ԵԱՀԿ-ն Հադրութի շրջանի ուղղությամբ դիտարկում կանցկացնի
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունն ապրիլի 5-ին Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Հադրութի շրջանի ուղղությամբ՝ Կարախանբեյլիի մոտակայքում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդում են ԱՀ արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Միխաիլ Օլարուն (Մոլդովա) և Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա),  ինչպես նաև ԵԱՀԿ Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ներկայացուցիչ փոխգնդապետ Պատրիկ Ֆարելին (Իռլանդիա)։

OSCE to conduct monitoring in direction of Hadrut region
On April 5, in accordance with the agreement reached with the authorities of the Republic of Artsakh, the OSCE Mission will conduct a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, in the direction of Hadrut region, near Karakhanbeyli, the Foreign Ministry of Artsakh stated.
STEPANAKERT, APRIL 4 ARTSAKHPRESS: From the positions of the Artsakh Defense Army, the monitoring will be conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Michael Olaru (Moldova) and Ghenadie Petrica (Moldova), as well as staff-member of the OSCE High-Level Planning Group Lieutenant-Colonel Patrick Farrelli (Ireland).
The authorities of Artsakh have expressed their readiness to assist in conducting the monitoring and to ensure the security of the OSCE Mission members.