Արցախի դպրոցներում կդասավանդվի «Ազգային երգ ու պար» առարկան
ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանի հետ արդեն քննարկել և համաձայնության ենք եկել «Ազգային երգ ու պար» առարկայի ուսուցումը դպրոցական ծրագրում ներառելու համար:
Արցախի  դպրոցներում կդասավանդվի «Ազգային երգ ու պար» առարկան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ,  8 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը և նշել, որ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերից Արցախի մի շարք դպրոցներում կդասավանդվի «Ազգային երգ ու պար» առարկան:
«Ամառվա ընթացքում համապատասխան մասնագետների վերապատրաստման դասընթացներ կկազմակերպենք, որպեսզի ուսուցիչները դասի ժամանակ կարողանան աշակերտներին լիարժեք մատուցել առարկան»,- ասել է Ն. Աղաբլյանը և ընդգծել, որ ծրագրի նպատակն է մատաղ սերնդին ազգային արժեքներով դաստիարակելն ու արմատներին մոտ պահելը:
«Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ԱՀ ԿԳՍ նախարար Սլավա Ասրյանը նշել է, որ նոր առարկան փորձնական եղանակով կդասավանդվի դպրոցների 5-7-րդ դասարանների աշակերտներին:
«Այժմ քննարկման փուլում է այն հարցը, թե որ դպրոցներում կուսուցանվի այն. հնարավոր է՝ և՛ Ստեփանակերտի, և՛ շրջանների մի շարք դպրոցներում: Ինչպես մնացած առարկաները, այնպես էլ այս առարկան ֆինասավորվելու է պետական միջոցներով»,-ասել է Ս. Ասրյանը:

В ряде школ Арцаха будет введен предмет «Национальные песни и танцы»
"С министром образования, науки и спорта Славой Асряном мы обсудили и приняли решение включить в школьную программу предмет "Национальные песни и танцы"".
СТЕПАНАКЕРТ, 8 июня  АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом "Aрцахпресс" сообщила министр культуры и по делам молодежи Республики Арцах Нарине Агабалян, отметив при этом, что в ряде школ Арцаха указанный предмет будет введен уже в сентябре текущего года.
"В течение лета мы организуем учебные курсы для переподготовки соответствующих специалистов, чтобы они могли полноценно преподносить предмет ученикам", – сказала Н.Агабалян, подчеркнув, что целью программы является воспитание молодого поколения в духе национальных ценностей и в соответствии с историческими корнями.
В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" министр образования, науки и спорта Слава Асрян отметил, что новый предмет будет преподаваться в 5-7 классах.
"Сейчас обсуждается вопрос о том, в каких школах Степанакерта и районов будет введен предмет. Как и остальные предметы, он будет финансироваться за счет средств государственного бюджета", – добавил С.Асрян.