Լևոն Գրիգորյանը ՀՀ գործընկերների հետ քննարկել է Արցախում գինեգործության զարգացման ծրագրերը
ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանն այսօր՝ մարտի 29-ին, ընդունել է աշխատանքային այցով Արցախ ժամանած Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրեն Զարուհի Մուրադյանին, Ռուսաստանի Սոմելյեների և փորձագետների միության նախագահ Արթուր Սարգսյանին և Հայաստանի փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Լևոն Մնացականյանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ողջունելով հյուրերին` նախարար Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել Արցախ այցելելու և տեղում առարկայական քննարկումներ ծավալալելու համար: Նրա խոսքով՝ վերջին շրջանում Արցախում կրկին զարգանում է գինեգործության ոլորտը, և մեկ տասնյակից ավելի գինեգործարաններից բացի, ավելացել են նաև տնային պայմաններում գինի արտադրողները: «Հանրապետության իշխանությունների կողմից մեծ ուշադրություն է դարձվում գինեգործության զարգացմանը: Այդ նպատակով տարբեր գործիքակազմեր են կիրառվում՝ սկսած այգիների մշակությունից, մինչև ապրանքի վերջնական արտադրություն և վաճառք: Արդեն քայլեր ենք ձեռնարկում ՀՀ-ի հետ գործնական միջոցառումներ և ծրագրեր իրականացնելու համար»,- ասել է նախարարը և հույս հայտնել, որ նման ձևաչափով քննարկումները իրենց դրական ազդեցությունը կունենան ոլորտի զարգացման վրա:
Իր հերթին, կարևորելով այցի նպատակները, Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրեն Զ. Մուրադյանը ներկայացրել է իր ղեկավարած կառույցի գործառույթները՝ ընդգծելով կրթական ծրագրերի դերը գինեգործության զարգացման գործում: «2014թ. Հայաստանում գործում է Ի-Վի-Էն գինու ակադեմիան, որը հնարավորություն է տալիս ուսանողներին փորձուսուցում անցնել արտերկրում՝ հատկապես Իտալիայում, Ֆրանսիայում և Գերմանիայում: Մենք պատրաստ ենք աջակցել նաև Արցախի մասնագետներին և ծրագրի շրջանակներում նրանց ուղարկել արտասահման վերապատրաստվելու: Ժամանակի զարգացումներից հետ չմնալու համար որակյալ մասնագետներ ունենալը իրական երաշխիք է»,- ասել է ՀԽԳ հիմնադրամի տնօրենը:
Իսկ Ռուսաստանի Սոմելյեների և փորձագետների միության նախագահ Ա. Սարգսյանը, խոսելով տարածաշրջանում հայկական գինու ճանաչելիությունից, նշել է, որ այն շատ ավելի ընդունված ու գնահատված է, քան հարևան պետություններինը: Սակայն, նրա կարծիքով, մարքետինգի խնդիր ունի և այս ուղղությամբ պետք է ակտիվացնել աշխատանքները:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են համագործակցության կապերի ընդլայնման, արցախյան գինու արտահանման և խոշոր շուկաներում ճանաչելիության հետ կապված հարցեր:
Նշենք, որ հանդիպմանը ներկա էր նաև Արցախի խաղողագործների և գինեգործների միության նախագահ, արցախյան «Կատարո» գինու արտադրող Գրիգորի Ավետիսյանը:

Левон Григорян и его армянские коллеги обсудили пути развития виноделия в Арцахе
Министр сельского хозяйства и промышленных инфраструктур Арцаха Левон Григорян принял сегодня директора Фонда армянского виноградарство и виноделия Заруи Мурадян, председателя Союза сомелье и экспертов России Артура Саркисяна и исполнительного директора Национального центра развития малого и среднего предпринимательства Армении Левона Мнацаканяна.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 марта, АРЦАХПРЕСС –  Поприветствовав гостей, министр Григорян поблагодарил их за визит в Арцах и обсудил с ними ряд важных вопросов. По его словам, в последнее время в Арцахе активно развивается винодельческая промышленность, а также более дюжины виноделов производят вино в домашних условиях. «Власти страны уделяют большое внимание развитию виноделия. Для этой цели используются различные инструменты: от садоводства до готового продукта и продажи. Мы уже предпринимаем шаги по реализации практических мер и программ с Арменией », - сказал министр и выразил надежду, что такого формата обсуждения окажут положительное влияние на развитие данного сектора.
В свою очередь, подчеркнув цель визита, директор Фонда армянского виноградарства и виноделия  З. Мурадян представила функции своей фонда, подчеркнув роль образовательных программ в развитии виноделия. «С 2014 года, В Армении действует «EVN» Академия вина, которая предоставляет студентам стажировки за рубежом, в частности, в Италии, Франции и Германии. Мы готовы поддержать арцахских специалистов и отправить их за границу в рамках программы. Чтобы не привлекать временные кадры, наличие квалифицированных специалистов  – это реальная гарантия », - сказала директор ФАВ.
В свою очередь, президент Союза российских сомелье и экспертов А. Саргсян, говоря о признании армянского вина в регионе, отметил, что оно более общепризнано и ценится, нежели в соседних государствах. Однако, по его мнению, существует проблема маркетинга и необходимо активно работать в данном направлении.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, связанные с расширением сотрудничества, экспортом и признанием арцахского вина на основных рынках.
Следует отметить, что на встрече присутствовал и президент Арцахского союза виноградников и виноделов, производитель вина из Арцаха «Катаро» Григор Аветисян.