2017-ի գարնանը Հայաստանում կանցկացվի նանոտեխնոլոգիաների հայ- իրանական ֆորում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին NEWS.am–ի թղթակցին հայտնել է տնտեսական զարգացման ու ներդրումների փոխնախարար Էմիլ Տարասյանը։
Նա նշել է, որ վերջերս Իրան էր այցելել հայկական պատվիրակության հետ ու կարողացել է գնահատել այդ երկրի ձեռքբերումները նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում։ «Մենք շատ տպավորված ենք։ Ճիշտ է, զգացվում է ֆունդամենտալ մասի պահանջ։ Եվ դա հենց այն խորշն է, որը կարող են զբաղեցնել մեր մասնագետները։ Իսկ մենք հիմա ունենք լավ հետազոտողներ, բայց քիչ են գործող նախագծերը։ Մենք կարող ենք միավորել մեր ուժեղ կողմերը»,- նկատեց Տարասյանը։
Փոխնախարարի հետ միասին Իրան էին այցելել նաեւ Ռուս- հայկական համալսարանի մաթեմատիկայի ու տեխնոլոգիաների ինստիտուտի տնօրեն Էդուարդ Ղազարյանը ու գիտության հարցերով պետական հանձնաժողովի ներկայացուցիչները։ Նրանք իրանցի գործընկերներին ներկայացրել են Հայաստանում տեսական մշակումների մակարդակը։
Իրանում հյուրերին ցույց են տվել Շարիֆ համալսարանը՝ երկրի առաջատար տեխնոլոգիական բուհերից մեկը, որը համագործակցում է ԱՄՆ-ի Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի հետ։ Ցույց են տվել նաեւ նանոտեխնոլոգիաների դպրոցական լաբորատորիաները՝ մոտավորապես նույնը, ինչ հիմա Հայաստանում անում են ռոբոտեխնիկայի ոլորտում։
Այցի ընթացքում նախաստորագրվել է նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության մասին հուշագիր։ Ակնկալվում է, որ այն կստորագրվի Հայաստանի վարչապետի՝ Իրան կատարելիք այցելության ժամանակ։ Այն կստորագրեն Հայաստանի տնտեսական զարգացման ու ներդրումների նախարարն ու Իրանի փոխնախագահը, որը համակարգում է նանոտեխնոլոգիաները։ Հայկական կողմից արդեն կան առաջարկներ գործողությունների ծրագրի վերաբերյալ։
«Դրանից հետո մենք ուզում ենք անցկացնել ոլորտային բիզնես ֆորում՝ կամ Գյումրիում, կամ Երեւանում։ Ամենայն հավանականությամբ մինչեւ 2017-ի ապրիլ»,- հայտնել է Տարասյանը։

Весной 2017 г в Армении пройдёт армяно-иранский форум нанотехнологий
СТЕПАНАКЕРТ, 28 февраля АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am замминистра экономразвития и инвестиций Армении Эмиль Тарасян.
Он отметил, что недавно побывал в Иране с армянской делегацией и смог оценить достижения этой страны в нанотехнологиях. «Мы очень впечатлены. Правда, чувствуется потребность в фундаментальной части. И это как раз та ниша, которую могут занять наши специалисты. А у нас есть хорошие исследователи, но мало действующих проектов. Наши сильные стороны мы можем совместить»,  - заметил Тарасян.
Вместе с замминистра в Иране побывали директор Института математики и технологий Российско-Армянского университета Эдуард Казарян и  представители Госкомитета по науке. Они представили иранским коллегам уровень теоретических разработок в Армении.
В Иране гостям показали университет Шариф – один из ведущих технологических вузов страны, который сотрудничает с Массачусетским технологическим институтом в США. Показали и школьные лаборатории нанотехнологий – примерно то же, что в Армении сейчас делают по робототехнике.
В ходе визита был парафирован меморандум о сотрудничестве в нанотехнологиях. Его подписание ожидается во время посещения премьер-министра Армении в Иран.  Его подпишут министр экономрзавития и инвестиций Армении и вице-президент Ирана, координирующий нанотехнологии. С армянской стороны уже есть предложения о программе действий.
«После этого мы и хотим провести отраслевой бизнес-форум – или в Гюмри, или в Ереване. Скорее всего, до апреля 2017 г», – заявил Тарасян.