Վստահելի և օպերատիվ. «Արցախպրես»-ին շնորհավորում են քաղաքական գործիչները
«Արցախպրես» հայկական լրատվական գործակալությունն այսօր՝ մայիսի 23-ին, նշում է իր հիմնադրման 4-ամյակը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Լրատվամիջոցի գործունեության մասին իրենց տեսակետներն են արտահայտել ԱՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, Արցախի Հանրապետության նախագահի մամլո քարտուղար Դավիթ Բաբայանը, կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը և մշակույթի, երիտասարդության հարցերի ու զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը:
Վահրամ Բալայան. Անկախության ժամանակահատվածում մեր լրատվադաշտը նոր որակ ձեռք բերեց, սկսեց իրական դառնալ բազմակարծությունը, և այդ գործընթացում իր դերն ունեցավ «Արցախպրես» լրատվական գործակալությունը: Լրատվամիջոցը մշտապես կանգնած է նորությունների կիզակետում: «Արցախպրես»-ը հանրությանը ներկայացնում է այն ամենը, ինչ կատարվում է Արցախում և արտերկրում:
Ցանկալի է, որ գործակալությունը օրախնդիր հարցերին ավելի շատ անդրադառնա, որովհետև հանրությունը հետևում է այս լրատվամիջոցին և ստույգ իմանում ամեն ինչ:
Օպերատիվության տեսանկյունից կասեմ, որ գործակալությունը լուրերն ու փաստերը ներկայացնում է ժամանակին, առանց կողմնակալ մոտեցումների: Լավ կլինի նաև, որ կայքում ավելի շատ լինեն վերլուծական նյութեր:
Դավիթ Բաբայան. «Արցախպրես»-ը՝ որպես լրատվական գործակալություն, այս տարիների ընթացքում կայացել է: Այն, իրավամբ, ինչպես Արցախում, Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում, կարելի է համարել Արցախի մասին հաղորդվող հավաստի տեղեկությունների աղբյուր:
Կարծում եմ՝ այն նոր ոճ ու շունչ է հաղորդում Արցախի լրատվադաշտին: «Արցախպրես»-ը կարողանում է պահպանել օպերատիվությունը և անկողմնակալ լինելը: Հուսով ենք, որ 4-ամյա լրատվամիջոցը, նույն սկզբունքներով առաջնորդվելով, կկարողանա շարունակել իր առաքելությունը:
Լավ կլիներ, որ «Արցախպրես»-ն ունենար սեփական թղթակիցներ նաև Հայաստանում և արտերկրում:
Երբեմն նաև «Արցախպրես»-ի թղթակիցները կարողանան ուղիղ եթեր ապահովել տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին:
Նարինե Աղաբալյան. Չնայած երիտասարդ տարիքին՝ «Արցախպրես»-ը վստահ քայլերով շարժվում է առաջ և արդեն իր ուրույն տեղն ունի արցախյան լրատվադաշտում: Կարծում եմ՝ տարիների ընթացքում կավելանան լրատվամիջոցի փորձն ու հռչակը: Իսկ լրատվականի համար ամենաառաջին որակը՝ օպերատիվությունը, արդեն հասցրել եք ամրապնդել՝ «Արցախպրես»-ը դարձնելով ոչ միայն Արցախի, այլ նաև Հայաստանի ու Սփյուռքի իրադարձությունները ներկայացնող միասնական հարթակ: Բարի ընթացք եմ մաղթում ողջ խմբագրակազմին և ցանկանում, որ Արցախպրեսի լրահոսը միշտ հագեցած լինի բարի լուրերով:
Սերգեյ Շահվերդյան. Կարծում եմ՝ գործունեության 4 տարիների ընթացքում «Արցախպրես»-ին հաջողվել է արժանանալ հանրության վստահությանը: Եվ սա, առաջին հերթին, արդյունք է մատուցվող արժանահավատ տեղեկության և օպերատիվության:
Կարևոր է նաև, որ «Արցախպրեսը»՝ որպես անկախ լրատվամիջոց, հանդիսանում է տեղեկատվության առաջնային աղբյուր ինչպես հայկական, այնպես էլ արտասահմանյան լրատվամիջոցների համար: Այն դեռ ճանապարհ ունի անցնելու մրցակիցների մեջ կայուն տեղ զբաղեցնելու, արտերկրում վստահելի տեղեկատվական աղբյուր դառնալու, բազմակարծություն ապահովող հարթակի վերածվելու համար: Հաշվի առնելով «հոբեյլարի տարիքը»՝ կարծում եմ՝ այդ ամենը դեռ առջևում է:
