Արցախի ժողովուրդն ունի անկախ ապրելու այնքան իրավունք, որքան նախկին ԽՍՀՄ որեւէ սուբյեկտի քաղաքացի. Շարմազանով
Արցախի ժողովուրդն ունի անկախ ապրելու այնքան իրավունք, որքան նախկին ԽՍՀՄ որեւէ սուբյեկտի քաղաքացի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 23-ին, Մեքսիկայից ժամանած պատգամավորներ Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսի, Մարիա Կրիստինա Տերեսա Գարսիա Բռավոյի, Կառլոս Էռնանդես Միրոնի եւ նրանց ուղեկցող անձանց հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ-ից հայտնում են, որ հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեքսիկա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Կարեն Ավագյանը եւ խմբի անդամ Գագիկ Մելիքյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով հյուրերին, նշել է, որ մեքսիկացի պատգամավորների այցն առանձնանում է այն հանգամանքով, որ այս տարի լրանում է Մեքսիկայի հետ Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարին: Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների խորհրդարաններում ձեւավորված պատգամավորական բարեկամական խմբերի աշխատանքը նոր էջ կբացի եւ նոր՝ առավել բարձր մակարդակի կբարձրացնի առկա հարաբերությունները թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական եւ այլ ոլորտներում:
Էդուարդ Շարմազանովը մեքսիկացի գործընկերներին ցավակցություն է հայտնել Մեքսիկային վերջերս պատուհասած աղետի՝ երկրաշարժի կապակցությամբ՝ նշելով, որ հայ ժողովուրդը լավ է հասկանում մեքսիկացի ժողովրդի ցավը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ՀՀ արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին: Խոսելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացից՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է. «Մեր պայքարը հանուն արդարության է եւ հանուն ցեղասպանությունների կանխարգելման: Մենք որեւէ ժողովրդի, այդ թվում նաեւ՝ թուրք ժողովրդին, թշնամի չենք համարում, բայց կարծում ենք, որ առաջինը հենց թուրք ժողովրդի համար է անհրաժեշտ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ հաշտվել ու առերեսվել սեփական պատմության հետ, քանի որ ժխտողականությունը եւ կեղծիքը կարող են ծնել նոր ցեղասպանություններ ու արհավիրքներ»:
Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ հաջորդ տարի լրանում է 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված «Ցեղասպանություն հանցագործության կանխման եւ պատժման կոնվենցիայի» 70-րդ տարին, ուստի Հայաստանը այս համատեքստում հանդես է գալու նոր նախաձեռնություններով:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրից՝ Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է 2011 թվականին Մեքսիկայի նախորդ գումարման խորհրդարանի կողմից ընդունված երկու բանաձեւերին՝ նշելով, որ դրանք ոչ միայն հակահայկական բնույթ ունեին, այլեւ ուղղակիորեն հակասում են միջազգային հանրության գնահատականներին:
«ՄԱԿ-ն այս խնդրի լուծման մանդատը տվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը: Միջազգային կառույցներում պետք է անենք քայլեր, որոնք չպետք է հակասեն միջազգային հանրության գնահատականներին: Սա մարդու իրավունքների պաշտպանության հարց է, ոչ թե տարածքային վեճ. Արցախի ժողովուրդն ունի անկախ ապրելու այնքան իրավունք, որքան նախկին ԽՍՀՄ որեւէ սուբյեկտի քաղաքացի»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացման սկզբունքն իրենց խոսքում պաշտպանել են Մեքսիկա-Հայաստան պատգամավորական խմբի ղեկավար Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսն ու պատվիրակության անդամ Կառլոս Էռնանդես Միրոնը:
Տիկին Դոմինգեսը վստահություն է հայտնել, որ իրենց այցը նոր խթան կհանդիսանա եւ կզարգացնի երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները, ինչի համար իրենք, օգտագործելով խորհրդարանական հարթակը, պատրաստ են անելու առավելագույնը: Հյուրերը հետաքրքրվել են Հայաստանի՝ խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու հարցով, Հայաստանը դիտարկել որպես դարպաս՝ թե՛ ԵՏՄ, թե՛ հարեւան այլ երկրների շուկաներ մուտք գործելու տեսանկյունից:

Шармазанов: Карабах - вопрос защиты прав человека, а не территориальный спор
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов принял прибывших из Мексики депутатов Бланку Маргариту Куату Домингес, Марию Кристину Тересу Гарсиа Браво, Карлоса Эрнандеса Мирона и сопровождающих их лиц.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 октября АРЦАХПРЕСС  - Как сообщает пресс-служба НС, во встрече участвовали руководитель парламентской группы дружбы Армения – Мексика К.Авагян и член группы Г.Меликян. Э.Шармазанов, приветствуя гостей, отметил, что визит мексиканских депутатов примечателен тем, что в этом году исполняется 25-летие установления дипломатических отношений Армении с Мексикой. Коснувшись двусторонних отношений, вице-спикер НС выразил уверенность, что работа сформированных в парламентах двух стран групп дружбы откроет новую страницу и поднимет на новый, еще более высокий уровень существующие отношения как в политической, так и в экономической и других сферах.
Вице-спикер НС выразил соболезнование в связи с бедствием – недавним землетрясением в Мексике, отметив, что армянский народ хорошо понимает боль мексиканского народа.
На встрече затронуты приоритеты внешней политики Армении. Говоря о процессе признания Геноцида армян, Э.Шармазанов отметил: «Наша борьба – во имя справедливости и предупреждения геноцидов. Мы не считаем врагами какой-либо народ, в том числе также турецкий, но полагаем, что в первую очередь именно турецкому народу надо признать Геноцид армян и встать лицом к лицу со своей историей, так как политика отрицания и фальсификации могут породить новые гецоциды и бедствия». Эдуард  Шармазанов сообщил, что в будущем году исполняется 70-летие принятой ООН 9 декабря 1948 г. Конвенции о предупреждении и наказании преступления геноцида, посему Армения в этом контексте выступит с новыми инициативами.
Говоря о нагорно-карабахской проблеме, Э.Шармазанов обратился к двум принятым в 2011 г предыдущим парламентом Мексики резолюциям, отметив, что они носили не только антиармянский характер, но и прямо противоречили оценкам международного сообщества. «ООН выдала мандат решения проблемы сопредседательству Минской группы ОБСЕ. В международных структурах мы должны предпринимать шаги, не противоречащие оценкам международного сообщества. Это вопрос защиты прав человека, а не территориальный спор, - народ Арцаха имеет столько же прав на независимую жизнь, сколько и гражданин какого-либо субъекта бывшего СССР», - подчеркнул вице-спикер НС.
Принцип реализации права наций на самоопределение защитили руководитель депутатской группы дружбы Мексика – Армения Бланка Маргарита Куата Домингес и член делегации Карлос Эрнандес Мирон.
Госпожа Домингес выразила уверенность, что их визит даст новый импульс развитию существующих между двумя странами отношений, для чего они, используя парламентскую платформу, готовы сделать все возможное. Гости заинтересовались переходом Армении к парламентской системе правления, рассмотрели Армении как ворота к рынкам ЕАЭС и других соседних стран.