ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորում, Ցեղասպանության միջազգային ճանաչում. Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը ներկայացրեց 2018թ. Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովում ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ընթացքում ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ընդգծեց, որ արտաքին քաղաքական ուղեգծի իրականացումը 2018թ. ուղղված է լինելու ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորմանը միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների և նորմերի, մասնավորապես՝ ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա: «Մեր քաղաքականությունն ուղղված է լինելու արտաքին անվտանգության ռազմաքաղաքական բաղադրիչի ամրապնդմանը, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, դատապարտմանը և ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելմանը»,-ընդգծեց Քոչարյանը:
Նա հավելեց, որ 2018թ. Հայաստանը շարունակելու է երկկողմ համագործակցությունը տարբեր գործընկեր երկրների հետ: «Բազմակողմ հարաբերություններում մենք շարունակելու ենք մեր աշխատանքները բոլոր ուղղություններով: Դա և Եվրասիական տնտեսական միության, ՀԱՊԿ, ԱՊՀ, շրջանականերում համագործակցության շարունակական ամրապնդումն է, Եվրոպական Միության հետ համապարփակ գործընկերության ընդլայնումը, ՄԱԿ-ում, Եվրոպայի խորհրդում, ԵԱՀԿ-ում ակտիվ ներգրավվածությունն է»,- մանրամասնեց ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը:
Նա հիշեցրեց, որ 2018թ. Հայաստանում անցկացվելու է Ֆրանկոֆոնիայի համաժողովը, ինչի ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են: Շարունակվելու է երկխոսությունը ՆԱՏՕ-ի հետ, լուրջ ուշադրություն է դարձվելու արտաքին քաղաքականության տնտեսական բաղադրիչին: Քոչարյանը նաև շեշտեց, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն պետք է հնարավորինս օժանդակի խորհրդարանական դիվանագիտությանը:

Мирное урегулирование карабахского конфликта и международное признание Геноцида армян: приоритеты внешней политики Армении
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, при обсуждении проекта государственного бюджета на 2018 год, представил приоритеты внешней политики Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 ноября АРЦАХПРЕСС Oб этом он высказался на Совместном заседании Постоянной комиссии НС Армении по внешним связям и Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
Осуществление внешнеполитического курса будет направлено на мирное урегулирование карабахской проблемы – на основе основополагающих норм и принципов международного права, в частности права народов на самоопределение, заявил заместитель министра иностранных дел РА Шаварш Кочарян.
По словам Шаварша Кочаряна, работы будут направлены также на укрепление военно-политического компонента системы внешней безопасности, международное признание и осуждение Геноцида армян в Османской империи 1915 года, предупреждение преступления геноцида.
«Мы продолжим также активную работу в контексте двусторонних отношений с различными партнерами. В многостороннем формате также продолжим работу по различным направлениям: активное участие в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС), продолжительное углубление сотрудничества в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), СНГ, расширение всеобъемлющего партнерства с ЕС, более активная вовлеченность в работу в рамках ООН, ОБСЕ и других международных организаций», – перечислил Шаварш Кочарян.
Он напомнил, что в 2018 году в Армении состоится конференция Франкофонии, продолжится диалог с НАТО, будет обращено серьезное внимание на экономическую составляющую внешней политики и пр. При этом Шаварш Кочарян сообщил, что в программе их деятельности появился новый пункт: «МИД Армении должен по возможности оказывать содействие парламентской дипломатии».