Հարությունյան ընտանիքը հերթական դրամական աջակցությունն է ցուցաբերել Խաչմաչի և Կարմիր գյուղի նորածինների ընտանիքներին
Ասկերանի շրջանի Խաչմաչ և Կարմիր գյուղ համայնքների 6 ընտանիքներ Հարությունյան ընտանիքի կողմից հերթական անգամ ստացել են 1000-ական ԱՄՆ դոլլար՝ 2017թ.-ին երեխա ունենալու կապակցությամբ, իսկ այդ ընտանիքներից մեկը նորապսակ լինելու համար ևս 200 հազար դրամ է ստացել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Հարությունյան ընտանիքի ներկայացուցիչ Նորայր Հարությունյանը նախօրեին այցելել է Խաչմաչ և Կարմիր գյուղ համայնքներ և տեղերում ընտանիքներին հանձնել դրամական պարգևները:
«Ծրագիրը սկսել ենք 2007թ.-ին, մեր պապենական Խաչմաչ գյուղում, որի նպատակը գյուղը շեն պահելն է: Ի սկզբանե, գյուղում ծնված յուրաքանչյուր երեխայի համար ընտանիքին տրամադրում էինք 500-ական ԱՄՆ դոլլար, իսկ յուրաքանչյուր ամուսնացող զույգի՝ 200 հազար ՀՀ դրամ: Երբ տեսանք, որ դրամական աջակցությունը, իսկապես, խթանում է գյուղի ժողովրդագրական աճը՝ 2013թ.-ին ծնունդների մասով հատկացվող գումարը կրկնապատկեցինք և այսօր մտածում ենք այդ գումարը կրկին ավելացնելու մասին»,- ասել է Ն. Հարությունյանը և ավելացրել, որ նախաձեռնության հեղինակը հանրապետության պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանն է:
Ն. Հարությունյանի խոսքով՝ 2015թ.-ից ծնունդների խթանման ծրագրում ընդգրկել են նաև հարևան Կարմիր գյուղը և հույս ունեն, որ այն կնպաստի գյուղի աշխուժացմանը: Այս տարի, հետաքրքիր զուգադիպությամբ, երկու գյուղերին բաժին են ընկել երեքական ընտանիքներ:
Շնորհակալություն հայտնելով հերթական աջակցության համար՝ Խաչմաչի դպրոցի տնօրեն Սերոբ Մնացականյանը նշել է, որ մինչև ծրագրի մեկնարկը գյուղում ծնունդների լուրջ անկում է եղել, իսկ այսօր այն կրկին զարթոնք է ապրել: «Համեմատության համար ասեմ, որ ծրագիրը սկսելու առաջին հինգ տարիներին գյուղում ծնվել է 10 երեխա, իսկ 2013-2017թթ.-ին ունեցել ենք 23 ծնունդ: Եթե ավելի պատկերավոր ասեմ, 35 աշակերտ ունեցող գյուղում ունենք 30 նախադպրոցական երեխա»,- ասել է Ս. Մնացականյանը և ավելացրել, որ բացի ընտանիքներին տրվող աջակցությունից, Հարությունյան ընտանիքի կողմից ամեն տարի մեծ ֆինանսական աջակցություն է տրամադրվում գյուղի փողոցների սալապատման, անապահով ընտանիքների աջակցության և սոցիալ-կենցաղային այլ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Ս. Մնացականյանի խոսքով՝ բացի Հարությունյան ընտանիքից, 2009թ.-ին ստեղծված «Խաչմաչ» բարեգործական հիմնադրամի միջոցով ծնունդների և ամուսնությունների խթանման ծրագրին նույնքան գումարով աջակցում է նաև արմատներով կրկին իրենց համագյուղացի, գործարար Սեյրան Կարապետյանը: Բացի դրանից, Ս. Կարապետյանն ակտիվ մասնակցում է նաև գյուղում իրականացվող ծրագրերին: «2009թ.-ից սկսած՝ ամեն տարի հովանավորների կողմից 5-7 մլն դրամ գումար է հատկացվում Խաչմաչի սոցիալ-տնտեսական ծրագրերի իրականացմանը: Սա շատ կարևոր ծրագիր է, որը նպաստում է գյուղացու գյուղում մնալուն և այստեղ իր ապագան կառուցելուն»,- ընդգծել է Մնացականյանը և հավելել, որ վերջին տարիներին անգամ ներգաղթ են ունեցել:
Կարմիր գյուղի համայնքի ղեկավար Հովիկ Պետրոսյանը նշել է, որ 2015թ.-ից սկսած ծրագրից օգտվել է 12 ընտանիք:
«Թեև մինչև ծրագրի մեկնարկը ծնունդների խթանման համար գործում էր պետական աջակցություն, բայց, անկեղծ ասած, այն նոր թափ հաղորդեց ծնունդների աճին, քանի որ, օրինակ, 2014թ.-ին գյուղում ծնունդ չի արձանագրվել, իսկ վերջին երեք տարիների ընթացքում պատկերը բոլորովին փոխվել է»,- ասել է Հ. Պետրոսյանը:

Семья Арутюнянов оказала очередную финансовую помощь семьям новорождённых в сёлах Хачмач и Кармир гюх
6 семей из сёл Хачмач и Кармир гюх Аскеранского района получили 1000 долларов США от семьи Арутюнянов в связи с рождением ребенка в 2017 году, а одна из этих семей–молодожёнов получила дополнительно 200 000 драм .
СТЕПАНАКЕРТ, 5 февряля АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента «Арцахпресс», представитель семьи Арутюнянов Норайр Арутюнян на днях побывал в сёлах Хачмач и Кармир гюх и передал деньги семьям.
«Программа стартовала в 2007 году в нашем отчем Хачмаче,её цель- процветание села. Первоначально мы предоставляли по 500 долларов на каждого родившегося в семье ребёнка,а каждой брачующейся паре - по 200 000 драмов. Когда мы заметили, что денежная поддержка действительно способствует демографическому росту в селе, с 2013 года удвоили денежную помощь , а сейчас думаем о её повторном двукратном увеличении », - сказал Арутюнян , добавив, что автором данной инициативы является государственный министр Республики Арцах Араик Арутюнян.
По словам Н .Арутюняна, с 2015 года программой стимулирования рождаемости охвачено и соседнее село Кармир гюх . Надеемся, что это будет способствовать оживлению жизни села.
Выразив благодарность за очередную финансовую помощь , директор школы села Хачмач Сероб Мнацаканян отметил, что в течение первых 5 – ти лет действия программы в селе родилось 10 детей, а в 2013-2017 гг. - 23 . Мнацаканян добавил, что, помимо помощи вышеуказанным семьям, семья Арутюнянов ежегодно оказывает большую финансовую поддержку в деле благоустройства улиц села, помощи малоимущим семьям , в реализации других социально-бытовых программ. По словам Мнацаканяна, помимо семьи Арутюнянов, посредством созданного в 2009 году благотворительного фонда «Хачмач» ,равносильную финансовую поддержку своим односельчанам оказывает бизнесмен Сейран Карапетян.
Кроме того,С. Карапетян активно участвует в реализуемых в селе программах. Начиная с 2009 года спонсоры ежегодно выделяют 5-7 млн. драмов для реализации социально-экономических программ в Хачмаче.
Глава общины села Кармир гюх Овик Петросян сообщил, что с 2015 года вышеуказанной программой стимулирования рождаемости воспользовались 12 семей.