Քաշաթաղում կկառուցվի խոշոր ջրամբար
Քաշաթաղի շրջանում՝ Հագարի և Աղավնո գետերի միախառնման տեղում, սփյուռքահայ բարերար Վարդան Սերմաքեշի նախաձեռնությամբ և ներդրումով, նոր ջրամբար կկառուցվի, որն իր մեծությամբ Սարսանգի ջրամբարից հետո Արցախում երկրորդը կլինի։
Քաշաթաղում  կկառուցվի   խոշոր  ջրամբար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ՀՈՒԼԻՍԻ 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է նորաստեղծ «Մ.Էներգո-Լ» փակ բաժնետիրական ընկերության գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Մամունցը, ջրամբարի նախագծմամբ զբաղվում է «Հայջրնախագիծ» ինստիտուտը։
«Մոտ երկու ամսից պատրաստ կլինի նախագիծը, իսկ մինչ այդ աշխատանքներ են տարվում ջրամբարի կառուցման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծելուն։ Մասնավորապես, ներկայումս բարեկարգվում է Ստեփանակերտ-Երևան ավտոմայրուղու Բերձորի անցակետի հատվածից դեպի ջրամբար տանող 7 կմ երկարությամբ հողաշեն ճանապարհահատվածը»,-ասել է Ալ. Մամունցը և հավելել, որ նախատեսվող ջրամբարում 12 մլն խորանարդ մետր ջուր կամբարվի։
Նաև կկառուցվի տարեկան մոտ 30 մլն կվտ/ժ հզորությամբ փոքր հիդրոէլեկտրակայան, որը, պատասխանատուի խոսքով, կարտադրի հանրապետության ներքին սպառման էլեկտրաէներգիայի 10 տոկոսը։
Բացի այդ, հետագայում նախատեսվում է ջրամբարի հնարավորություններն էլ օգտագործել շրջակա ցանքատարածությունների ոռոգման, ինչպես նաև ձկնաբուծարան և հանգստյան գոտի ստեղծելու նպատակներով։ «Մ.Էներգո-Լ» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Ալ. Մամունցի խոսքով՝ Ջրամբարի և հէկ-ի կառուցման նախագիծը կյանքի կոչելու համար նախատեսվում է շինարարական աշխատանքներն ավարտին հասցնել 2 տարվա ընթացքում։

By the initiation and investment of the philanthropist from the Diaspora Vartan Sirmakesi, in the Kashatagh region a new water reservoir being built at the intersection of the Hagari and Aghavno rivers.
A new water reservoir being built in Kashatagh
STEPANAKERT, JULY 28, ARTSAKHPRESS: It will be the second largest reservoir in Artsakh, after the Sarsang Reservoir. "M.Energo-L" Closed Joint-Stock Company’s Chief Executive Officer Alexander Mamounts informed Artsakhpress that the reservoir’s project is designed by the ‘Hayjrnakhagits’ Institute.
"The project will be completed in about two months. Now works are being done to build the necessary infrastructures for the reservoir," he said, adding that in the reservoir about 12 million m3  water will be stored. A small hydro power plant will be also built (30 million kW / h).
Mamounts informed that the constructional works will be completed in 2 years.Its exploitation would increase the area of irrigated areas, as well as the reservoir’s capacities would be used for building fish breeding enterprise.