Լոնդոնում կայացել է հայ երգի երեկո
Լոնդոնի հանրահայտ Շեքսպիրյան «Գլոբուս» թատրոնում ապրիլի 13 և 14- ին ներկայացվել է «Համերգ մոմի լույսի տակ. Արմանիա՝ հայկական երգի, պարի և բանաստեղծության ճամփաներով» խորագիրը կրող համերգային ծրագիրը:
Լոնդոնի հանրահայտ Շեքսպիրյան «Գլոբուս» թատրոնում ապրիլի 13 և 14-ին ներկայացվել է «Համերգ մոմի լույսի տակ. Արմանիա՝ հայկական երգի, պարի և բանաստեղծության ճամփաներով» խորագիրը կրող համերգային ծրագիրը: Միջոցառումը նախաձեռնվել էր Լոնդոնի «Հայ հիմնարկ» մշակութային կազմակերպության և «Գլոբուս» թատրոնի համատեղ ջանքերով ու ՄԹ-ում Հայաստանի դեսպանության աջակցությամբ: Հնչեցել են հայկական ժողովրդական, հոգևոր և դասական երգեր և երաժշտություն (Նարեկացի, Սայաթ-Նովա, Եկմալյան, Կոմիտաս): Հանդիսատեսի ուշադրությանը ներկայացվել են նաև հատվածներ ժամանակակից հայ կոմպոզիտորներ Տիգրան Մանսուրյանի ու Վաչե Շարաֆյանի ստեղծագործություններից:
Ինչպես «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, համերգին ելույթ են ունեցել լոնդոնաբնակ հայտնի հայ երաժիշտներ՝ ջութակահար Լևոն Չիլինգիրյանը, թավջութակահար Ալեքսանդր Չաուշյանը, սոպրանո Թերեզա Գևորգյանը, տավղահար Սևան Հորոքս-Հոփայանը, ինչպես նաև դերասան Քոլին Հըրլին: Վերջինս անգլերեն թարգմանությամբ ասմունքել է Զապել Բոյաջյանի, Սայաթ-Նովայի, Հովհաննես Թումանյանի, Վահան Թեքեյանի և Ռազմիկ Դավոյանի բանաստեղծություններից: Երեկոյին հատուկ հմայք է տվել Հայաստանից հրավիրված «Դուդուկներ» խմբի ելույթը:

London holds Armenian song evening
Well-known Shakespeare “Globus” Theatre in London on April 13-14 held a concert program entitled “Concert in the candle light.
Well-known Shakespeare “Globus” Theatre in London on April 13-14 held a concert program entitled “Concert in the candle light. Armania-on ways of Armenian song, dance and poetry”. The event was initiated by the joint efforts of “Armenian Company” cultural organization of London and “Globus” Theatre, as well as by the support of the Embassy of Armenia to the UK. Armenian folk, spiritual and classical songs and music were sounded (Narekatsi, Sayat-Nova, Yekmalyan, Komitas). The attention of the audience was also focused on extracts by modern Armenian composers Tigran Mansuryan and Vache Sharafyan’s works.
The Department of Mass Media and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia informed Artsakhpress that during the concert well-known Armenian musicians residing in London made performances-violinist Levon Chilingirian, cellist Alexander Chaushian, soprano Tereza Gevorgian, harper Sevan Horoks, as well as actor Colin Herley.