«Տաշիր» հիմնադրամի միջոցներով Ստեփանակերտում մշակույթի նոր կենտրոն է կառուցվում
«Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի միջոցներով Ստեփանակերտի կենտրոնում սկսվել են արդի չափանիշներին համապատասխան մշակույթի կենտրոնի նոր շենքի կառուցման աշխատանքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած 6-րդ գումարման ԱՀ Ազգային ժողովի վեցերորդ նստաշրջանի՝ օրենսդիր-գործադիր հարց ու պատասխանի ժամանակ, ասել է ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը:
«ԱՀ նախագահի հանձնարարությամբ եղել եմ Մոսկվայում, հանդիպել «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ. նրանք հանձն են առել այդ նույն տեղում իրականացնել մշակույթի կենտրոնի նոր շենքի կառուցման աշխատանքների ֆինանսավորումը, որն արդեն մեկ շաբաթ է սկսված է»,- ասել է քաղաքաշինության նախարարը: Ըստ Կ. Շահրամանյանի, կառույցն իրենից ներկայացնելու է մի համալիր շենք, որտեղ տեղակայված է լինելու 630 տեղանոց համերգային դահլիճ: Մենք նախատեսում ենք այդ դահլիճը նաև օգտագործել թատերական ներկայացումների համար, քանի որ թատրոնի շենքը դեռևս վերանորոգված չէ:
Նախատեսվում է նաև հարյուր տեղանոց կինոթատրոն՝ ժամանակակից կուլիսներով, բեմահարդարման սենյակներով: Սիմպոզիումներ կազմակերպելու համար ևս կլինեն տարածքներ, համալիրում կգործի նաև սրճարան: Լինելու է բացօթյա կինոթատրոն, բետոնային ավտոկանգառներ: Նախատեսվում է նաև ընդհանուր տարածքի բարեկարգման աշխատանքներ: Նախատեսվում է այն ավարտել 2-3 տարվա ընթացքում:

На средства фонда «Ташир» в Степанакерте строится новый культурный центр
На средства благотворительного фонда «Ташир» в центре Степанакерта началось строительство нового здания Центра культуры, соответствующего современным стандартам.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 сентября АРЦАХПРЕСС Как передает корреспондент «Арцахапресс», об этом сообщил министр градостроительства Республики Арцах Карен Шахраманян в ходе процедуры вопросов-ответов между представителями законодательной и исполнительной  власти на первом пленарном заседании 6-й сессии Национального собрания 6-го созыва, в котором приняли участие члены правительства во главе с президентом республики Бако Саакяном.
«По поручению президента Республики Арцах я встретился в Москве с представителями благотворительного фонда «Ташир». Они взяли на себя обязательство финансировать строительство нового культурного центра на прежнем  месте.  Уже неделя идет  строительство», – пояснил министр градостроительства. По его словам, Центр культуры будет представлять собой комплекс с  630-местным концертным залом. Зал будет использоваться и для театральных представлений, поскольку здание госдрамтеатра еще не отремонтировано.
Планируется также сооружение кинотеатра на 100 мест. Предусмотрены помещения для проведения симпозиумов, кафе, открытый кинотеатр, парковочные места.  Будет благоустроена общая территории комплекса. Предполагается завершить все работы в течение 2-3 лет.