«Տաշիր» հիմնադրամի միջոցներով Ստեփանակերտում մշակույթի նոր կենտրոն է կառուցվում
«Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի միջոցներով Ստեփանակերտի կենտրոնում սկսվել են արդի չափանիշներին համապատասխան մշակույթի կենտրոնի նոր շենքի կառուցման աշխատանքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած 6-րդ գումարման ԱՀ Ազգային ժողովի վեցերորդ նստաշրջանի՝ օրենսդիր-գործադիր հարց ու պատասխանի ժամանակ, ասել է ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը:
«ԱՀ նախագահի հանձնարարությամբ եղել եմ Մոսկվայում, հանդիպել «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ. նրանք հանձն են առել այդ նույն տեղում իրականացնել մշակույթի կենտրոնի նոր շենքի կառուցման աշխատանքների ֆինանսավորումը, որն արդեն մեկ շաբաթ է սկսված է»,- ասել է քաղաքաշինության նախարարը: Ըստ Կ. Շահրամանյանի, կառույցն իրենից ներկայացնելու է մի համալիր շենք, որտեղ տեղակայված է լինելու 630 տեղանոց համերգային դահլիճ: Մենք նախատեսում ենք այդ դահլիճը նաև օգտագործել թատերական ներկայացումների համար, քանի որ թատրոնի շենքը դեռևս վերանորոգված չէ:
Նախատեսվում է նաև հարյուր տեղանոց կինոթատրոն՝ ժամանակակից կուլիսներով, բեմահարդարման սենյակներով: Սիմպոզիումներ կազմակերպելու համար ևս կլինեն տարածքներ, համալիրում կգործի նաև սրճարան: Լինելու է բացօթյա կինոթատրոն, բետոնային ավտոկանգառներ: Նախատեսվում է նաև ընդհանուր տարածքի բարեկարգման աշխատանքներ: Նախատեսվում է այն ավարտել 2-3 տարվա ընթացքում:

By means of “Tashir” Charitable Foundation new cultural center is being built in Stepanakert
By means of “Tashir” Charitable Foundation, the construction works of a new cultural center in accordance with modern standards has begun in the center of Stepanakert.
By means of “Tashir” Charitable Foundation new cultural center  is being built in Stepanakert
STEPANAKERT, SEPTEMBER 28, ARTSAKHPRESS: As informs “Artsakhpres”, Karen Shahramanyan, the Minister of Urban Development of the Republic of Artsakh, said during the legislative-executive questions-answers procedure of the sixth session of Artsakh Republic NA sixth convocation.
"I was in Moscow upon the instruction of the President. I had meetings with the representatives of the “Tashir” Charitable Foundation. They have undertaken to finance the construction of a new cultural center in the same place. It is already a week that the construction works have begun," the Minister of Urban Development said.
As K. Shahramanyan informs, it will be a complex building which will have a 630-seat concert hall. We plan to use the hall for theatrical performances as well, because the theater building has not been renovated yet.
A 100-seat movie house is also planned. It will have modern coulisses, dressing rooms. The complex will also  have a café. There will be outdoor cinema, concrete parking spaces. It is envisaged to complete the works within 2-3 years.