ԵՄ-ն Հայաստանում բոլոր կողմերին երկխոսության կոչ է անում
Եվրոպական միությունը վերահաստատում է իր աջակցությունը զարգացած եւ ժողովրդավարական հասարակություն ստեղծելու Հայաստանի ջանքերին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Հայաստանում վերջին զարգացումների կապակցությամբ ասվում է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության ներկայացուցիչ Մայա Կոսյանչիչի հայտարարության մեջ, փոխանցում է news.am-ը:
«Չափազանց կարեւոր է, որ բոլոր ներգրավված կողմերը, ներառյալ իրավապահ մարմինները եւ նրանք, ովքեր իրականացնում են հավաքների եւ խոսքի ազատության իրենց իրավունքը,  խուսափեն առճակատումից եւ զսպվածություն եւ պատասխանատվություն ցուցաբերեն, ինչպես վերջին օրերին: Եվրամիությունը շարունակում է բոլոր շահագրգիռ կողմերին, ներառյալ քաղաքացիական հասարակությանը բազմակողմ երկխոսության խրախուսել՝ հաշվի առնելով նոր կառավարության ժողովրդավարական ձեւավորումը՝ Սահմանադրության եւ բոլոր հայերի շահերին համապատասխան», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 1-ին Հայաստանի խորհրդարանը չհաստատեց «Իմ քայլը» շարժման առաջնորդի, պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը վարչապեի պաշտոնում: Նրա օգտին քվեարկեց 45, դեմ` 55 պատգամավոր: Դրանից հետո Փաշինյանը կոչ արեց վերսկսել քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաները:

ЕС призвает все стороны в Армении к диалогу
Европейский союз вновь заявляет о своей поддержке Армении в ее усилиях по созданию процветающего и демократического общества. Об этом говорится в заявлении представителя внешнеполитической службы ЕС Майи Косьянчич в связи с последними событиями в Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 мая, АРЦАХПРЕСС – «Крайне важно, чтобы все вовлеченные стороны, включая правоохранительные органы и те, которые осуществляют свое право на свободу собраний и выражения мнений, избегали конфронтации и проявляют сдержанность и ответственность, как это было в последние дни. Европейский союз продолжает поощрять все заинтересованные стороны, в том числе гражданское общество, к всестороннему диалогу с учетом демократического формирования нового правительства в соответствии с Конституцией и интересами всех армян», - отмечается в заявлении.
Отметим, что 1 мая парламент Армении не утвердил кандидатуру лидера движения «Мой шаг», депутата Никола Пашиняна на посту премеьр-министра  – 45 проголосовали «за», 55 «против». После этого Пашинян призвал к возобновлению акций гражданского неповиновения.