Ադրբեջանը շփման գծում հրադադարը խախտել է 64 անգամ
Փետրվարի 17-ին եւ լույս 18-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, այդ թվում՝դիպուկահար հրացաններից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է 64 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 600 կրակոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արեւելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաեւ 60 միլիմետրանոց ականանետ (3 արկ):
ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը եւ շարունակում իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

Azerbaijan fired mortar shells at night
The adversary violated the ceasefire along the line of contact between the Karabakh and Azerbaijani opposing forces 64 times, from late Friday night to early Saturday morning.
STEPANAKERT, FEBRUARY 18, ARTSAKHPRESS: During this time the Azerbaijani armed forces fired around 600 shots toward the Armenian position-holders, and with different-caliber shooting weapons—including sniper rifles, the Nagorno-Karabakh Republic Defense Army informed.
In addition, the adversary fired three mortar shells, in an easterly direction of the line of contact.
But the NKR Defense Army vanguard units are in command of the operational and tactical situation, and they continue reliably maintaining their military positions.