Էր Ռիադը հանդես է գալիս հօգուտ Սիրիայի միասնականության
Սաուդյան Արաբիան հանդես է գալիս հօգուտ Սիրիայի միասնականության եւ ՄԱԿ-ի ԱԽ 2254 բանաձեւի իրականացման։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է Սաուդյան Արաբիայի Արտաքին գործերի նախարար Ադել էլ-Ջուբեյրը՝ ամփոփելով ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցությունները, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«Ինչ վերաբերվում է Սիրիային, մենք քննարկել ենք այդ երկրի միասնականության պահպանման, քաղաքական լուծում ձեռք բերելու անհրաժշտությունը՝ երկիրը ճգնաժամից դուրս բերելու համար։ Այդ որոշումը պետք է հենվի Ժնեւ-1-ի  եւ ՄԱԿ-ի ԱԽ 2254 բանաձեւի վրա», - նշել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ Սաուդյան Արաբիան սիրիական ընդդիմության հետ աշխատում է  Սիրիայի բնակչությանը մարդասիրական օգնություն հասցնելու համար։ Բացի այդ, Սաուդյան Արաբիան կողմ է Սիրիայում քիմիական զենքի հնարավոր կիրառության հետաքննությանը, նշել է նախարարը։
Էլ-Ջուբեյրը նաեւ նշել է, որ «Հըզբոլլահ»-ը Սիրիայում տեղ չունի եւ Էր Ռիադը ցանկանում է վերջ դնել տարածաշրջանի գործերին Իրանի միջամտությանը։

Эр-Рияд выступает за единство Сирии
СТЕПАНАКЕРТ, 26 апреля АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил министр иностранных дел Саудовской Аравии Адель аль-Джубейр по итогам переговоров с главой МИД РФ Сергеем Лавровым, передает ТАСС.
«Что касается Сирии, то мы обсудили необходимость сохранения единства этой страны, необходимость достижения политического решения, чтобы вывести страну из кризиса. Это решение должно опираться на Женеву-1 и на резолюцию Совбеза ООН 2254», - отметил министр.
По его словам, Саудовская Аравия работает с сирийской оппозицией для доставки населению Сирии гуманитарной помощи. Кроме того,  Саудовская Аравия выступает за расследование возможного применения химоружия в Сирии, указал министр.
Аль-Джубейр также отметил, что «Хезболле» нет места в Сирии и что Эр-Рияд хочет положить конец вмешательству Ирана в дела региона.