Ստեփանակերտում կայացել է ԱՀ ժողովրդական արտիստ Լեոնիդ Հարությունյանի հոբելյանական երեկոն
ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության և Շուշիի Մկրտիչ Խանդամիրյանի անվան պետական թատրոնի նախաձեռնությամբ այսօր Ստեփանակերտում կայացել է ԱՀ ժողովրդական արտիստ, ռեժիսոր Լեոնիդ Հարությունյանի ծննդյան 70-ամյակին նվիրված հոբելյանական երեկո:
Ստեփանակերտում   կայացել  է   ԱՀ   ժողովրդական  արտիստ  Լեոնիդ  Հարությունյանի  հոբելյանական  երեկոն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Լեոնիդ Հարությունյանն ասել է, որ իր 50 տարվա ստեղծագործական աշխատանքի ընթացքում ինքը բեմադրել է 104 պիես:
Նրա խոսքով՝ իր համար Ստեփանակերտի դրամատիկական թատրոնը ստեղծագործական այն մշակութային օջախն է, ուր բացահայտվել է իր տաղանդը և ունակությունները: «Ես այն կարծիքին եմ, որ ժամանակակից հանդիսատեսն այսօր էլ բուռն սեր ունի թատրոնի նկատմամբ։ Պարզապես պետք է բեմական նոր գործունեությամբ կարողանալ բավարարել Արցախի նրբաճաշակ հանդիսատեսին: Կարծում եմ՝ այսօր ժամանակը թատրոնի նկատմամբ նոր մոտեցումներ է պահանջում։ Արվեստը մշակութային այն պահուստն է, ինչը լցնում է հանդիսատեսի հոգևոր աշխարհը»,-մասնավորապես ասել է Լ. Հարությունյանը: Մեր զրուցակիցը նշել է նաև, որ ինքը ցանկություն ունի նոր ներկայացումներ բեմադրելու: Նրա բեմադրած հայտնի պիեսներից են «Ծառերը կանգնած են մահանում», «Վերջին ուսուցիչը», «Անմեղ մեղավորներ», «Գնա մեռիր, արի սիրեմ» և այլն:
ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը շնորհավորել է Լ. Հարությունյանի ծննդյան 70 և գործունեության 50-ամյակները: Նա նշել է, որ թատրոնը մեծ դերակատարություն ունի հանդիսատեսի հոգևոր աշխարհի ձևավորման գործում. այդ առումով անուրանալի է Լ. Հարությունյանի տարիների վաստակը:
ԱՀ գրողների միության նախագահ Վարդան Հակոբյանն էլ ասել է, որ դժվար գործ է բանաստեղծական ժանրի թատերականացումը, որը հաջողվել է արվեստագետ Լ. Հարությունյանին:
Միջոցառմանը՝ թատերական արվեստի զարգացման գործում ունեցած մեծ ավանդի և ծննդյան 70-ամյակի առթիվ Լ. Հարությունյանն ԱՀ գրողների միության և Շուշիի քաղաքապետարանի կողմից արժանացել է պատվոգրի և շնորհակալագրի:
Երեկոյի ընթացքում ելույթներով և շնորհավորական խոսքերով հանդես են եկել Լ. Հարությունյանի գործընկերները, իսկ Շուշիի Մ. Խանդամիրյանի անվան պետական թատրոնի անդամները հանդես են եկել արվեստագետի բեմադրած ներկայացումներից հատվածներով:

В Степанакерте состоялся юбилейный вечер народного артиста Республики Арцах Леонида Арутюняна
2 мая в Степанакерте состоялся юбилейный вечер, посвященный 70-летию со дня рождения народного артиста Республики Арцах, Леонида Арутюняна по инициативе Министерства культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах и Шушинского Государственного театра имени Мкртича Хандамиряна.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 мая, АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» Леонид Арутюнян сказал, что за 50 лет творчества он поставил 104 пьесы.
По его словам, драматический театр Степанакерта - это творческий культурный центр, где раскрываются его таланты и способности. «Я убежден, что сегодняшняя аудитория очень любит театр. Просто нужно уметь удивлять утонченную публику Арцаха новым сценическими постановками. Я думаю, что сегодняшнее время требует новых подходов к театру. Искусство - это культурное хранилище, наполняющее духовный мир аудитории», - сказал Л. Арутюнян. Наш собеседник также упомянул, что он хотел бы исполнить новые постановки. Среди его знаменитых пьес можно упомянуть следующие, «Деревья умирают стоя», «Последний учитель», «Невинные виноватые», «Умри, иди я буду любить тебя» и т.д.
Министр культуры, по делам молодежи и туризма Арцаха Сергей Шахвердян поздравил Л. Арутюняна с его 70-летним юбилеем и 50-летием творческой деятельности. Он отметил, что театр сыграл большую роль в формировании духовного мира зрителей. И в этом смысле вклад Л. Арутюняна в этом дело неоспоримый.
Председатель Союза писателей Республики Арцах Вардан Акопян сказал, что театрализация поэзии – это сложная задача, которую удалось реализовать народному артисту Леониду Арутюняну.
По случаю большого вклада в развитие театрального искусства и 70-летнего юбилея, Арутюнян был награжден почетной грамотой и благодарственным письмом Союза писателей Республики Арцах и мэрией г. Шуши.
Во время праздничного концерта поздравительные слова выразили коллеги Л. Арутюняна. А воспитанники Шушинского Государственного театра имени Мкртича Хандамиряна выступили с отрывками из пьес, поставленных народным артистом.