Ադրբեջանը գուցե ի զորու չէ վերադառնալ կառուցողական դաշտ, և նրան պետք է վերադարձնել. Էդվարդ Նալբանդյան
Ադրբեջանը փորձում է «կրեատիվություն» մտցնել ԼՂ խնդրի կարգավորման գործընթացում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Մարտի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Երևանն ու Հայաստանի այլ հատվածներ «վերադարձնելու» մասին հայտարարություններին, հաղորդում է Panorama.am-ը։
«Բաքուն մեկ ասում էր, որ պետք է բովանդակային, սուբստանտիվ կամ տրամաբանական բանակցություններ վարել, ասես թե մինչև հիմա այդ բանակցությունները ոչ բովանդակային էին, ոչ տրամաբանական: Ուրեմն ինչու՞ էր այդ երկրի նախագահը երկու տասնյակից ավելի բարձր մակարդակով հանդիպումների մասնակցում, եթե դրանք անբովանդակ էին և անտրամաբանական»,- ասաց նա: Նախարարը նշեց՝ հիմա, հաջողությամբ ավարտելով այդ բանակցությունների փուլը, Բաքվում անցել են «կրեատիվ» առաջարկների փուլի, մի կրեատիվություն, որը Նալբանդյանի գնահատմամբ արդյունք է Ադրբեջանի «ոչ այնքան առողջ երևակայության»:
«Կրեատիվությունը հասավ նրան, որ ասում են՝ Ադրբեջանի պատմական տարածքներ են մեր 2800-ամյա մայրաքաղաքը կամ այլ շրջաններ, կամ այն է կրեատիվությունը, որ իրենք մշտապես սպառնում են ուժ կիրառել»,- ասաց նա:
Նալբանդյանը նշեց՝ գուցե նրանք այսպիսի օրինակ են գտել՝ բացատրելու համար, թե ամենաբարձր մակարդակով ինչու են հրաժարվում համանախագահների առաջարկներից, որոնք մշակված են որպես մեկ ամբողջություն, հրաժարվում են, որովհետև գտնում են, որ բարձր մակարդակով արված այդ առաջարկները «կրեատիվ» չէին, «ստեղծագործական» չէին, այլ «պարզունակ»:
«Այսինքն՝ իրենք իրենց իրավունք են վերապահում գնահատելու՝ որ առաջարկներն են կրեատիվ, սպասում են՝ այդ առաջարկներն իրենց համար դառնան ընդունելի կրեատիվ: Իրենք պետք է ձերբազատվեն այս՝ իրականությունից հեռու լեզվաբանական վարժանքներից, վերադառնան կառուցողական դաշտ, առաջին հերթին իրականացնեն ձեռք բերած պարտավորությունները, հարգեն հանդիպումների ժամանակ եղած պայմանավորվածությունները»,- ասաց նա:
Նալբանդյանի խոսքով՝ հնարավոր է՝ Ադրբեջանն ի զորու չէ վերադառնալ կառուցողական դաշտ, և նրան այդ դաշտ պետք է վերադարձնել:

Глава МИД Армении: Баку следует вернуться в конструктивное русло
Азербайджан пытается внести «креативность» в процесс урегулирования карабахского конфликта. Об этом сегодня, 27 марта, заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной с главой МИД Люксембурга пресс-конференции в Ереване.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 марта, АРЦАХПРЕСС - «Баку то заявлял, что необходимо вести содержательные, субстантивные или логичные переговоры, как будто до сих пор эти переговоры не были ни содержательными, ни логичными. Возникает вопрос: почему тогда президент Азербайджана участвовал в свыше 20 встречах высокого уровня, если они были бессодержательными и нелогичными?» – сказал Налбандян, добавив: Теперь же в Баку перешли к этапу «креативных» предложений. По словам министра, разговоры о креативности порождены «не столь здоровым воображением» руководства Азербайджана.
Как сообщает Panorama.am, «креативность довела до того, что в Азербайджане пытаются приписать себе имеющую 2800-летнюю историю столицу Армении и другие территории или постоянно озвучивают милитаристские заявления», – сказал Налбандян.
По словам главы МИД Армении, возможно в Азербайджане нашли такой способ объяснить, почему на самом высоком уровне отказываются от предложений сопредседателей Минской группы ОБСЕ, представленных как единое целое, отвергают предложения, поскольку считают их «некреативными», «нетворческими», а «примитивными».
«То есть приписывают себе право оценивать, какие предложения креативны, ждут, пока предложения станут для них приемлемыми, креативными. Баку следует отказаться от далеких от реальности лингвистических упражнений, вернуться в конструктивное русло, в первую очередь, выполнить достигнутые договоренности, уважать достигнутые на встречах договоренности»,–  подчеркнул Эдвард Налбандян.
«Возможно, Азербайджан не в силах самостоятельно вернуться в конструктивное русло и его туда нужно вернуть», – предположил Налбандян.