Մինսկի խմբի համանախագահները աշխատում են ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները մոտ ապագայում կհանդիպեն՝ երկու երկրների նախագահների հանդիպում նախապատրաստելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Մարտի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտնեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ռիչարդ Հոգլանդը: «Կան բարձր մակարդակով հանդիպումների պայմանավորվածություններ: Մենք և մեր քաղաքական ղեկավարները փորձում ենք գտնել միջավայրը, որտեղ կարող են տեղի ունենալ այդ հանդիպումները: Այս պահին գործընթաց կա, դա գաղտնիք չէ: Կարծում ենք, որ մոտ ապագայում երկու արտգործնախարարները կհանդիպեն՝ նախագահների հանդիպում պատրաստելու համար: Դիվանագիտական գործընթացներն այս պահին ընթանում են»,- ասաց Հոգլանդը:
Նրա խոսքով՝ հակամարտող կողմերը պետք է նստեն բանակցային սեղանի շուրջ և բաց խոսեն, հասկանան, թե ինչպես կարելի է հասնել հակամարտության խաղաղ կարգավորման: Հոգլանդն ընդգծեց, որ պետությունների ղեկավարները կարող են հանդես գալ պատերազմի, բռնության կոչերով, սակայն դրանք պետք է մնան ընդամենը բառեր ու երբեք չվերածվեն գործողության: «Մեր խնդիրն էլ հենց դա է՝ գտնել այնպիսի լուծումներ, որոնք կհանգեցնեն խաղաղության: Դրա համար կողմերը պետք է բանակցեն և բաց խոսեն միմյանց հետ»,- ընդգծեց ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարը:
Նա հավելեց, որ իրենք կապի մեջ են հակամարտության բոլոր կողմերի հետ: «Վաղը մենք Լեռնային Ղարաբաղ ենք ուղևորվում, հանդիպելու ենք Ստեփանակերտի իշխանությունների հետ: Մենք չենք կարող բռնությունները որպես լուծում դիտարկել այս երկար շարունակվող խնդրի համար: Բռնությունը ելք չէ, մենք պետք է փորձենք ամենադրական լուծումները գտնել: Մեր խնդիրն այն է, որ մենք աշխատենք միասին, միմյանց հետ կանգնենք և խրախուսենք բանակցային գործընթացը, որպեսզի այն շարունակվի»,- նշեց Ռիչարդ Հոգլանդը:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ работают над организацией встречи президентов Армении и Азербайджана
Главы МИД Армении и Азербайджана встретятся в ближайшем будущем для организации встречи президентов двух государств.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 марта АРЦАХПРЕСС – Об этом 27 марта сообщил журналистам временный и.о. американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Ричард Хогланд.
«Есть договоренности о встречах на высшем уровне. Мы и наши политические лидеры пытаемся найти среду, в которой эти встречи могут происходить. Сейчас идет процесс, это не секрет. Мы считаем, что министры иностранных дел двух стран встретятся в ближайшее время, чтобы подготовить встречу президентов. Дипломатические процессы в настоящее время находятся на стадии реализации», - сказал Хогланд.
По его словам, конфликтующие стороны должны сесть за стол переговоров и говорить открыто, понять, как можно достичь мирного урегулирования конфликта. Хогланд подчеркнул, что главы государств могут выступать с призывами к военным действиям и насилию, однако они должны оставаться на уровне только слов и никогда не претворятся в жизнь.
«Наша задача - найти такие решения, которые приведут к миру. Для этого стороны должны вести переговоры и открыто говорить друг с другом», - сказал он.
Хогланд добавил, что они находятся в контакте со всеми сторонами конфликта. «Завтра мы отправляемся в Нагорный Карабах, где мы встретимся с властями Степанакерта. Мы не можем рассматривать насилие как решение для этой длительной проблемы. Насилие не выход из положения, мы должны попытаться найти самые позитивные решения. Наша задача заключается в совместной работе, содействии переговорному процессу, чтобы он продолжался», - сказал Хогланд.