Մարտունու արվեստի դպրոց հաճախողների թիվը տարեցտարի ավելանում է. տնօրեն (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս  մասին   «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ զրույցում    ասել  է  դպրոցի   տնօրեն  Ալվինա   Միրզոյանը:
«Արվեստի  դպրոցում  գործում  է դաշնամուրի,  վոկալի, ժողովրդական  գործիքների  (դուդուկ, շվի, քանոն, դհոլ, քամանչա,թառ),  ջութակի,  պարի,  նկարչության  և  քանդակագործության, գոբելենի, դիզայն  և  հագուստի  մոդելավորում  բաժինները, ակորդեոնի և   կլառնետի  մասնագիտական  դասարաններ: Արվեստի  դպրոց  է հաճախում  350  երեխա.  ի  դեպ, տարեցտարի արվեստի   դպրոց  հաճախողների  թվի աճ  է  գրանցվում: Ազգային  նվագարանները   պահելու  և  պահպանելու   համար   տքնաջան  աշխատանքներ  ենք  կատարում, որպեսզի   երիտասարդությունը միշտ սիրի  և    կապված  լինի   դարերից  եկող    հայ  ազգային  ժողգործիքներին»,-ասել  է  Ա.  Միրզոյանը  և ընդգծել, որ   դպրոցը  մասնաճյուղեր  ունի  նաև Մարտունու  շրջանի   Բերդաշեն  և  Գիշի   համայնքներում.  այնտեղ ևս  լուրջ աշխատանքներ  են  տարվում՝   տեղացի  մասնագետներ  պատրաստելու  գործում:
Ա.  Միրզոյանի  խոսքով՝   արվեստի  դպրոցն  ապահովված  է  երաժշտական     գործիքներով:
«Տարաբնույթ   միջոցառումներ   ենք   կազմակերպում:  Յուրաքանչյուր  տարի արվեստի  դպրոցը  հանդես  է   գալիս   հաշվետու  համերգով, որին   մասնակցում  են   արվեստի  բոլոր  բաժինների    երեխաները:  Համերգներով  հանդես  ենք   եկել   Մարտունու   մանկապարտեզներում  և  դպրոցներում, Բերդաշենում, Գիշիում, Կարմիր  Շուկայում. այդ հանդիպումները  խթան  են   հանդիսանում, որ ավելի    շատ   երեխաններ  ներգրավվեն  արվեստի   դպրոց: Անցած  տարի   ապրիլին  5 երեխա   մասնակցել  է   Գյումրիում    երաժիշտ-կատարողների  «Վերածնունդ»   միջազգային  մրցույթ-փառատոնին և  արժանացել  գովասանագրերի: Այս  տարվա   ապրիլին  Ստեփանակերտում  կայացած «Գրացիա»   պարային   փառատոնին ևս մեր  դպրոցի  սաներն  իրենց  մասնակցությունն  են  բերել»,-մանրամասնել  է   արվեստի  դպրոցի  տնօրենը  և   հավելել, որ    իրենք  Հայաստանի  և  արտերկրի  երաժշտական  դպրոցների   հետ  կապեր  ունեն. համերգային  ծրագրերով  փոխայցելություններ   են  կազմակերպվում:
Խոսելով  առաջիկա  ծրագրերի   մասին՝   տնօրենը  տեղեկացրել  է, որ իրենց   դպրոցի  4  երեխա  մասնակցելու  է մայիսի  14-15-ը  Գյումրիում  կայանալիք  երաժիշտ-կատարողների  «Վերածնունդ»  միջազգային   փառատոնին:
«Այս  ամսին   մասնակցելու  ենք նաև «Ազգային պար» մրցույթ-օլիմպիադային, իսկ  մայիսին՝  «Շնորհալիների «Իզաբել» կենտրոնի 12-րդ հանրապետական մրցույթին: Մեր   դպրոցի  երեխաների  մասնակցությամբ Ամարասի  վանքի   մոտ    տեսահոլովակ ենք նկարահանելու:  Համերգային  ծրագիր   և  նվերներ   ենք   պատրաստում Ստեփանակերտի  երեխաների խնամքի և պաշտպանության թիվ 1 գիշերօթիկ  հաստատության  երեխաների  համար,-ավելացրել  է  Ա. Միրզոյանը  և   ընդգծել,- մենք   ամեն   ինչ    անում  ենք՝ Մարտունիում   մշակութային   կյանքն ավելի  աշխուժացնելու  համար»:

Школа искусств им. Арама Хачатряна райцентра Мартуни действует с 1973-го года.
«В Школе искусств действуют специальные классы фортепиано, вокала, народных инструментов (дудук, шви, труба, канон,  дхол, кяманча, тар),  скрипки, аккордеона и кларнета, кружки танца, живописи, скульптуры, гобелена, дизайна и моделирования  одежды.
Школу посещают  350 детей, и с каждым годом  это число растёт. Нами проводится последовательная работа  по  сохранению  народных музыкальных инструментов с тем, чтобы наша молодёжь всегда любила и была связана  с имеющими многовековую историю национальными инструментами», – сказала А. Мирзоян, подчеркнув, что школа имеет филиалы в Мартуни, Бердашене  и Гиши, где  также ведётся  серьёзная работа по подготовке местных специалистов.
По словам A. Мирзоян,   школа обеспечена  необходимыми музыкальными инструментами.
«Мы организовываем разноплановые  мероприятия. Каждый год школа искусств проводит отчётный концерт, в котором принимают  участие  дети всех отделений.  С концертами мы  выступали в детских садах  и школах г.Мартуни, в Бердашене, Гиши, Красном Базаре. Подобные мероприятия являются стимулом для того, чтобы больше детей вовлекалось в школу. В апреле прошлого года 5 детей приняли участие в состоявшемся в Гюмри 6-ом Международном конкурсе-фестивале «Возрождение» и удостоились грамот. А в апреле нынешнего года воспитанники нашей школы приняли участие в  прошедшем  в Степанакерте танцевальном  фестивале «Грация»», –сообщила  директор школы, добавив, что они поддерживают  связи с музыкальными  заведениями Армении и зарубежья, ведётся обмен концертными программами.
Говоря о планах на будущее,  директор заведения сообщила, что 4  юных воспитанников школы примут участие в следующем этапе 6-го Международного  фестиваля молодых исполнителей «Возрождение», который пройдёт 14-15 мая в Гюмри.
«В этом месяце мы примем участие в конкурсе-олимпиаде «Национальный танец», а  мае – в 12-ом республиканском конкурсе центра «Изабель». Подготовим также  видеоклип с участием наших детей  у монастыря Амарас. Готовим концертную программу  и подарки для детей школы-интерната N1 по защите и уходу за детьми г. Степанакерта»,–  сказала А.Мирзоян.