Հայ համայնքը Իրանում նախագահի որևէ թեկնածուի սատարելու միասնական որոշում չունի
Իրանում մայիսի 19-ին սպասվող նախագահական ընտրություններին հայ համայնքը որևէ թեկնածուի սատարելու միասնական որոշում չունի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին ասել է հյուսիսային իրանահայության պատգամավոր Կարեն Խանլարյանը:
«Սովորության համաձայն թողնելու ենք, որ յուրքանաչյուրն իր ցանկությամբ ընտրություն կատարի: Մեր դիրքորոշումը դրական չեզոքություն պահպանելն է: Ամեն դեպքում մենք հավանական բոլոր թեկնածուների հետ աշխատելու ենք: Ինչպես գիտեք, Իրանի նախագահի աթոռի համար պայքարում է 6 թեկնածու: Փորձելու ենք նախնական կապեր հաստատել թեկնածուների հետ` ներկայացնելով մեր խնդիրները, մեր պահանջները»,-ասաց Կարեն Խանլարյանը:
Հայ համայնքն ունի հարցեր, պահանջներ տարբեր մակարդակներում` տնտեսական, քաղաքական: Գլխավորը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման հարցը հետապնդելն է: Կարեն Խանլարյանը նշեց, որ նման հարցեր արծարծելու համար լավ առիթ է:
Ինչ վերաբերում է տնտեսական հարցերին, ապա Կարեն Խանլարյանի խոսքով, որոշ դժվարություններ կան:
«Դժվարություններ կան եկեղեցիների, դպրոցների պահպանման ծախսերի հետ կապված: Մենք այդ տեսանկյունից ակնկալիքներ ունենք ընտրվող նախագահից: Ընդհանուր առմամբ, մեր տնտեսական հարցերը նույնն են, ինչ Իրանի մյուս քաղաքացիներինը: Մեր համայնքն էլ Իրանի հասարակության մանրակերտն է»,-ասաց հայազգի պատգամավորը:
Կարեն Խանլարյանը տեղեկացրեց, որ նախագահական ընտրությունների նույն օրն անցկացվելու են Թեհրանի ավագանու ընտրություններ, որոնց մասնակցում են 3 հայ թեկնածուներ` Արա Շահվերդյան, Անդրանիկ Սիմոնի, Արմեն Նազարյան:
«Սա շատ լավ հնարավորություն է, որ հայ համայնքն իր ներկայությունն ունենա Թեհրանի ավագանու կազմում, քաղաքի զարգացման առումով մենք էլ մեր տեսակետը կարող ենք դրսևորել: Մրցակցությունը չափազանց դժվար է լինելու, Իրանի մեծ թվով քաղաքացիներ են առաջադրել ավագանու թեկնածություն: Երեք հայ թեկնածուն էլ կարող են ավագանի դառնալ, եթե հաղթահարեն անցողիկ շեմը»,-ասաց նա:
Իրանի նախագահական ընտրություններն անցկացվելու են մայիսի 19-ին: Նախագահի աթոռի համար պայքարում են 6 թեկնածուներ` Հասան Ռոհանի, Մուստաֆա Աղա-Միրսալիմ, Սահակ Ջահանգիրի, Մոհամադ Բաղիր Ղալիբաֆ, Սեյեդ Իբրահիմ Ռեիսի, Մուստաֆա Հաշեմի Թաբա:

Positive neutrality: No common endorsement from Iran’s Armenian community for upcoming presidential election
The Armenian community of Iran has no common decision on endorsing any of the presidential candidates for the upcoming May 19 election, the ethnic Armenian lawmaker of the Iranian parliament Karen Khanlaryan told.
STEPANAKERT, MAY 4,  ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “According to the custom, we will leave it up to everyone to make a choice as desired. Our stance is maintaining a positive neutrality. Anyhow we will work will all probable candidates. As you know 6 candidates are running for the President’s office. We will try to establish initial contacts with the candidates by presenting our issues and demands”, Khanlaryan said.
The Armenian community has issues and demands on various levels – economic and political.
The main issue is following the issues of recognition and condemnation of the Armenian Genocide. Khanlaryan said this is a good occasion for raising such issues.
In terms of economic issues, the MP says there are some difficulties.
“There are difficulties regarding the maintenance expenditures of churches and schools. We have expectations from the to-be-elect President from this point of view. Overall, our economic issues are the same as for other citizens of Iran. Our community is a model of Iran’s society”, he said.
Tehran’s city council election is set to be held on the same day as the presidential election, and according to Khanlaryan, three ethnic Armenians are running for office – Ara Shahverdyan, Andranik Simoni and Armen Nazaryan.
“This is a very good chance for the Armenian community to be represented in the Tehran city council, we too can display our view in terms of the city’s development. The competition is going to be very difficult. Many have nominated candidacies. All three of the ethnic Armenians can enter the city council if they overcome the threshold”, he said.