ԼՂ հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով. Ֆրանսիայի ԱԳՆ խոսնակի հայտարարությունը
Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի և միջազգային զարգացման նախարարության մամուլի խոսնակը ապրիլի 5-ին հայտարարություն է արել 2016 թվականի ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում ծավալված պատերազմական գործողությունների տարելիցի առնչությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին հաղորդում են Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունից:
Հայտարարության մեջ ասվում է. «Մեկ տարի առաջ,  դադարեցին ապրիլի 2-5-ը  Լեռնային Ղարաբաղում  ծավալված   և տարածաշրջանի բնակչությանը վշտով համակած  պատերազմական գործողությունները: Որպես Մինսկի խմբի համանախագահ` Ֆրանսիան իր ռուս և ամերիկացի գործընկերների հետ  մոբիլիզացրեց իր ուժերը մարտերը դադարեցնելու և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները վերսկսելու ուղղությամբ:
Ֆրանսիան վերահաստատում է իր համոզմունքը, որ առկա ստատուս քվոն պաշտպանունակ չէ, և որ հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական  ճանապարհով: Ֆրանսիան կոչ է անում կողմերին հարգել կրակի դադարեցման, վստահության մեխանիզմների և բանակցությունները վերսկսելու  մասին  2016թ. մայիսի 16-ի Վիեննայի և հունիսի 20-ի Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթնաժողովներում ստանձնած հանձնառությունները:
Վերջերս, իր հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ ունեցած հանդիպումների ընթացքում, Ֆրանսիայի նախագահը վերահաստատեց հակամարտության բանակցված և տևական, ողջ տարածաշրջանի կայունության և բարեկեցության համար նպաստավոր լուծում  գտնելուն ուղղված Ֆրանսիայի լիակատար հանձնառությունը»:

Spokesperson of French Ministry of Foreign Affairs and International Development on April 5 issued a statement over the anniversary of military operations launched in Nagorno Karabakh (Artsakh Republic) in April, 2016, the French Embassy in Armenia stated.
Nagorno Karabakh conflict cannot be settled by military means: French MFA spokesperson issues statement
STEPANAKERT, APRIL 6 ARTSAKHPRESS: The statement reads: “A year ago, the military operations launched in Nagorno Karabakh on April 2-5 and surrounded people of the region with pain were ceased. As a Minsk Group Co-Chair, France with its Russian and American partners mobilized its forces to stop the clashes and resume the talks between Armenia and Azerbaijan.
France reaffirms its belief that the existing status quo is not defensible, and that the conflict cannot be solved through military means. France calls on the sides to respect the commitments on the ceasefire, installation of trust mechanisms and resumption of talks reached in Vienna on May 16, 2016 and in St. Petersburg on June 20, 2016.
Recently, during his meetings with Armenian and Azerbaijani partners, the President of France reaffirmed France’s full commitment to find a favorable solution for the conflict’s negotiated and long-lasting settlement, for the stability and prosperity of entire region."