Ռումինիայում տասնյակ հազարավոր մարդիկ դուրս են եկել հակակառավարական ցույցերի
Կիրակի օրը տասնյակ հազարավոր ռումինացիներ հակակառավարական ցույցեր են կազմակերպել Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում ու այլ խոշոր քաղաքներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես նշում է Reuters-ը, 1989թ. կոմունիստական ռեժիմի անկումից ի վեր սրանք Ռումինիայում ամենախոշոր հակակառավարական ցույցերն են եղել:
Ցուցարարները պահանջել են կառավարության հրաժարականը՝ պնդելով, որ իշխանությունները կոռումպացված են և որ նրանք այլևս կորցրել են իրենց վստահությունը:
Հայտնի է, որ միայն Բուխարեստում փողոց է դուրս եկել ավելի քան 50.000 մարդ՝ հակակառավարական կոչեր բացականչելով ու կրելով նույն բնույթի պաստառներ: Տասնյակ հազարավոր ցուցարարներ իրենց բողոքի խոսքն են հայտնել մյուս քաղաքներում:
Աղբյուրը մանրամասնում է, որ Ռումինիայում հակակառավարական ցույցերը սկսվել են կառավարության՝ երկրի քրեական օրենսգրքում արած փոփոխության հետևանքով: Հայտնի է, որ փոփոխությունը, որը զանգվածային ճնշումների արդյունքում չեղարկվել է մի քանի օր առաջ, թույլ կտար կոռուպցիայի մեղադրանքով ազատազրկվածներին լքել բանտերը:

Tens of thousands of people continue protests against Romania’s government
STEPANAKERT, FEBRUARY 13, ARTSAKHPRESS: 50.000 people gathered outside the government’s headquarters in Bucharest on February 12. They raised pieces of red, yellow and blue colored paper above their heads to form a giant Romanian flag.
Tens of thousands of people also protested in other cities of Romania and abroad.
The one-month-old cabinet of Prime Minister Sorin Grindeanu enraged voters when it quietly approved late on Jan. 31 an emergency decree that would have decriminalized several graft offenses.
The decree, which was widely criticized in Romania and by its Western allies, prompted the largest display of popular anger since the fall of communism in 1989, with at least half a million people taking to the streets last Sunday.