Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղարին
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 30-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 30, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում այս տարվա հոկտեմբերին կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին, ինչպես նաև հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Ջերմությամբ հիշելով այս տարվա հունվարին կայացած իր այցը Փարիզ և հանդիպումները երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ՝ Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանում մեծ ուրախությամբ են սպասում Ֆրանսիայի նախագահի պետական այցին, ինչը, Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, մեծ խթան կհանդիսանա հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման և զարգացման համար:
Պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանը գոհունակությամբ է նշել, որ Հայաստանում ակտիվորեն աշխատանքներ են իրականացվում գագաթնաժողովի նախապատրաստության ուղղությամբ և հավաստիացրել է, որ Ֆրանսիան ամենայն աջակցություն կցուցաբերի այդ կարևորագույն իրադարձության պատշաճ անցկացմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացին, տարածաշրջանի խնդիրներին և մարտահրավերներին:

Президент Армении принял государственного секретаря иностранных дел Франции
Президент Армении Серж Саргсян 30 марта принял государственного секретаря иностранных дел Франции Жана-Батиста Лемуана.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 марта, АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Как сообщили в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, собеседники обсудили вопросы, связанные с подготовкой к саммиту Франкофонии в Армении в октябре этого года и повесткой дня армяно-французских особых отношений.
Напомнив о своем визите в Париж в январе этого года и встрече с высшим руководством страны, президент Саргсян сказал, что в Ереване с радостью ждут государственного визита президента Франции в Армению, который, по словам Сержа Саргсяна, станет большим стимулом для дальнейшего укрепления и развития армяно-французских отношений.
Госсекретарь Жан-Батист Лемуан с удовлетворением отметил, что в Армении проводится активная работа по подготовке к саммиту и заверил, что Франция окажет всемерную помощь должному проведению этого важного события.
На встрече был также затронут переговорный процесс по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, проблемы и вызовы региона.