Լոնդոնի «Արսենալը» 32 տարով ավելի մեծ է Ադրբեջան պետությունից. Էդուարդ Շարմազանովը՝ ուսանողներին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 19-ին հանդիպել է Երեւանի պետական, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանների եւ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողների հետ, ովքեր ուսումնական պրակտիկա են անցնում ՀՀ Ազգային ժողովում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպման ընթացքում տեսակետներ են ներկայացվել երկրի արտաքին եւ ներքին քաղաքական գործընթացների առնչությամբ, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալին ուղղվել են բազմաթիվ հարցեր, մասնավորապես արտագաղթի կանխման, իշխանություն-ընդդիմություն փոխհարաբերությունների, զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի, միջազգային հարթակներում մեր երկրի իրականացրած դիվանագիտական քայլերի, Հայաստան-Սփյուռք գործակցության վերաբերյալ:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին եւ հայ-թուրքական հարաբերություններին առնչվող հարցերին անդրադառնալով՝ Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մյունխենի անվտանգության համաժողովում հստակ նշեց, որ Հայաստանը նախաձեռնել էր հայ-թուրքական արձանագրությունների գործընթացն առանց նախապայմանների, մինչդեռ Թուրքիայի իշխանությունները գնացին ժխտողականության եւ նախապայմանների ճանապարհով:
«Մենք ցանկանում ենք ապրել խաղաղ եւ կայուն տարածաշրջանում, բայց երբեք թույլ չենք տա, որ որեւէ պետություն մեզ հետ խոսի նախապայմանների լեզվով: Մենք շարունակելու ենք Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը եւ թուրքական ժխտողականության դեմ պայքարը»,-ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը ընդգծել է, որ Արցախը երբեւէ չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, քանի որ արցախցիները պատրաստ են մինչեւ վերջ պայքարելու հանուն անկախության եւ ազատության: ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակի համոզմամբ՝ Ադրբեջանը չի կարող պատմական հողերի մասին խոսել, քանի որ նախ եւ առաջ պետք է պատմություն ունենալ: «Լոնդոնի «Արսենալը» 32 տարով ավելի մեծ է Ադրբեջան պետությունից»,-ասել է նա:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ զարգացող աշխարհում երիտասարդների համար ստեղծված են լավագույն պայմանները, եւ նրանք պետք է մրցունակ լինեն, հարստացնեն գիտելիքները, ապրեն, արարեն ու շենացնեն իրենց հայրենիքը:

‘Arsenal FC is 32 years older than the state of Azerbaijan’ – Sharmazanov mocks recent Azeri rant on “historic lands”
Vice Speaker of Parliament Eduard Sharmazanov held a meeting on February 19 with students of the Yerevan State University, the State University of Economics and the State Academy of Administration, who are on internship in the Parliament.
STEPANAKERT, FEBRUARY 19, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:Ideas over the country’s domestic and foreign political processes have been presented during the meeting. The students were eager to ask numerous questions to Mr. Sharmazanov, namely regarding the relations between the ruling party and the opposition, boosting of tourism, diplomatic actions of Armenia in the international arena and partnership with the Diaspora.
Speaking about the settlement process of the Nagorno Karabakh conflict and the Armenian-Turkish relations, Sharmazanov stressed that President Serzh Sargsyan has clearly mentioned at the Munich Security Conference that Armenia initiated the Armenian-Turkish protocol process without preconditions, whereas Turkey took the path of denialism and preconditions.
“We want to live in a peaceful and stable region, but we will never allow any other state to speak to us in a language of preconditions. We will continue the international recognition process of the Armenian Genocide and the fight against Turkish denialism”, Sharmazanov said.
The Vice Speaker stressed that Artsakh will never be part of Azerbaijan because the people of Artsakh are ready to fight for independence and freedom until the end.
Sharmazanov said that Azerbaijan cannot speak about historic lands, because first of all it has to have history.