Ապրիլի 21-ին հայ եւ թուրք երաժիշտները Ստոքհոլմում համատեղ ելույթ կունենան
Շվեդիայի PEN-ակումբն Օսմանյան կայսրությունում հայերի եւ ազգային այլ փոքրամասնությունների ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով միջոցառում կանցկացնեն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ակումբի կայքի տեղեկացմամբ, ապրիլի 21-ին Ստոքհոլմում հատվածներ կընթերցեն ռումինահայ գրող եւ քաղաքական գործիչ Վարուժան Ոսկանյանի «Շշունջների գիրք» ստեղծագործությունից:
Ընթերցումից առաջ եւ հետո համատեղ ելույթ կունենան հայ եւ թուրք երաժիշտներ Հայկ Հակոբյանն ու Հաքան Վրեսկալը:
Ծրագիրը կանցկացվի Բեռլինյան միջազգային գրական փառատոնի «Համաշխարհային ընթերցանություն» ակցիայի շրջանակում: Ակցիայի անցկացման մասին ստորագրահավաքին արդեն ամբողջ աշխարհի շուրջ 300 գրող է միացել, այդ թվում՝ Նոբելյան 6 մրցանակակիր:

21 апреля армянский и турецкий музыкант сыграют дуэтом в Стокгольме
ПЕН-клуб Швеции проведет мероприятие в память 100-летия Геноцида армян и других нацменьшинств в Османской империи.
СТЕПАНАКЕРТ 3 АПРЕЛЯ АРЦАХПРЕСС-Как сообщает сайт клуба, 21 апреля в Стокгольме пройдет сценическое чтение отрывка из книги румынского писателя и политика армянского происхождения Варужана Восканяна «Книга шепотов». С фрагментами шведского перевода книги шведского зрителя познакомят артисты Стаффан Гёте и Марика Лагеркранц.
До и после чтения дуэтом сыграют армянский и турецкий музыканты - Айк Акопян и Хакан Врескала. Программа пройдет в рамках акции Берлинского международного литературного фестиваля «Всемирное чтение». Петицию о проведении акции подписали уже около 300 писателей по всему миру, в том числе 6 нобелевских лауреатов.