Արցախում արտադրված էլեկտրաէներգիայի ծավալը աճել է 3,59 տոկոսով
Արցախի տնտեսության հիմնասյուններից՝ հիդրոէներգետիկան, շարունակվում է համարվել Արցախի տնտեսության զարգացման առաջնային ուղղություններից մեկը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: 2017թ. բարձր տեմպերով շարունակվում է փոքր ՀԷԿ-երի կառուցման  ոլորտում ներդրումների իրականացումը, որն էլ նպաստում է Արցախի էներգետիկ անվտանգության  խնդրի լուծմանն ու հանրապետությունում ինքնաբավության շեմի հաղթահարմանը:
Արցախի էկոնոմիկայի նախարարության լրատվական ծառայության հաղորդմամբ, այսօր Արցախում գործում են 16 հիդրոէլեկտրակայաններ, այդ թվում Սարսանգ ՀԷԿ՝ 50 ՄՎտ դրվածքային հզորությամբ և 15  փոքր ՀԷԿ-եր՝ 52 ՄՎտ ընդանուր դրվածքային հզորությամբ: Միայն 2017թ. շահագործման է հանձնվել 2 փոքր ՀԷԿ՝ Ջերմաջուր (6 ՄՎտ հզորությամբ) և Վիկինգ (1,8 ՄՎտ հզորությամբ) ՀԷԿ-երը: Հանրապետությունում իրականացվում է ևս 8 փոքր ՀԷԿ-երի կառուցման աշխատանքներ, որոնց էլեկտրաէներգիայի տարեկան արտադրության ծավալը կազմելու է շուրջ 263,02 մլն Կվտ/ժ:
2017թ. առաջին եռամսյակում Արցախի Հանրապետությունում արտադրվէլ է 83,33 մլն կՎտժ էլեկտրաէներգիա, որը 2016թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 3,59%-ով, կամ 2,89 մլն կՎտժ-ով: Նույն ժամանակահատվածում երկրում սպառված էլեկտրաէներգիան կազմել է 90,93 մլն կՎտժ, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 5,71 %-ով, կամ 4,91 մլն կՎտժ-ով:
Ավարտվել և շահագործման է հանձնվել նաև տնտեսական մեծ նշանակություն ունեցող Սոթք-Հաթերք ենթակայաններն իրար միացնող շուրջ 82 կմ երկարությամբ 110/35/10 կՎ միաշղթա երկրորդ բարձրավոլտ օդային գիծը:

В Карабахе быстрыми темпами строятся малые ГЭС
Гидроэнергетика по-прежнему продолжает оставаться одним из приоритетных направлений развития экономики Арцаха. Быстрыми темпами продолжается процесс вложения инвестиций в строительство малых ГЭС, что способствует решению проблемы энергетической безопасности Арцаха и преодолению порога самодостаточности в республике.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июня  АРЦАХПРЕСС - Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе экономики Армении, сегодня в Карабахе действуют 16 гидроэлектростанций. Только в 2017 году были сданы в эксплуатацию 2 малых ГЭС – Джермаджур (6 МВт) и Викинг (1,8 МВт). В республике ведутся работы по строительству еще 8 малых ГЭС.
В первом квартале 2017 года в Арцахе было произведено 83,33 млн. кВт/ч электроэнергии, эта цифра в сравнении с тем же периодом 2016 года выросла на  3,59% . За тот же период времени потребление электроэнергии составило 1,7 млрд. кВт/ч, эта цифра в сравнении с тем же периодом 2016 года выросла на 5,71 %.
Построена и уже сдана в эксплуатацию вторая высоковольтная  воздушная линия, соединяющая друг с другом подстанции Сотк-Хатерк, имеющие важное  экономическое значение.