Արցախի պետական համալսարանում անց է կացվել արիության դաս
Այսօր՝ սեպտեմբերի 3-ին, Արցախի պետական համալսարանում անց է կացվել արիության դաս՝ նվիրված ԱՀ անկախության հռչակման 27-րդ տարեդարձին:
Արցախի  պետական  համալսարանում  անց  է կացվել արիության դաս
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏսեպտեմբերի 3ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝    ԱՀ Ազգային   ժողովի    նախագահ  Աշոտ  Ղուլյանը,   ԱՀ  կրթության,  գիտության և սպորտի նախարար Նարինե   Աղաբալյանը,    ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը և համալսարանականներ  մինչ միջոցառման սկսվելը   ծաղիկներ են խոնարհել Արցախյան ազատամարտում ԱրՊՀ-ի զոհված ուսանողների հիշատակը  հավերժացնող հուշաքարին:
Բացման խոսքով միջոցառմանը հանդես է եկել ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը:  Նա, ողջունելով   ու շնորհավորելով   ներկաներին, նշել   է, որ արդեն բարի ավանդույթ է ձևավորվել, ԱՀ  ակախության    տոնին  նվիրված՝  կրթական հաստատություններում կազմակերպել արիության  դասեր:
Բուհի   ռեկտորը  ուսանողությանը   հորդորել  է   ուսման   բնագավառում   լինել   գիտելիքահեն, մրցունակ  և   ակտիվ:
Այս  տարի   ևս  ԱրՊՀ  ուսանողների  համար    արիության  դասը  վարել  է   ԱՀ  ԱԺ   նախագահ  Աշոտ  Ղուլյանը:
Նա   շնորհավորել  է  մայր   բուհի  ուսանողության  շարքերը համալրած  առաջին  կուրսեցիներին՝   մաղթելով  նրանց   ուսման  մեջ   մեծ   նվաճումներ:
Ա.  Ղուլյանն   ասել  է, որ   ԱՀ  իշխանությունները    լուրջ   ուշադրություն  են   դարձնում     բուհի   գործունեությանն  ու  զարգացմանը: Այսօր     վերակառուցվում  է    համալսարանի    գլխավոր    մասնաշենքի   մի  հատվածը, որն  իր  հարմարություններով    համապատասխանելու  է  միջազգային   չափանիշներին. այն  հնարավորություն  է  տալու լավագույն    պայմաններ  ապահովել  ուսանողների՝  գիտելիքների    ձեռքբերման  գործում:
Դիմելով   ուսանողությանը՝   Ա. Ղուլյանը  մասնավորապես    ասել  է.    «Այսօր    մենք  ունենք    լուսավոր  գաղափարներով, նպատակասլաց      ուսանողություն: Դուք  պետք   է    անընդհատ  աշխատեք, ձեր  թանկ   ժամանակն  օգտագործեք  միայն  գիտելիքներ   ձեռք  բերելու  համար, որպեսզի  մենք  հետագայում  ունենանք    կայուն    գիտելիքներ  ունեցող  մասնագետներ՝ պատրաստ     լծվելու   երկրի   շենացման  ու  բարգավաճման  գործին:
Թանկ  գնով   ձեռք  բերված  մեր անակախությունը  դուք   պիտի   պահեք  ու  փոխանցեք   գալիք   սերունդներին: Մեզ  անհրաժեշտ  են  հայրենասեր, գիտելիքներով    զինված, պատրաստակամ  սերունդ, որն  ի  զորու  կլինի  դիմակայել   մեզ  սպառնացող  բոլոր   մարտահրավերներին»:
ԱՀ  ԿԳՍ  նախարար   Նարինե   Աղաբալյանը  ևս   շնորհավորելով  ուսանողներին  և  դասախոսներին՝   մաղթել  է   նրանց   միշտ  լինել  ակտիվ  ու գործունյա:
Նախարարը ուսանողներին   ասել է,  որ   կարևորը      է  ոչ  թե   դիպլոմ  ստանալն  է, այլ  դառնալ  գործին  գիտակ   լավ  մասնագետներ. միայն լավ  մասնագետները   կարող  են     աշխատել ու   շենացնել  երկիրը:

В Арцахском государственном университете прошел урок мужества
Сегодня, 3 сентября, в Арцахском государственном университете прошел урок мужества, посвященный 27-й годовщине провозглашения независимости Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 сентября, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент «Арцахпресс», до начала мероприятия председатель Национального собрания Республики Арцах А. Гулян, министр образования, науки и спорта АР Нарине Агабалян, ректор АрГУ Мануш Минасян и студенты университета возложили цветы к мемориалу памяти студентов АрГУ, погибших в Освободительной войне в Арцахе.
Со вступительным словом на мероприятии выступила ректор Арцахского государственного университета Мануш Минасян. Приветствуя и поздравляя присутствующих, она отметила, что сложилась добрая традиция организовывать уроки мужества в учебных заведениях, посвященных Дню Независимости Республики Арцах.
Ректор университета призвала студентов быть открытыми для знаний, конкурентоспособными и активными в области образования.
В этом году также урок мужества для студентов АрГУ провел председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян.
Он поздравил первокурсников ВУЗа, пожелав им больших успехов в учебе.
А. Гулян сказал, что власти Арцаха уделяют большое внимание деятельности и развитию университета. Сегодня ведутся строительные работы по совершенствованию части главного здания университета, которая будет соответствовать международным стандартам. Это обеспечит наилучшие условия для приобретения студентами знаний.
Обращаясь к студентам, А Гулян, в частности, сказал: "Вы должны хранить и передавать грядущим поколениям нашу независимость, обретенную великой ценой. Нам необходимо патриотически настроенное, вооруженное знаниями поколение, которое сможет противостоять всем вызовам, угрожающим нам».
Министр образования и науки Арцаха Нарине Агабалян также поздравила студентов и преподавателей, и пожелала, чтобы они всегда были активными и предприимчивыми.
Министр сказала студентам, что важно не получить диплом, а стать хорошими профессионалами своего дела. Только хорошие профессионалы могут работать и укреплять страну.