Երուսաղեմի համալսարանի պրոֆեսոր․ Ես սիրահարված եմ հայոց լեզվին
Երուսաղեմի հրեական համալսարանում մոտ 40-50 ոչ հայազգի ուսանողներ ուսումնասիրում են հայոց լեզու, հայկական մշակույթ ու պատմություն։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ավստրալիական SBS–ին տված հարցազրույցում պատմել է համալսարանի դասախոս, պրոֆեսոր Մայքլ Սթոունը, որն իր ամբողջ կյանքը նվիրել է հայոց լեզվի ուսումնասիրությանը, հաղորդում է  NEWS.am-ը։
Ավստրալացի Մայքլ Սթոունը սկսել է դասավանդել գրաբար դեռ 1967-ին։ 2007-ին նա թոշակի է անցել, սակայն դեռ դասավանդում է ասպիրանտներին։ Վերջերս նա ուսանողների խմբի հետ առաջին անգամ գրաբարից բանաստեղծություն է թարգմանել եբրայերեն։ «Թարգմանությունը կհրապարակվի գրական ամսագրերից մեկում»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով համալսարանում կա նաեւ Հայաստանի մշակույթի ու պատմության դասընթաց։ «Ես Ավստրալիայում եմ մեծացել, ու շատ լեզուների եմ տիրապետել ։ Իմ պրոֆեսորն ինձ մի անգամ ասաց՝ լավ կանեիր հայերեն սովորեիր։ Ես սկսեցի սովորել դասախոս Ավետիս Խանջյանի հետ, որը Երուսաղեմում է բնակվում, ու ես պարզապես սիրահարվեցի հայոց լեզվին»,- պատմել է պրոֆեսորը։
Պրոֆեսոր Սթոունը ուսումնասիրել է ոչ միայն հայոց լեզու, այլեւ հայոց պատմությունն  ու մշակույթը, որը նրա խոսքով ազդեցություն է թողել ամբողջ տարածաշրջանի վրա։
Նա նաեւ պատմել է Հայաստանում հրեաների  ու Սուրբ հողում հայերի ներկայության մասին ամենահին վկայությունների մասին։ Սթոունը նշում է, որ Նազարեթում հայտնաբերվել են հայերեն տառերով քարեր, որոնք մ․թ 5-րդ դարով են տարեգրված։ Այսպիսով կարելի է ենթադրել, որ այդ գրությունները արվել են դեռ Մեսրոպ Մաշտոցի կենդանության օրոք։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում հրեաների ներկայությանը՝ Սթոունը հիշեցնում է, որ 90-ականներին հայտնաբերվել է Եղենիս գերեզմանը, որտեղ պահպանվել են եբրայերեն կամ արամերեն լեզուներով գրություններ։ Այդ քարերը տարեգրված են մ․թ 13-14 դարերով։

Профессор Еврейского университета Иерусалима: Я влюблен в армянский язык
Около 40-50 студентов – все они не армяне, в настоящее время изучают армянский язык, армянскую культуру и историю в Еврейском университете Иерусалима.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 мая АРЦАХПРЕСС - Об этом в интервью австралийской SBS заявил профессор Майкл Стоун, преподаватель университета, посвятивший свою жизнь изучению армянского языка.
Австралиец Майкл Стоун начал преподавать грабар – древнеармянский язык, еще в 1967 году. В 2007 он ушел на пенсию, однако все еще преподает армянский аспирантам. Недавно он вместе с группой студентов впервые перевел стихотворение с грабара на иврит. «Перевод будет опубликован в одном из литературных журналов»,- отметил он.
По его словам, в университете также есть курс культуры и истории Армении. «Я вырос в Австралии и знал много языков. Мой профессор однажды сказал: хорошо бы тебе начать учить армянский. Я стал учить язык с преподавателем Аветисом Ханджяном – армянином из Иерусалима, и я просто влюбился в армянский язык»,- рассказывает профессор.
Профессор Стоун не только изучал армянский язык, но и армянскую историю и культуру, которая, по его словам, оказала влияние на весь регион.
Он также рассказал о самых старых свидетельствах пребывания евреев в Армении и армян на Святой земле. Стоун отмечает, что под Базиликой Благовещения в Назарете были найдены камни с армянскими буквами, датируемые 5-ым веком н. э. Таким образом, можно предположить, что надписи, возможно, были сделаны еще при жизни Месропа Маштоца.
Что касается пребывания евреев в Армении, Стоун напоминает, что в 90-ых было обнаружено кладбище Егенис, где сохранились надгробные плиты с надписями на иврите или арамейском. Плиты датируются 13-14 веками н.э.