ԵԱՀԿ առաքելությունը Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի հերթական պլանային դիտարկում է անցկացնելու
Մայիսի 25-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունն Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Մարտակերտի շրջանի Սեյսուլան բնակավայրից դեպի արևմուտք։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլլերը  (Մեծ Բրիտանիա)։

OSCE to conduct monitoring in Martakert region
On May 25, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh, the OSCE Mission will conduct a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, to the west of Seysulan settlement of the Martakert region, press service of the Artsakh Foreign Ministry told.
STEPANAKERT, MAY 24 , ARTSAKHPRESS: From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring will be conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Mihail Olaru (Moldova) and Personal Assistant to the OSCE CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain).
The authorities of the Artsakh Republic have expressed readiness to assist in conducting the monitoring and to ensure the security of the OSCE Mission members.