Միջազգային հանրությունը որևէ կասկած չունի, թե ով է խախտում հրադադարը. ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ
Մեծ աշխատանքներ ենք տանում միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելու և այլ մակարդակներով ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ գործողությունները դատապարտելու ուղղությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասել է Եվրոպայի Խորհրդում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից վերջին շրջանում սահմանային գոտում իրավիճակի լարմանը:
«Մենք տարածել ենք Եվրոպայի խորհրդի համապատասխան հայտարարություն, աշխատանքներ ենք տանում, որպեսզի միջազգային հանրությունը նույնպես դատապարտի Ադրբեջանի գործողությունները: Միջազգային հանրությունը որևէ կասկած չունի, թե ով է խախտում հրադադարը, բայց գիտեք նաև, որ միջնորդական առաքելություն իրականացնող երկրների համար բարդ է դատապարտել մեկ կամ մյուս կողմին»,- ասել է Պ. Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով այսօր՝ մարտի 1-ին Արցախի Նախագահի հետ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության կենտրոնական ապարատի եւ դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հանդիպմանը՝ Եվրոպայի Խորհրդում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը նաև նշել է, որ կարևոր է իրավիճակին ծանոթանալ տեղում՝ իրական շփումների միջոցով:
«Մենք միշտ էլ Արցախից ստանում ենք ճշմարտացի տեղեկատվություն: Ստրասբուրգում ունենք ներկայացուցիչ նաև Արցախից: Այս հանդիպումների ընթացքում ամեն անգամ մի նոր բան ենք սովորում»,- հավելել է Պ. Հովհաննիսյանը:

The international community has no doubt who violates ceasefire. Permanent Representative of Armenia to the Council of Europe
We are conducting a lot of works to draw the attention of the international community and to condemn the aggressive actions of the Azerbaijani side at other levels.
STEPANAKERT, MARCH 1, ARTSAKHPRESS: In an interview with “Artsakhpress”, Permanent Representative of Armenia to the Council of Europe and Ambassador Paruyr Hovhannisyan said, referring to the tense situation in the borderline.
"We issued a corresponding statement of the Council of Europe; we are conducting works for the international community to condemn Azerbaijan's actions. The international community has no doubt who violates the ceasefire, but it is difficult for countries carrying out mediatory mission to condemn one or the other side, "said Paruyr Hovhannisyan.
Referring to the meeting of Bako Sahakyan with Armenian foreign ministry's central apparatus and diplomatic corps, he said that it is important to get familiar with the situation on the spot, through real contacts.
"We always receive truthful information from Artsakh. In Strasbourg we have a representative from Artsakh. Each time during these meetings we learn something new,” he concluded.