«Ղարաբաղ Կարպետ» ընկերության արտադրած առաջին էկոգորգերն անմիջապես սպառվել են. տնօրեն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Ղարաբաղ Կարպետ» ընկերության տնօրեն Սևակ Խաչատրյանը և հավելել, որ էկոգորգերի առանձնահատկությունն այն է, որ այն քիմիական մշակման չի ենթարկվում, զերծ է գունային հավելումներից եւ հանգստացնող ազդեցություն է գործում նույնիսկ վիզուալ իմաստով:
Ս. Խաչատրյանի խոսքով՝ թելի ստացումից մինչեւ պատրաստի արտադրանք, գործընթացը կատարվում է առանց ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման, որը ոլորտի համար կարևոր բաղադրիչ է: «Թելը ստանում ենք ավանդական եղանակով. նախ տեսակավորում ենք բուրդը, սանդերքի միջոցով գզում, տարանջատում գույները, ապա մանում ճախարակով կամ իլիկով, իսկ վերջում անխառն ու բնական գույներից ստանում գորգ, որը լվանալուց չի գունաթափվում»,- ասել է Ս. Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ աշխատանքները տևում են մոտ 5 ամիս, իսկ հումքը ստացվում է Արցախի և ՀՀ լեռնային տարածաշրջանների ոչխարների բրդից:
«Էկոգորգեր են գործել նաեւ մեր նախնիները: Գրականության մեջ նշվում է, որ Հայաստանում գոյություն ուներ 11-12 տեսակի երանգի բուրդ: Սակայն մեզ հաջողվել է ձեռք բերել ընդամենը 7-ը, որոնք համարակալված են ու կոդավորված: Այդ հինն ու նորը հիմա միացնում ենք, ընկերության նկարիչների և դիզայներների կողմից ստանում էկոգորգերի համապատասխան նկարներ, եւ հայկական գորգագործությունը փորձում ենք բարձրացնել նոր մակարդակի»,- ասել է Ս. Խաչատրյանը և ավելացրել, որ իրենք համառ աշխատանք են տանում, որպեսզի ձեռք բերեն նաև այն հին գույները, որոնք երբևէ օգտագործվել են գորգարվեստում:
Անդրադառնալով ընկերության աշխատանքներին՝ Ս. Խաչատրյանը նշել է, որ վերջին տարիների ընթացքում «Ղարաբաղ Կարպետ»-ում վերականգնել և գործել են 500-ից ավելի տեսակի գորգեր, իսկ ներկայումս ստեղծում են նաև նոր նախշերով հեղինակային գորգեր:
Ընկերությունն, ըստ տնօրենի, ունի 100 աշխատակից, ովքեր զբաղվում են ոչ միայն գորգագործությամբ, այլև կարպետների, հուշագորգերի գործմամբ:

The first 10 eco-rugs produced by Karabakh Carpet have immediately been sold
STEPANAKERT, OCTOBER 18, ARTSAKHPRESS: The director of Karabakh Carpet Company Sevak Khachatryan said, adding that the peculiarity of eco-rugs is that it is not subjected to chemical processing, it is free of color additives and has a calming effect even in a visual sense.He noted that all process is carried out without using modern technologies.
“We receive threads in a traditional way. First, we sort the wool. Then we card wool using hackle. We separate the colors, and then spin it with a spinning- wheel and as a result we receive rugs from natural colors. These rugs do not lose their color while washing,” he said and added that the works last for about 5 months, and they get raw material from the wool of sheep from the mountainous regions of Artsakh and Armenia."Our ancestors also used to make eco-rugs. In literature it is noted that in Armenia there were 11-12 shades of wool.
However, we have managed to receive only 7, which are numbered and coded. We are trying to raise the Armenian carpet art to a new level, " said Sevak  Khachatryan and added that they are working hard to get the same old colors that have ever been used in carpet arts.
Touching upon the company's activities, Khachatryan mentioned that in recent years more than 500 types of rugs have been restored and weaved in Karabakh Carpet, and now they are making new ornamented rugs.