Ես ադրբեջանական կայքին դատի կտամ, եթե ներողություն չխնդրեն. իսրայելցի լրագրող
Վերջերս իսրայելական անօդաչու թռչող սարքերի արտադրողի վերաբերյալ հետաքննության շուրջ ծագած սկանդալը չի ազդի Իսրայելի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին NEWS.am-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է իսրայելցի լրագրող Յոսի Մելմանը՝ «Մաարիվ» թերթում հրապարակված աղմկահարույց հոդվածի հեղինակը:
Ավելի վաղ այս տարի, լրագրող եւ գրող Յոսի Մելմանը  հոդված էր տպագրել «Մաարիվ»-ում, որտեղ նշվում էր, որ  Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը ստուգում է տեղեկատվությունն այն մասին, որ իսրայելական Aeronautics Defense Systems ընկերության օպերատորները հրաժարվել են  կատարել ադրբեջանական կողմի պահանջը եւ ցուցադրել հայկական թիրախներով նոր անօդաչու սարքերի հնարավորությունները:
«Չեմ կարծում, որ ձեր տարածքում աշխարհաքաղաքական իրավիճակը փոխվել է: Այս առնչությամբ դա Իսրայելի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների չի անդրադառնա: Ես այլ կերպ կասեմ `Ադրբեջանը շատ կարեւոր է Իսրայելի համար, բայց այդ դեպքն այնքան վրդովեցնող է, որ անգամ Պաշտպանության նախարարությունը հասկացել է, որ իրենք չեն կարող այս ամենի վրա փակել իրենց աչքերը», - ասել է Մելմանը:
Նա ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմը փորձել է ակնարկել, որ այս դեպքը «թունավորում է հարաբերությունները», սակայն իսրայելական կողմը բացատրել է, որ «իրենք ժողովրդավարական հասարակություն են եւ չեն կարող միջամտել հետաքննությանը»:
Հետաքննության մասին տեղակտվությունը հայտնի դարձավ այն բանից հետո, երբ իսրայելի դատարանը ԶԼՄ-ներին տեղակատվություն փոխանցելու արգելքին հավանություն տվեց:
«Ինչ վերաբերում է դատարանի որոշմանը, ես կարծում եմ, որ դա աբսուրդի թատրոնից է: Որոշումը մինչեւ մարտ կգործի եւ իսրայելական լրատվամիջոցներին արգելում է հետաքքննության մասին հայտնել: Կարծում եմ լրատվամիջոցները կբողոքարկեն այդ որոշումը»,- ասել էնա:
Մելմանն ավելացրել է, որ հրապարակումից հետո նա Ադրբեջանում դարձել է թշնամի, նույնիսկ ադրբեջանական կայքերից մեկում նրան անվանվել են «Հայաստանի գործակալ»:
«Ես ներողություն եմ պահանջում: Նրանք ինձ անվանել են  կոռումպացված լրագրող՝ մեղադրելով հայկական լոբբիից կաշառք վերցնելու մեջ: Ես դատի կտամ նրանց զրպարտության համար եւ  փոխհատուցման կպահանջեմ», - ասել է նա:
Լրագրողը հավելել է, որ եթե ադրբեջանական լրատվական կայքից ներողություն չստանա, նա բրիտանական դատարան բողոք կներկայացնի:

Йосси Мельман: Я подам на азербайджанский сайт в суд, если они не извинятся
Недавний скандал вокруг расследования в отношении производителя израильских беспилотников не повлияет на развитие отношений между Израилем и Азербайджаном.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 ноября АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с Новости Армении - NEWS.amзаявил израильский журналист Йоси Мельман, автор нашумевшей статьи в газете «Маарив».
Ранее в этом году журналист и писатель Йосси Мельман опубликовали статью в газете «Маарив», в которой отмечалось, что израильское министерство обороны проводит проверку информации о том, что операторы израильской компании Aeronautics Defense Systems отказались выполнить требование азербайджанской стороны и демонстрировать возможности новой беспилотной техники на армянских мишенях.
«Я не думаю, что геополитическая ситуация в вашем районе изменилась. В этом конкретном случае не будут затронуты отношения между Израилем и Азербайджаном. Это не повлияет на отношения также и в долгосрочной перспективе, это просто единичный случай компании. Я бы сказал иначе: Азербайджан очень важен для Израиля, но этот случай настолько возмутительный, что даже министерство обороны осознало, что они не могут закрыть на это глаза », - отметил Мельман.
Он подчеркнул, что азербайджанская сторона попыталась намекнуть, что дело «отравляет отношения», но израильская сторона объяснила, что «мы демократическое общество, и мы не можем вмешиваться в расследование».
В начале этой недели выяснилось, что израильская полиция начала расследование  в отношении израильского производителя беспилотников Aeronautics Defense Systems. Новость о расследовании появилась после того, как  израильский суд одобрил запрет на передачу СМИ информации по делу.
По словам журналиста, все началось в конце июля, когда министерство обороны начало расследование этого дела. Он считает, что израильские власти поняли, что это сложное расследование, и речь идет не только о нарушениях условий лицензии, но может быть чем-то большим.  «Что касается постановления суда, я считаю, что это театр абсурда. Постановление будет действовать до марта и запрещает израильским СМИ сообщать об этом расследовании. Я думаю, что решение будет оспорено израильскими СМИ », - подчеркнул он.
Мельман добавил, что после появления публикации в «Маарив» он стал врагом в Азербайджане и даже был назван «агентом Армении» на одном из азербайджанских сайтов.
«Я требую извинений. Они назвали меня коррумпированным журналистом, обвинили в получении взятки от армянского лобби. Я подам на них в суд за клевету и потребую компенсацию», - сказал он.
Журналист добавил, что, если он не получит извинений у азербайджанского  новостного сайта, он подаст жалобу в британский суд.