ԵՄ-ն Հայաստանում բոլոր կողմերին երկխոսության կոչ է անում
Եվրոպական միությունը վերահաստատում է իր աջակցությունը զարգացած եւ ժողովրդավարական հասարակություն ստեղծելու Հայաստանի ջանքերին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Հայաստանում վերջին զարգացումների կապակցությամբ ասվում է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության ներկայացուցիչ Մայա Կոսյանչիչի հայտարարության մեջ, փոխանցում է news.am-ը:
«Չափազանց կարեւոր է, որ բոլոր ներգրավված կողմերը, ներառյալ իրավապահ մարմինները եւ նրանք, ովքեր իրականացնում են հավաքների եւ խոսքի ազատության իրենց իրավունքը,  խուսափեն առճակատումից եւ զսպվածություն եւ պատասխանատվություն ցուցաբերեն, ինչպես վերջին օրերին: Եվրամիությունը շարունակում է բոլոր շահագրգիռ կողմերին, ներառյալ քաղաքացիական հասարակությանը բազմակողմ երկխոսության խրախուսել՝ հաշվի առնելով նոր կառավարության ժողովրդավարական ձեւավորումը՝ Սահմանադրության եւ բոլոր հայերի շահերին համապատասխան», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 1-ին Հայաստանի խորհրդարանը չհաստատեց «Իմ քայլը» շարժման առաջնորդի, պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը վարչապեի պաշտոնում: Նրա օգտին քվեարկեց 45, դեմ` 55 պատգամավոր: Դրանից հետո Փաշինյանը կոչ արեց վերսկսել քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաները:

EU encourages all stakeholders in Armenia to engage in dialogue
The European Union reiterates its support to Armenia in its efforts to build a prosperous and democratic society.
STEPANAKERT, MAY 2, ARTSAKHPRESS:The aforesaid is noted in a statement by Maja Kocijančič, Spokesperson for the EU Foreign Affairs and Security Policy/European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, on the latest developments in Armenia.
“It remains crucial that all parties involved, including the law enforcement agencies and those exercising their right of freedom of assembly and expression, avoid confrontation and show restraint and responsibility, as has been the case in recent days,” the statement also reads. “The European Union continues to encourage all stakeholders, including civil society, to engage in a comprehensive dialogue, in view of the democratic formation of a new government in accordance with the Constitution and in the interest of all Armenians.”
The National Assembly (NA) of Armenia on Monday did not endorse—with a vote of 45 for 55 against—opposition movement leader, Civil Contract Party Political Council member, and NA “Way Out” (Yelk) Faction head Nikol Pashinyan’s candidacy as Prime Minister.