ԱրՊՀ-ում գործարկվել է իրավաբանական կլինիկա
Այսօր՝ նոյեմբերի 6-ին, Արցախի պետական համալսարանում ԱՄՆ Հայ իրավաբանական միության (Armenian Bar Association), Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի և Արցախի պետական համալսարանի միջև համագործակցության արդյունքում գործարկվել է իրավաբանական կլինիկան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ կլինիկայում ընդգրկված են ԱրՊՀ իրավագիտության բաժնի ուսանողները,  ովքեր, փորձառու փաստաբանների վերահսկողության ներքո, Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներին մատուցելու են անվճար իրավաբանական օգնություն:
Միջոցառմանը ներկա ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն ասել է, որ իրավաբանական կլինիկան նպաստելու է նաև արդար դատաքննությանը:
«Մեր ուսանողների որակավորման բարձրացման տեսանկյունից այն կարևոր գործառույթ է իրականացնելու, ինչն իրացվելու է արդյունավետ ձևաչափի միջոցով՝ Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ համագործակցության արդյունքում»,- ասել է Ռ. Մելիքյանը և ավելացրել, որ շատ կարևոր է, որպեսզի ուսանողների կարողություններն օգտագործվեն վերլուծական աշխատանքներ կատարելիս:
ՀՀ ՄԻՊ խորհրդական Սերգեյ Ղազինյանը, ով ևս ներկա էր միջոցառմանը, կարևորելով կլինիկայի բացումն Արցախում, ասել է, որ այն իր հերթին կրթական հաստատության դեր է ստանձնելու: «Շնորհիվ կլինիկայի՝ ուսանողները տեսականը համադրելու են գործնականի հետ»,- նշել է Ս. Ղազինյանը:
Իսկ ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը նշել է, որ իրավաբանական կլինիկայի բացման շնորհիվ ուսանողներն ընդլայնելու են իրենց մասնագիտական հմտությունները:
«Համոզված եմ, որ իրավաբանական կլինիկայի գործունեության արդյունքում մենք կնպաստենք փաստաբանական ծառայությունների կայացմանն ու զարգացմանն Արցախում, և մեր կլինիկայի մասնակից ուսանողներն իրենց աշխատանքային գործունեությունը կշարունակեն փաստաբանական ծառայություններում»,- ասել է Մ. Մինասյանը և հավելել, որ իրավաբանական կլինիկան քաղաքացիների անվճար խորհրդատվությունները սկսել է հենց այսօրվանից:

On Monday, a law clinic was opened at Artsakh State University as a result of cooperation between US Armenian Bar Association, the Faculty of Law of the Yerevan State University and the Artsakh State University.
A law clinic opened at Artsakh State University
STEPANAKERT, NOVEMBER 6, ARTSAKHPRESS:As Artsakhpress correspondent reports, the students of the Faculty of Law of ASU, under the supervision of experienced lawyers, will provide free legal aid to the citizens of the Artsakh Republic.
Ruben Melikyan, the Ombudsman of Artsakh, said that the law clinic will contribute to lawful court examination.
''From the perspective of raising the qualification of our students, the clinic will carry out an important function and which will be realized in effective format as a result of Armenia-Diaspora-Artsakh cooperation,'' Ruben Melikyan said.
Adviser to the Ombudsman of the Republic of Armenia, Sergey Ghalinyan, who also attended the event, said, by attaching importance to the opening of the aforementioned clinic in Artsakh, that it will be a kind of educational institution. “Due to the clinic the students will combine the theoretical and practical parts of their education,’’ - Sergey Ghalinyan noted.
Rector of Artsakh State University, Manush Minasyan, noted that owing to the opening of the law clinic, the students will develop their professional skills.