Աշխարհահռչակ դաշնակահար Շահան Արծրունին համերգով հանդես է եկել Ստեփանակերտում
ԱՀ և ՀՀ մշակույթի նախարարությունների ու Հայ օգնության միության նախաձեռնությամբ՝ Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում մայիսի 30-ին տեղի է ունեցել ամերիկահայ անվանի դաշնակահար Շահան Արծրունու «Մտորումներ ստեղնաշարի առջև» խորագրով բարեգործական համերգը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Համերգային ծրագրի ընթացքում մեծ դաշնակահարը կատարել է Կոմիտասի, Էդվարդ Միրզոյանի, Ալան Հովհաննեսի, Բեթհովենի, Շուբերտի, Շոպենի ստեղծագործություններից:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Շ. Արծրունին ասել է, որ շատ ուրախ է իր հերթական այցելության ընթացքում տեսնել, թե Արցախն ինչքան է փոխվել: «Ստեփանակերտում տեսա գեղեցիկ շենքեր, մարդաշատ փողոցներ, մշակութային նոր կենտրոններ, ինչը շատ ոգևորիչ էր»,- ասել է դաշնակահարը և հավելել, որ Ստեփանակերտի մշակութային կրթօջախներում տեսել է նաև երաժշտարվեստի զարգացման համար անհրաժեշտ ժամանակակից պայմաններ, երաժշտական նոր գործիքներ:
«Լսել էի արցախցի տաղանդավոր երեխաների մասին, ովքեր բարձր մակարդակով են ներկայացնում հայ երաժշտարվեստը տարբեր միջազգային բեմերում: Այժմ համոզվեցի, որ այն արդյունք է հետևողական աշխատանքի և պայմանների ու համապատասխան միջավայրի ստեղծման, ինչը շատ կարևոր է յուրաքանչյուր ստեղծագործողի համար»,- ասել է Շ. Արծրունին: Անդրադառնալով Ստեփանակերտում անցկացված իր համերգին՝ ամերիկահայ դաշնակահարը նշել է, որ շատ տպավորված է հանդիսատեսի ընդունելությունից:
«Ես շատ գրագետ հանդիսատես տեսա, ով ոչ միայն ճիշտ ընկալեց և հասկացավ իմ մատուցած երաժշտությունը, այլև ջերմ ծափահարություններով ընդունեց իմ համերգը: Դա ինձ ոգևորեց և կրկին համերգային ծրագրով վերադառնալու մասին մտածելու կամք տվեց»,- նշել է Շ. Արծրունին:
Հավելենք, որ անվանի դաշնակահարը Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում վարպետության դասեր է տվել, իսկ համերգային ծրագրին ընդգրկել էր նաև քոլեջի սաներին:
Նշենք, որ Շահան Արծրունին ծնվել է Ստամբուլում, 1943 թվականին, ապրում է ԱՄՆ-ում: Ստամբուլի կոնսերվատորիան ավարտելուց հետո 1964 թվականին Գյուլբենկյան կրթաթոշակով հաճախել է Նյու Յորքի «Julliard» կոնսերվատորիան։
Համերգային գործունեությունից բացի, Շահան Արծրունին հայտնի է նաև՝ իբրև ազգային էթնիկ երաժշտության մեկնաբան, մանկավարժ, գրող և պրոդյուսեր։Իր ձայնագրություններով ու կատարումներով դաշնակահարը մասնակցել է ամերիկյան հեռուստատեսության PBS կայանի «Around the world in 82», «Gala of stars» և «A place of dreams: Carnegie Hall at 100» նշանավոր հաղորդումներին, ձայնագրվել է եվրոպական ռադիոներում, նրա կատարումներն ընդգրկված են BBC-ի երաժշտական ֆոնդում։
Համերգներ է ունեցել նշանավոր բեմերում, նվագել է Սպիտակ տանը, Անգլիայի, Դանիայի, Շվեդիայի և Իսլանդիայի թագավորական պալատներում։ Դասախոսել է Հարվարդի, Կոլումբիայի և Միչիգանի համալսարաններում, իսկ հայկական շարականների մասին դասախոսությամբ հանդես է եկել Կոնգրեսի գրադարանում։
1996 թվականին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Ա-ն Շահան Արծրունուն պարգևատրել է «Ս. Սահակ և Ս. Մեսրոպ» բարձրագույն շքանշանով։ Ունի 24 ձայնասկավառակ։ Դաշնակահարն աջակցում է Հայաստանում անցկացվող տարբեր ծրագրերի, Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի ու Վանաձորի Տարեցների տան հիմնական հովանավորներից է։

Concert of American-Armenian renowned pianist Shahan Artsruni held in Stepanakert
At the initiative of the Ministries of Culture of Artsakh and Armenia and the Armenian Relief Society,American- Armenian renowned pianist Shahan Artsruni gave a charity concert in Stepanakert’s Musical College after Sayat Nova, on May 30.
Concert of American-Armenian renowned pianist Shahan Artsruni  held in Stepanakert
STEPANAKERT, MAY 31 , ARTSAKHPRESS: In an interview with “ Artsakhpress”, Shahan Artsruni said that he is very happy to see how Artsakh has changed.
“I saw very beautiful buildings, crowded streets, new cultural centers in Stepanakert. It was very inspiring for me,” said the pianist, adding that in Stepanakert’s cultural institutions he saw all modern conditions necessary for the development of music art.
During the concert, the works of  Komitas, Edward Mirzoyan, Alan Hovhaness, Beethoven, Schubert, Chopin were played.
"I have heard about Artsakh’s talented children who present Armenian music art in various international stages at a high level. Now I have convinced that it is the result of consistent work, conditions and environment, which is very important for each artist, "said Sh. Artsruni. Referring to his concert held in Stepanakert, the pianist said that he is impressed by the audience.
"I saw a very literate audience, who did not only accept and understand my music, but also received my concert with warm applauses. It encouraged me to think about returning again and have concert here, "said Sh. Artsruni.
The renowned pianist also gave master classes in Stepanakert’s Musical College after Sayat Nova.
Shahan Artsruni is an ethnic Armenian classical pianist, composer, ethnomusicologist, lecturer, writer and producer.Shahan Artsruni was born in  Istanbul, Turkey, in 1943 and now lives in the USA.
He moved to New York in 1964 to study further at the Juilliard School of Music on a scholarship from the Calouste Gulbenkian Foundation.He also delivered papers and organized symposia for such institutions as Harvard University, Columbia University and University of Michigan at Ann Arbor.
Artsruni appeared in television and radio broadcasts, including The Tonight Show Starring Johnny Carson, The Mike Douglas Show and a number of PBS specials and has recorded for European radio networks, including the BBC.
He has given command performances at the White House, as well as the British, Danish, Swedish, and Icelandic courts. In 2008, he was awarded "Honorary Professorship" from Yerevan Komitas State Conservatory in Armenia. In 2015, Shahan Artsruni was awarded the Presidential Movses Khorenatsi medal, the Republic of Armenia's highest cultural award.