Ալեքսանդր Լապշինի կինը դիմել է Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին
Բելառուսից Ադրբեջան արտահանձնված Իսրայելի և Ռուսաստանի քաղաքացի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի կինը դիմել է Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին` խնդրելով դիմել Բաքվի իշխանություններին իր ամուսնուն ազատ արձակելու պահանջով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Լապշինի կինը` Եկատերինան, ընդգծել է, որ «Պանդորայի արկղը բացված է, որն իրական վտանգ է ցանկացած բլոգերի, լրագրողի կամ սովորական ճանապարհորդի համար»:
Ստորև ներկայացնում ենք Լապշինի կնոջ դիմումը Իսրայելի վարչապետին: Դիմումը տեղադրված է նաև Change.org-ում, որտեղ բոլոր ցանկացողները կարող են ստորագրել հայտարարության տակ:
«Հարգարժան պարոն վարչապետ,
Որպես պետության ղեկավար` Դուք միջազգային մեծ ազդեցություն ունեք, հետևաբար կարող եք և պետք է օգնեք Իսրայելի քաղաքացուն, ով ծառայել է երկրի պաշտպանության բանակում և այժմ հայտնվել է բարդ իրադրությունում: Դուք ազատ եք արձակել Գիլադ Շալիթին` նրա համար բարձր գին վճարելով: Ձեր եղբայրն ընկել է Էնթեբբեում իսրայելցիներին և հրեաներին փրկելու գործողության ժամանակ,-գրել է Լապշինի կինը՝ նշելով, որ եկել է ժամանակն օգնելու բլոգերի և լրագրողի, ով իր լրագրողական պարտականությունը կատարելու հետևանքով ընկավ ադրբեջանական բանտ: -Հաշվի առնելով Իսրայելի և Ադրբեջանի միջև լավ հարաբերությունները, համատեղ ռազմական և տնտեսական ծրագրերը` Դուք ունեք հնարավորություն հաստատակամ պահանջով դիմելու նախագահ Ալիևին և օգնելու իսրայելցուն հայտնվել ազատության մեջ:
Սա խիստ վտանգավոր նախադեպ է, եթե այս ամենի նկատմամբ փակենք աչքերը, ապա ապագայում շատ իսրայելցիներ կարող են նման իրադրության պայմաններում հայտնվել վիճելի տարածքներ և անգամ Երուսաղեմում մեր տարածքներ կամ Գոլանի բարձունքներ այցելելու հետևանքով, որոնք միջազգային հանրությունը իսրայելական չի համարում:
Մենք հասկանում ենք, որ ձեր ուշադրությունը սևեռված է գլոբալ հարցերի վրա, ինչպես իրանական սպառնալիքը, սակայն սեփական երկրի քաղաքացիներին օգնություն տրամադրելը պակաս կարևոր չէ, քանի որ մենք մերոնց չենք լքում` ոչ միայն մարտի դաշտում, այլ ամենուր:
Մենք ակնկալում ենք ձեր միջամտությունը, քանի որ Դուք կարող եք: Եվ Դուք պետք է միջամտեք»:
Բելառուսի Գերագույն դատարանը փետրվարի 7-ին մերժել էր Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի բողոքը՝ կապված Բելառուսի Գլխավոր դատախազության որոշման հետ, որով Լապշինը պետք է արտահանձնվեր Ադրբեջան:
Լապշինը նույն օրը հատուկ չվերթով տեղափոխվել է Մինսկից Բաքու ` պետական անվտանգության ծառայության աշխատակիցների ուղեկցությամբ:

“You must intervene” – Lapshin’s wife applies to Israel’s PM Benjamin Netanyahu
Russian-Israeli blogger Alexander Lapshin’s wife has applied to Prime Minister of Israel Benjamin Netanyahu with the request to urge the Baku leadership to release her spouse.
STEPANAKERT, FEBRUARY 13, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Lapshin’s wife Yekaterina stated that “Pandora’s box is opened which is a real threat for every blogger, reporter or an ordinary traveler”.
“Armenpress” presents the request letter of Lapshin’s wife which is posted on Change.org. Those who are interested can sign under the statement.
“Dear Mr. Prime Minister,
As the head of the state, You have big international influence, thus, You can and must help the citizen of Israel who served in the country’s defense army and now is in difficult situation. You have released Gilad Shalit by paying a high price for him. Your brother fell while saving the Israelis and Jews in Entebbe”, Lapshin’s wife writes, stating that time has come to help a blogger and a reporter who appeared in the Azerbaijani prison as a result of fulfilling his journalistic obligation.
“Taking into account the good relations between Israel and Azerbaijan, the joint military and economic programs, You have an opportunity to apply with a determined demand to President Aliyev and help the Israeli to appear in freedom.
This is a very dangerous precedent if we close eyes on this, later many Israelis can appear in such situations due to visiting disputed territories and even our territories in Jerusalem or the Golan Heights which the international community doesn’t recognize as an Israeli.
We understand that You are focused on global issues, such as the Iranian threat, however, providing assistance to the citizens of own country is no less important since we don’t leave ours not only in the battlefield, but also anywhere.