Արցախցի ուսանողներին ներկայացվել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության գլոբալ և տարածաշրջանային մարտահրավերները
Այսօր Արցախի պետական համալսարանում ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը և Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի առաջատար փորձագետ Դավիթ Շահնազարյանը հանդես են եկել «ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը գլոբալ և տարածաշրջանային մարտահրավերների ենթատեքստում» թեմայով դասախոսությամբ:
Արցախցի ուսանողներին  ներկայացվել է  ՀՀ արտաքին քաղաքականության գլոբալ և տարածաշրջանային մարտահրավերները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Շ. Քոչարյանն ասել է, որ աշխարհում շատ արագ փոփոխություններ են տեղի ունենում, որոնք իրենցում պարունակում են և՛ վտանգներ, և՛ հնարավորություններ:
«Առաջինն համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամն է, որի ալիքը մենք տեսանք, և չի բացառվում, որ այն կարող է կրկնվել: Սա խոսում է այն մասին, որ ինչ-որ բան չի համապատասխանում ներկա իրավիճակին: Երկրորդն այն է, որ նույնիսկ արևմտյան աշխարհի ժողովրդի մոտ հասունացել է փոփոխությունների տրամադրվածություն. դրա արտահայտությունն է Բրիտանիայի՝ Եվրամիությունից դուրս գալը, Դոնալդ Թրամփի անսպասելի ընտրությունը, Ֆրանսիայում ընթացող ընտրական գործընթացը: Ընդհանուր առմամբ, աշխարհում տեղի են ունենում փոփոխություններ, որոնք առաջացնում են նոր պահանջներ: Կա մի հանգամանք, որը չափազանց կարևոր է և գտնվում է ցանկացած արտաքին քաղաքականության հիմքում. դա ժողովրդագրությունն է: Այս առումով Արցախի ցուցանիշներն ավելի լավ են, քան Հայաստանինը»,- մասնավորապես ասել է Շ. Քոչարյանը:
Դավիթ Շահնազարյանն իր խոսքում նշել է, որ ինքը համոզված է, որ առաջիկա տարիներին մարդկության վրա ամենամեծ ազդեցությունը թողնելու են նոր տեխնոլոգիաները:
«Նկատի ունեմ էներգիայի նոր աղբյուրները, որոնք կապված չեն գազի և նավթի հետ: Իմ համոզմամբ՝ մարդկությունը գտնվում է այդ անցումային փուլում: Քարե դարն ավարտվել է, որովհետև տեխնոլոգիաներն անընդհատ զարգանում են: Նավթը վերջանում է, և կանաչ էներգետիկան մեծ թափով առաջ է ընթանում, ինչը փոխելու է աշխարհը:
Այն դրական է անդրադառնալու Հայաստանի վրա, որովհետև մենք նավթային երկիր չենք»,- նշել է Դ. Շահնազարյանը: Բանախոսները պատասխանել են նաև ուսանողների հարցերին:

Арцахским студентам представили внешнюю политику Армении в контексте глобальных и региональных вызовов
Сегодня в Арцахском государственном университете заместитель министра иностранных дел Республики Армения Шаварш Кочарян и ведущий эксперт Центра региональных исследований Давид Шахназарян прочли лекцию на тему «Внешняя политика РА в контексте глобальных и региональных проблем».
СТЕПАНАКЕРТ, 28 апреля АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент «Aрцахпресс», Ш. Кочарян отметил, что во всем мире происходят очень быстрые изменения, которые несут в себе как опасности, так и новые возможности.
«Во-первых, это  мировой финансовый кризис, волну которого мы ощутили, и не исключается, что он может повториться. Это говорит о том, что что-то не соответствует сложившейся ситуации. Во-вторых, даже у людей западного мира созрели настроения  для перемен, проявлением чего являются выход Великобритании из Европейского Союза, неожиданное избрание Дональда Трампа, избирательный процесс во Франции и др. В целом в мире происходят изменения, которые приводят к возникновению новых императивов. Есть одно обстоятельство, которое чрезвычайно важно и находится в основе любой внешней политики – это демография. В этом плане показатели Арцаха  гораздо  лучше, чем у Армении», –  сказал Ш.Кочарян.
Давид Шахназарян выразил уверенность, что в ближайшие годы наибольшее влияние на человечество будут  оказывать новые технологии.
«Я имею в виду новые источники энергии, не связанные с нефтью и газом. Уверен, что человечество находится на таком переходном этапе. Каменный век закончился, потому что технологии постоянно развиваются. Нефть заканчивается, и «зеленая энергетика» большими темпами продвигается вперед, что приведет к изменению мира. Это окажет  положительное влияние на Армению, потому что мы не являемся страной нефти», – отметил Д. Шахназарян.