Թուրքիային ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների դասեր չփորձեք տալ. Չավուշօղլուն՝ Գերմանիային
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն Համբուրգում Թուրքիայի հյուպատոսության շենքում իր դժգոհությունն է հայտնել գերմանական իշխանությունների կողմից իրեն դահլիճ չտրամադրելու համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Թուրքական Demokrathaber կայքի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն նշել է, թե ինքը պարզապես ցանկացել է Գերմանիայի թուրքական համայնքի հետ հանդիպել եւ բարեկամ երկիր Գերմանիայի դեմ որեւէ քաղաքական հայտարարությամբ հանդես գալու ցանկություն չի ունեցել։ Չավուշօղլուն շեշտել է, թե գերմանական իշխանությունները տարբեր պատճառաբանություններով հրաժարվել են թուրքական համայնքի հետ հանդիպման համար իրեն դահլիճ տրամադրել։
«Երբ այդ դահլիճները տարբեր միջոցառումների համար տրամադրում էին, խնդիր չկար, սակայն Թուրքիայի ԱԳ նախարարի դեպքում այնտեղ խնդիրներ առաջացան։ Թող Գերմանիան չփորձի Թուրքիային ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների դասեր տալ»,-ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը։
Նշենք, որ Գերմանիայի իշխանությունները չեղարկել են Թուրքիայի Արդարադատության ու ԱԳ նախարարի հանդիպումները թուրքական համայնքի հետ։

Чавушоглу: Пусть Германия и не пытается давать Турции уроки демократии и прав человека
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу в здании консульства Турции в Гамбурге выразил недовольство в связи с тем, что германские власти не предоставили ему зал для проведения встречи с соотечественниками.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 марта АРЦАХПРЕСС Как сообщает турецкий сайт Demokrathaber, Чавушоглу отметил, что он всего лишь хотел встретиться с представителями турецкой общины Германии, и у него не было никакого желания выступить с каким-либо политическим заявлением против дружественной ФРГ. Он подчеркнул, что германские власти под разными предлогами отказались предоставить ему зал для встречи с представителями турецкой общины.
«Когда эти залы предоставлялись для проведения разных мероприятий, то проблем не было, однако в случае с главой МИД Турции вдруг там возникли препятствия. Пусть Германия и не пытается давать Турции уроки демократии и прав человека», - сказал Чавушоглу.