Տումիում բացվել է Թևան Ստեփանյանի տուն-թանգարան
Անցած տարվա ընթացքում ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ, ազգագրագետ Արթուր Մկրտչյանի անվան Հադրութի հայրենագիտական թանգարանի այցելուների թիվը 2013 թվականի համեմատ նվազել է։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Թանգարանը մասնաճյուղեր ունի շրջանի Մեծ Թաղեր և Տումի գյուղերում:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց թանգարանի տնօրեն Անի Սավադյանը՝ մանրամասնելով, որ այցելուների թիվն ընդհանուր առմամբ 2014 թվականին կազմել է 3320 հոգի, նախորդ տարվա 4000-ի փոխարեն։ Թանգարանի այցելուների գերակշիռ մեծամասնությունն աշակերտներ ու զինծառայողներ են եղել։
Անդրադառնալով թանգարանային հաստատության ցուցանմուշներին, Ա. Սավադյանը նշեց, որ թանգարանը ունի 7670 ցուցանմուշ, որից ցուցադրության են ներկայացված 3054-ը, իսկ մնացած՝ 4616-ը ներկայացվում են միայն ցուցահանդեսների ժամանակ։
Անի Սավադյանը տեղեկացրեց նաև, որ այս տարի հայրենի Տումի գյուղում բացվել է 19-րդ դարի ազատագրական պայքարի հայտնի գործիչ Թևան Ստեփանյանի տուն-թանգարանը։

В селе Туми открылся дом-музей известного деятеля освободительной борьбы Тевана Степаняна
В минувшем году число посетителей Гадрутского краеведческого музея имени Артура Мкртчяна, по сравнению с данными за 2013 год, уменьшилось.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 ЯНВАРЯ, АРЦАХПРЕСС-У музея действуют филиалы в селах Мец Тагер и Туми. В 2015 году в Туми открылся также дом-музей известного деятеля освободительной борьбы 19-го века Тевана Степаняна.
Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» заявила директора музея Ани Савадян, подчеркнув, что число посетителей в 2014 году в общей сложности составило 3320 человек, вместо 4000 в 2013 году, 79 из которых – иностранцы. Большую часть посетителей музея составили учащиеся и военнослужащие.
Ани Савадян отметила, что в музее имеются 7670 экспонатов, из которых представлены 3054 экспоната, а остальные 4616 можно увидеть лишь во время выставок.