Ադրբեջանցի դիվերսանտները մտափոխվել են և դատավճիռը կբողոքարկեն ԼՂՀ Վերաքննիչ դատարանում
Շահումյանի շրջանով ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինաբար հատած ադրբեջանական հետախուզական­դիվերսիոն խմբի անդամներ` Դիլհամ Ասկերովը և Շահբազ Գուլիևն, ովքեր անցած տարվա դեկտեմբերի 29-ին ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից դատապարտվել են համապատասխանաբար ցմահ և 22 տարվա ազատազրկման, մտադիր են բողոքարկել դատավճիռը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում քիչ առաջ հայտնեցին ադրբեջանցի դիվերսանտների փաստաբաններ Էրիկ Բեգլարյանը և Արկադի Իսրայելյանը:
«Իմ պաշտպանյալը թեև սկզբում մտադիր չէր բողոքարկելու ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից կայացրած վճիռը, բայց, այնուամենայնիվ, որոշ անհամաձայնություններ ունենալով դատարանի կայացրած որոշման հետ, ցանկանում է այն բողոքարկել ԼՂՀ Վերաքննիչ դատարանում»,-ասաց ամբաստանյալ Ասկերովի դատապաշտպան Է. Բեգլարյանը:
Ամբաստանյալ Գուլեևի դատապաշտպան Արկադի Իսրայելյանը ևս փաստեց, որ, հաշվի առնելով իր պաշտպանյալի պահանջը, վերաքննիչ բողոք կներկայացնի ԼՂՀ Վերաքննիչ դատարան: Ա. Իսրայելյանի խոսքով, բողոքարկման դիմումը ներկայացնելուց հետո օրենքով նախատեսված կարգով այն կքննվի ԼՂՀ Վերաքննիչ դատարանի կողմից, և դրա հիմնավորված լինելու մասին որոշում կկայացվի առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ամբաստանյալների փաստաբանները մամուլին հայտնել էին, որ իրենց պաշտպանյալները չեն պատրաստվում բողոքարկել դեկտեմբերի 29-ին ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից կայացրած դատավճիռը. այն է` համապատասխանաբար ցմահ և 22 տարվա ազատազրկման:

Азербайджанские диверсанты передумали и намерены обжаловать приговор в Апелляционном суде НКР
Члены азербайджанской диверсионно-разведывательной группировки, незаконно пересекшей государственную границу НКР, Дильгам Аскеров и Шахбаз Гулиев, которые 29 декабря 2014 года были приговорены судом первой инстанции общей юрисдикции НКР к пожизненному сроку и 22 годам лишения свободы соответственно, намерены обжаловать приговор.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 ЯНВАРЯ, АРЦАХПРЕСС-Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщили адвокаты азербайджанских диверсантов Эрик Бегларян и Аркадий Исраелян.
«Хотя мой подзащитный вначале не был намерен обжаловать решение суда первой инстанции общей юрисдикции НКР, но сейчас тем не менее, из-за некоторых несогласий с решением суда, он намерен обжаловать его в Апелляционном суде НКР», – заявил адвокат Дильгам Аскерова Эрик Бегларян.
Адвокат подсудимого Гулиева Аркадий Исраелян также констатировал, что с учетом требования его подзащитного он подаст апелляционную жалобу в Апелляционный суд. По словам А. Исраеляна, после подачи заявления об обжаловании в предусмотренном законом порядке Апелляционный суд рассмотрит его, а решение касательно его обоснованности будет принято в течение ближайшего месяца.
Напомним, на днях адвокаты подсудимых сообщили прессе, что их подзащитные не намерены обжаловать принятое судом общей юрисдикции НКР решение, а именно пожизненный срок и 22 года лишения свободы соответственно.