Լևոն Գրիգորյանը ՀՀ գործընկերների հետ քննարկել է Արցախում գինեգործության զարգացման ծրագրերը
ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանն այսօր՝ մարտի 29-ին, ընդունել է աշխատանքային այցով Արցախ ժամանած Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրեն Զարուհի Մուրադյանին, Ռուսաստանի Սոմելյեների և փորձագետների միության նախագահ Արթուր Սարգսյանին և Հայաստանի փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Լևոն Մնացականյանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ողջունելով հյուրերին` նախարար Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել Արցախ այցելելու և տեղում առարկայական քննարկումներ ծավալալելու համար: Նրա խոսքով՝ վերջին շրջանում Արցախում կրկին զարգանում է գինեգործության ոլորտը, և մեկ տասնյակից ավելի գինեգործարաններից բացի, ավելացել են նաև տնային պայմաններում գինի արտադրողները: «Հանրապետության իշխանությունների կողմից մեծ ուշադրություն է դարձվում գինեգործության զարգացմանը: Այդ նպատակով տարբեր գործիքակազմեր են կիրառվում՝ սկսած այգիների մշակությունից, մինչև ապրանքի վերջնական արտադրություն և վաճառք: Արդեն քայլեր ենք ձեռնարկում ՀՀ-ի հետ գործնական միջոցառումներ և ծրագրեր իրականացնելու համար»,- ասել է նախարարը և հույս հայտնել, որ նման ձևաչափով քննարկումները իրենց դրական ազդեցությունը կունենան ոլորտի զարգացման վրա:
Իր հերթին, կարևորելով այցի նպատակները, Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրեն Զ. Մուրադյանը ներկայացրել է իր ղեկավարած կառույցի գործառույթները՝ ընդգծելով կրթական ծրագրերի դերը գինեգործության զարգացման գործում: «2014թ. Հայաստանում գործում է Ի-Վի-Էն գինու ակադեմիան, որը հնարավորություն է տալիս ուսանողներին փորձուսուցում անցնել արտերկրում՝ հատկապես Իտալիայում, Ֆրանսիայում և Գերմանիայում: Մենք պատրաստ ենք աջակցել նաև Արցախի մասնագետներին և ծրագրի շրջանակներում նրանց ուղարկել արտասահման վերապատրաստվելու: Ժամանակի զարգացումներից հետ չմնալու համար որակյալ մասնագետներ ունենալը իրական երաշխիք է»,- ասել է ՀԽԳ հիմնադրամի տնօրենը:
Իսկ Ռուսաստանի Սոմելյեների և փորձագետների միության նախագահ Ա. Սարգսյանը, խոսելով տարածաշրջանում հայկական գինու ճանաչելիությունից, նշել է, որ այն շատ ավելի ընդունված ու գնահատված է, քան հարևան պետություններինը: Սակայն, նրա կարծիքով, մարքետինգի խնդիր ունի և այս ուղղությամբ պետք է ակտիվացնել աշխատանքները:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են համագործակցության կապերի ընդլայնման, արցախյան գինու արտահանման և խոշոր շուկաներում ճանաչելիության հետ կապված հարցեր:
Նշենք, որ հանդիպմանը ներկա էր նաև Արցախի խաղողագործների և գինեգործների միության նախագահ, արցախյան «Կատարո» գինու արտադրող Գրիգորի Ավետիսյանը:

Levon Grigoryan discussed the development of wine-making with his colleagues from Armenia
On March 29, the Minister of Economy and Industrial Infrastructures of the Republic of Artsakh Levon Grigoryan received the Director of the Wine-Growing and Wine Foundation of Armenia Zaruhi Muradyan, Head of the Union of Sommeliers and Experts of Russia Artur Sargsyan and the Executive Director of Small and Medium Entrepreneurship Development National Center of Armenia Levon Mnatsakanyan.
STEPANAKERT, MARCH 29, ARTSAKHPRESS:Welcoming the guests, Levon Grigoryan thanked them for their visit: “Together with the Union of Viticulture and Wine-making of Artsakh, we have been waiting for this meeting for a long time. Wine-making is not only the development of a certain product, but also a special culture. In recent years, the industry has been developing in Artsakh. There are many home wine-makers there.  The wine industry is in the focus of the President and the Government of the Republic of Artsakh. We are already taking steps to implement various programs with Armenia”.
At the meeting, the Director of the Wine-Growing and Wine Foundation of Armenia Zaruhi Muradyan, presenting the fund’s functions, winemaking achievements and experience in Armenia, emphasized the role of educational programs in this field: “Since 2014, the EVN Wine Academy has been functioning in Armenia. We are also ready to assist specialists from Artsakh. This is an excellent opportunity to have good specialists in the country”.
The Head of the Union of Sommeliers and Experts of Russia Arthur Sargsyan stressed the importance of recognizing Armenian wine in the region: “The Armenian wine is much more accepted and appreciated than the wines of neighboring countries. However, there is a marketing problem. We must present Armenian wine as a brand. The experience of the industry shows that the exported wine should be of the best quality, Armenian wine cannot be cheap. Armenia has a problems with advertising. Armenians cannot produce poor quality wine, because we are an ambitious nation”.
Prospects for cooperation with Armenian partners, export of Artsakhian wine and recognition in major markets, issues of PR of Armenian wine were also discussed.
The meeting was also attended by the Chairman of the Union of Viticulture and Wine-making of Artsakh, Artsakhian “Kataro” wine producer Grigori Avetisyan.