Սերժ Սարգսյանի հանդեպ վստահությունը պայմանավորված է իր պետական եւ քաղաքական բազմամյա գործունեությամբ. ՀՀ ԱԺ նախագահ
Սերժ Սարգսյանն այն անհատն է, ում անվան հետ կապվում է մեր երկրի անվտանգությունն ու կայունությունը, ինչպես նաեւ վերջին տարիների տնտեսական եւ քաղաքական հաջողությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հատուկ նիստի շրջանակում հայտարարեց Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը:
«Այսօրվա օրակարգի հարցը վճռորոշ նշանակություն ունի մեր պետության համար, քանի որ երկրի վարչապետի ընտրությամբ մենք, ըստ էության, վերջնականապես անցում ենք կատարում Սահմանադրությամբ ամրագրված կառավարման նոր համակարգի, ինչն ավելի մեծ կարեւորություն է տալիս մեր քննարկումներին: Շնորհակալ եմ կարծիքների բաց փոխանակման համար, բայց ցավում եմ, որ այս օրերին մեր որոշ գործընկերներ բազմակարծության այս դահլիճում իրենց անհամաձայնությունն ու  դժգոհություններն ազատորեն արտահայտելու փոխարեն նախընտրեցին փողոցային պայքարը, որը խաթարեց կայունությունը եւ հանգեցրեց բախումների, ինչի արդյունքում, ցավոքունեցանք վիրավորներ:
Հասարակությունը դրական փոփոխություններ է ակնկալում, միեւնույն ժամանակ հասարակության  համար կարեւոր է երկրի կայունությունը»,-ասաց նա:
Արա Բաբլոյանի համոզմամբ՝ այն արտաքին իրավիճակը, որում գտնվում է Հայաստանը, պարտադրում է ընթանալ անցնցում փոփոխությունների ճանապարհով:
«Պետական եւ քաղաքական գործչի իր կենսագրությամբ  Սերժ Սարգսյանը ցույց է տվել, որ կառավարելն ու ղեկավարելը ենթադրում է պատասխանատվություն ստանձնելու եւ այն արժանապատվորեն իրացնելու կամք ու խիզախություն: Նա այն ղեկավարն է, ում հանդեպ վստահությունը պայմանավորված է իր անցած ճանապարհով,  կենսագրությամբ, պետական եւ քաղաքական բազմամյա գործունեությամբ: Որպես պատերազմի դժվարությունները, զինվորների եւ կամավորների ցավն ու  ուրախությունը տեսած ու կիսած հրամանատար՝ նա շատ լավ գիտի խաղաղության գինը. այդ խաղաղությունը պետք է արժանապատիվ լինի»,-ասաց նա:
ՀՀ  Ազգային ժողովում բաց քվեարկությամբ ՀՀ վարչապետ ընտրվեց Սերժ Սարգսյանը:  Նրա օգտին կողմ քվեարկեց 77 պատգամավոր, դեմ` 17: Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունն առաջադրել էր իշխող կոալիցիան՝ ՀՀ Ազգային ժողովի «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» և «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցությունները:

Trust towards Serzh Sargsyan is conditioned by his long-term state and political activity – Speaker of Parliament
Serzh Sargsyan is the person with whose name our country’s security and stability, as well as the economic and political achievements of the recent years are linked, Speaker of the Parliament of Armenia Ara Babloyan said during a special session of the Parliament on April 17.
STEPANAKERT, APRIL 17, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:“The issue of today’s agenda has a decisive significance for our state since by the election of the country’s prime minister we, in fact, completely transition to a new governance system according to the Constitution which gives more importance to our discussions. Thank you for open exchange of views, but I regret that during these days some of our colleagues, instead of freely expressing their disagreements and complaints in this hall of pluralism, preferred street fight which undermined the stability and led to clashes as a result of which we had wounded people, unfortunately. The society expects positive changes, but at the same time the country’s stability is important for the public”, he said.
“With his biography of state and political figure Serzh Sargsyan showed that governing and chairing supposes will and courage to assume responsibility and implement it with dignity. He is the leader the trust towards whom is conditioned by his past path, biography and long-term state and political activity. As a commander, who saw and shared the difficulties of war, the pain and happiness of soldiers and volunteers, he knows quite well the peace price: this peace must be dignified”, Speaker Babloyan said.
Third President of Armenia Serzh Sargsyan has been elected by Members of Parliament to serve as Prime Minister, a historic vote marking the first time that a Prime Minister is being elected by lawmakers. 77 MPs voted in favor of Sargsyan, while 17 voted against. Sargsyan was nominated for office by the ruling coalition of Armenia – the Republican Party and the ARF.