Լավրովը Հայաստանում Նալբանդյանի հետ կքննարկի ԼՂ խնդրի կարգավորման հեռանկարները
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, ով նոյեմբերի 20-21-ը պաշտոնական այցով կլինի Երևանում, ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ կքննարկի արցախյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան:
Նա տեղեկացրեց, որ բացի Նալբանդյանի հետ հանդիպումից Լավրովը կհանդիպի  նաև Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: «Լավրովի այցն իրականացվում  է հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ և Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության պայմանագրի 20-րդ հոբելյանական տարում: Երկու երկրների նախարարները կմասնակցեն «Ռուսաստան և Հայաստան. դարերով կոփված բարեկամություն» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացմանը, ինչպես նաև հայկական փոստային նամականիշի մարման արարողությանը՝ նվիրված այս նշանակալի պատմական իրադարձություններին»,- հայտնեց Զախարովան:
Նա նշեց, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳՆ-ների միջև նախատեսվում է ստորագրել 2018-2019 թվականների խորհրդակցությունների ծրագիր: Երկկողմ բանակցությունների օրակարգում ընդգրկված են երկու երկրների միջև համագործակցության լայն համալիրը, ԵԱՀԿ-ի և ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի գծով արտաքին քաղաքական փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության և այլ միջազգային հարթակների շրջանակներում դիրքորոշումների համակարգումը:
«Երկու երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները կքննարկեն տարածաշրջանային անվտանգության հարցը, այդ թվում և ԼՂ հակամարտության կարգավորման հեռանկարները»,- ասաց ԱԳՆ խոսնակը:
Զախարովան շեշտեց, որ երկկողմ համագործակցության զարգացմանը նպաստում է բարձր մակարդակի ինտենսիվ քաղաքական երկխոսությունը:

В Армении Лавров обсудит с Налбандяном перспективы урегулирования карабахского конфликта
СТЕПАНАКЕРТ, 16 ноября АРЦАХПРЕСС - Об этом заявила сегодня в ходе традиционного брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Запланированы его переговоры с главой МИД Армении, встреча с президентом РА. Визит осуществляется в год празднования 25-летия установления армяно-российских дипломатических отношений и 20-летия подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Республикой Армения и Российской Федерацией», – сказала она.
Министры примут участие в открытии выставки «Россия и Армения: дружба, закаленная веками», а также в церемонии гашения армянской почтовой марки, посвященной этому событию, этой юбилейной дате, этим знаковым в истории двусторонних отношений событиям, указала Захарова.
По ее словам, планируется подписание плана консультаций между МИД России и МИД Армении на 2018-2019 гг..
«Повестка дня двусторонних переговоров включает широкий комплекс сотрудничества, которое ведется между нашими странами: внешнеполитического взаимодействия по линии ЕАЭС, ОДКБ, СНГ, координации позиций в рамках ООН, ОБСЕ, Совета Европы, Организации Черноморского экономического сотрудничества, других международных форумов», – сказала представитель МИД РФ.
«Главы внешнеполитических ведомств России и Армении обсудят проблематику региональной безопасности, в том числе перспективы нагорно-карабахского урегулирования.
Наращиванию двустороннего сотрудничества способствует интенсивный политический диалог на высшем уровне. В текущем году состоялся официальный визит президента Армении – 15 марта. Переговоры президента России и президента Армении прошли в Сочи 23 августа. Вчера, 15 ноября, лидеры наших стран приняли участие в торжественной церемонии открытия в Третьяковской галерее Дней культуры Армении в нашей стране», –сказала Мария Захарова.