Ռումինիան լիահույս է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ռումինիայի պատգամավորների պալատի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ Լասլո Բորբելին: «Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ աշխարհի տարբեր հատվածներում լարված իրավիճակ է՝ մենք լիահույս ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը խաղաղ կարգավորում կունենա: Մենք հույս ենք հայտնում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերի շնորհիվ տարածաշրջանում խաղաղություն կհաստատվի»,-  նշեց ռումինացի պատգամավորը:
Նա նաև ցավակցություն հայտնեց 1915թ. հայ ժողովրդի հետ տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Ռումինիան արդեն հայտնել է իր դիրքորոշումը: «Մեր երկրի ղեկավարն ապրիլին ուղերձ էր հղել այդ ողբերգական իրադարձության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ, որում ներկայացված էր մեր տեսակետը: Այդ ողբերգական իրադարձությունների վերաբերյալ մեր տեսակետը արտահայտել եմ նաև ես՝ այցելելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և Ցեղասպանության թանգարան»,- ասաց Բորբելին:
ՀՀ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն էլ իր հերթին նշեց, որ Հայաստանը կարևորում է Ռումինիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում՝ հորդորելով ռումիանցի խորհրդարանականներին, որ առաջիկայում ևս հաստատուն լինի նրանց աջակցությունը հակամարտության խաղաղ կարգավորման հասնելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին:
Արտակ Զաքարյանը նաև հավելեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում այն, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Ռումինիայի նախագահը հատուկ ուղերձ հղեց հայ ժողովրդին, իսկ Ռումինիայի խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովներից մեկը պատրաստեց հայտարարություն, որով կարևորում էին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործընթացը:

Romania is hopeful for Nagorno-Karabakh conflict peaceful settlement
The Nagorno-Karabakh conflict must be settled by exceptionally peaceful means within the OSCE Minsk Group format.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 22, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Laszlo Borbely,  Chairman of the Committee for Foreign Policy of Chamber of Deputies of Romania said the aforementioned during his meeting with the journalists in the National Assembly of the Republic of Armenia.
“Taking into account the fact that there’s tension in different parts of the world, we’re hopeful that the  Nagorno-Karabakh conflict will have a peaceful settlement. We express hopes that peace will be reestablished in the region thanks to the Minsk Group efforts,” Romanian deputy stated.
He also conveyed his condolences on the tragedy which happened with the Armenian people in 1915, emphasizing that Romania had already expressed its position referring the Armenian Genocide.
Chair of the Standing Committee on Foreign Relations of Armenia, Artak Zakaryan said that Armenia highly valued the message Romania president had addressed to the Armenian people ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide and the statement prepared by one of the standing committees of Romania which attached importance to the recognition and condemning of the Armenian Genocide.