Չավուշօղլուն մեկնաբանել է Հոլանդիայում տեղի ունեցած ընտրությունները
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն խոսել է Հոլանդիայում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Հաբերլեր»-ը: «Ուր եք հասնելու, ոչ մի տարբերություն չկա սոցիալ-դեմոկրատների և ֆաշիստ Վիլդերսի միջև, նրանք բոլորն էլ նույնն են»,- ասել է Չավուշօղլուն: «Եվրոպան ո՞ւր եք տանում, սկսել եք կործանել Եվրոպան»,- հավելել է նա: Չավուշօղլուն նշել է, որ մոտ ժամանակներս Եվրոպայում կրոնական պատերազմ է սկսվելու : «Սրանից 100 տարի առաջ էլ են պատերազմել: Եվրոպայի պատմությունը բացիր և դիր երկու կողմերի առաջ, եթե մի գրամ ամոթ ունենան եվրոպացիները, մեկը մյուսի երեսին չեն նայի»,- խոսքը եզրափակել է Չավուշօղլուն: Հոլանդիայում տեղի են ունեցել խորհրդարանական ընտրություններ: Ընտրությունների արդյունքում Հոլանդիայի ներկայիս վարչապետ Մարկ Ռյուտտեի գլխավորած «Հանուն ազատության և ժողովրդավարության» ժողովրդական կուսակցությունը հաղթել է Հերթ Վիլդերսի գլխավորած «Ազատություն» կուսակցությանը:

Чавушоглу прокомментировал состоявшиеся в Нидерландах выборы
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу прокомментировал состоявшиеся в Нидерландах парламентские выборы.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 марта АРЦАХПРЕСС Об этом сообщает турецкое информационное агентство «Хаберлер». “Чего бы добьетесь? Нет никакой разницы между социал-демократами и фашистом Вилдерсом, все они одинаковы”, - заявил Чавушоглу.
“Куда вы ведете Европу? Вы губите Европу”, - добавил он. Чавушоглу отметил, что в ближайшее время в Европе начнется религиозная война.
“Недалек тот день, когда в Европе начнутся войны на религиозной почве.Все идет к тому. 100 лет назад на континенте уже велись войны. Если бы у европейцев было хоть немного совести, они не смогли бы смотреть друг другу в глаза”, - заключил Чавушоглу.
В Нидерландах состоялись парламентские выборы.
По итогам выборов победила народная партия “За свободу и демократию” (VVD), возглавляемая нынешним премьер-министром Марком Рютте. Партия Рютте одержала верх над основными соперниками - националистами от крайне правой «Партии свободы» (PVV) во главе с Гертом Вилдерсом.