Նալբանդյանն ու Մամեդյարովը կհանդիպեն սեպտեմբերի 23-ին
Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի առաջիկա հանդիպման օրակարգում լինելու է երկու երկրի նախագահների հնարավոր հանդիպման կազմակերպման հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Նալբանդյանն ասել է «Ամերիկայի ձայն»-ի հետ զրույցում:
- Պարո՛ն նախարար, Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին Ձեր ելույթում անդրադարձաք ղարաբաղյան հակամարտությանը և խոսեցիք որոշ տարածքների վերադարձի վերաբերյալ, ինչը տարաբնույթ մեկնաբանություններ առաջացրեց։ Խնդրեմ ավելի հանգամանալից ներկայացնեիք, թե ինչ ի նկատի ունեիք։
- Որոշ մեջբերումներ և մեկնաբանություններ կտրված էին կոնտեքստից։ Ես խոսել եմ համանախագահ երկրների ղեկավարների՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ հայտարարությունների մեջ պարունակող հայտնի երեք սկզբունքների և վեց տարրերի մասին, որոնք, ըստ հենց եռանախագահների, մշակվել ու ներկայացվել են կողմերին՝ որպես մեկ ամբողջություն, և փորձերը տարանջատել մեկ սկզբունքը մյուսներից կամ մեկ դրույթը մյուսներից անհնարին կդարձնեն կարգավորումը։ Դա է հենց արվում Ադրբեջանի կողմից տարիներ շարունակ։
Ինչպես երկու օր առաջ ՄԱԿ-ի ամբիոնից ելույթ ունենալով ընդգծեց Հանրապետության Նախագահը՝ կարևորն Արցախի կարգավիճակի հարցն է։ Եթե կարգավիճակի հարցը լուծում ստանա, ապա մնացած հարցերը կլուծվեն արդար և տրամաբանական ձևով, որովհետև մնացած բոլոր հարցերն ածանցյալ են։
Կցանկանայի կրկնել նաև այն, ինչի մասին մենք ասել ենք բազմիցս. այդ բոլոր հարցերի լուծումը հնարավոր է միայն Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցությամբ։
- Պարո՛ն նախարար, նախատեսված է արդյոք Ձեր այս այցի շրջանակներում հանդիպում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ։ Եթե այո, ապա՝ ե՞րբ, և կոնկրետ ի՞նչ հարցեր եք քննարկելու։
- Այո, այդպիսի հանդիպում ծրագրված է սեպտեմբերի 23-ին։ Օրակարգում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպման կազմակերպման հարցն է, նաև՝ համանախագահների տարածաշրջան նախատեսվող այցելության ժամանակացույցը։ Սրանք են այն երկու հարցերը, որոնց մասին խոսելու ենք Մամեդյարովի հետ։

Armenian foreign minister to hold meeting with Azerbaijani counterpart in New York Sep. 23
STEPANAKERT, SEPTEMBER 22, ARTSAKHPRESS:  The agenda of the upcoming meeting between Armenia’s foreign minister Edward Nalbandian and his Azerbaijani counterpart Elmar Mammadyarov in New York will include the issue of organizing the possible meeting of the two countries’ presidents, Nalbandian told Voice of America.
• Mr. Minister, in your speech at the Armenia-Diaspora forum you touched upon the Karabakh conflict and talked about the return of certain territories, which caused various comments. Please present more comprehensively what you meant.
• Certain quotations and comments were out of context. I talked about the three well-known principles and 6 elements contained in the statements about the NK conflict settlements of the co-chairing countries’ leaders, which, according to the co-chairs themselves, were designed and presented to the sides as one whole, and attempts to separate one principle from the others or one provision from the others will make the settlement impossible. This is what Azerbaijan has been doing for many years. As the President noted in his speech at the UN General Assembly two days ago – the important thing is the issue of Artsakh’s status. If the status issue gets a solution, then all remaining issues will be solved justly and reasonably, since all remaining issues are derivatives. I would also like to repeat what we’ve said numerous times, the solution of all these issued is only possible with the participation of Nagorno Karabakh.
• Mr. Minister, is a meeting with the Azerbaijani FM planned on the sidelines of your visit? If yes, when? And what issues will be discussed?
• Yes, a meeting is planned for September 23. The organization of a possible meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan is in the agenda, and also the schedule of the upcoming regional visit of the co-chairs. These are the two issues which we’ll discuss with Mammadyarov.