Շնորհավորում եմ «Արցախպրես»-ի անձնակազմին, շնորհակալություն հայտնում սերտ համագործակցության համար և հաջողություններ մաղթում՝ ապագայի համար ակնկալելով նաև վերլուծական լրատվություն:

Надежное и оперативное информационное агентство. Политические деятели поздравили «Арцахпресс»
СТЕПАНАКЕРТ, 23 мая, АРЦАХПРЕСС – Ваграм Балаян, вице-спикер Национального собрания Республики Арцах, Давид Бабаян, пресс-секретарь аппарата Президента Республики, Нарине Агабалян, министр образования, науки и спорта и Сергей Шахвердян, министр культуры, по делам молодежи и туризма высказали свое мнение о деятельности информационного агентства.
Ваграм Балаян. Со времен обретения независимости наши СМИ поднялись на новый уровень, стали более плюралистичными и, в этом процессе свою роль сыграло информационное агентство «Арцахпресс». Все главные новости постоянно находятся в центре внимания агентства. «Арцахпресс» пишет обо всем, что происходит в Арцахе и за рубежом.
Желательно, чтобы агентство уделяло больше внимания  актуальным проблемам, потому что общество следит за этим новостным порталом и получает достоверную информацию обо всем.
С точки зрения оперативности, я хотел бы сказать, что агентство представляет новости и факты вовремя и абсолютно объективно. Было бы неплохо также иметь больше аналитических материалов на сайте.
Давид Бабаян. Как информационное агентство, «Арцахпресс» на протяжении этих лет – состоялось. Его можно считать надежным источником информации об Арцахе, как в самом Арцахе, так и в Армении, а также за рубежом.
Я думаю, что оно дает новый стиль и вдохновение для информационных агентств Арцаха. «Арцахпресс» способен поддерживать свою эффективность и беспристрастность. Мы надеемся, что 4-летнее агентство сможет продолжить свою миссию, руководствуясь теми же принципами.
Было бы неплохо, если бы «Арцахпресс» имел собственных корреспондентов в Армении и за рубежом.
Иногда корреспондент «Арцахпресс» мог бы также вести прямую трансляцию происходящих событий.
Нарине Агабалян. Несмотря на столь молодой возраст агентства, «Арцахпресс» уверенно движется вперед и имеет свое место среди средств массовой информации Арцаха. Я думаю, что опыт и популярность СМИ будут расти с годами. А самого важного качества для информационного агентства – оперативности – уже удалось добиться, что делает «Арцахпресс» единой платформой для освещения событий не только Арцаха, но и Армении, а также Диаспоры. Я желаю удачи всей редакции и, чтобы в новостных бюллетенях «Арцахпресс» всегда были хорошие новости.
Сергей Шахвердян. Думаю, за четыре года своего существования «Арцахпресс» сумел завоевать общественное доверие. И это, прежде всего, является результатом достоверной информации и оперативности.
Важно также, что «Арцахпресс» как независимое агентство новостей является основным источником информации для армянских и зарубежных СМИ. Для того, чтобы занять стабильное место среди конкурентов, стать надежным источником информации за рубежом и быть  плюралистической платформой еще необходимо проделать определенный путь. Принимая во внимание «юный возраст» агентства, я думаю, все это еще впереди.
Я поздравляю сотрудников «Арцахпресс», выражаю благодарность за тесное сотрудничество и хочу пожелать вам успехов, а также ожидаю увидеть в будущем больше аналитической информации.