено обязательное условие - минимум 5 лет работы.
При посредничестве Министерства здравоохранения Арцаха в ординатуру поступило 8 врачей с целью получения последипломного образования. Их специализации были выбраны в соответствии с потребностями министерства - кардиология, гинекология, общая хирургия, лучевая диагностика и эндокриноло́гия .
Клиническую ординатуру окончили 3 специалиста, 2 из них уже работают в системе здравоохранения, а 1 призван на военную службу в армию ", - пояснила Карине Атаян.