ՀՀ Առողջապահության նախարարը վստահեցնում է՝ ՀՀ-ում կեղծված դեղեր չկան
ԱԺ առողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկմանը «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահան Բաբայանը բարձրաձայնեց ՀՀ շուկայում դեղերի որակի հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Tert.am-ի փոխանցմամբ` ըստ նրա, մարդիկ նախընտրում են դրսից դեղեր ձեռք բերել, քան գնել այստեղ վաճառվող նույն դեղորայքը:
«Ի՞նչ վերահսկողության մեխանիզմներ կան շուկայում վերահսկելու կեղծ կամ անորակ դեղերի առկայությունը ՀՀ-ում: Հնարավորություն կա՞ դա վերահսկելու, հնարավոր է՝ այդ դեղերը չլինեն վտանգավոր, բայց օգուտ էլ չտան: Եվ հետո մարդիկ գումարներ են վճարում ու օգուտ չեն ստանում»,-ասաց նա:
Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը պատասխանեց, որ  յուրաքանչյուր դեղորայք, որը մտնում է Հայաստան պետք է գրանցված լինի և յուրաքանչյուր պարամետրի փոփոխությունն է անգամ նոր գրանցում պահանջում:
«Այս ամբողջ գործընթացը տարիներ շարունակ իրականացվում է, և պետք է ասել, որ  բարձր մակարդակ է այս հատվածում ապահովված. միջազգային լաբորատոր ցուցանիշերով կարողանում ենք իրականացնել այդ աշխատանքները»,-ասաց նա:
Ինչ  վերաբերում է ոչ լեգալ շրջանառությանը, ապա ըստ նախարարի՝ դա շատ փոքր տոկոս է կազմում:
«Մենք կարողացել ենք այդ  ցուցանիշներին տարիների ընթացքում հասնել: Հիմնականում պայմանավորված է լինում նրանով, որ հիվանդը հարազատին խնդրում է այս դեղը բերել իրենց անհատական եղանակով՝ նշելով, որ այս կամ այն պրեպարատը, որ գնել է ՀՀ-ում, իր համար քիչ արդյունավետ է, քան այն ինչ-որ իրեն ուղարկել են երրորդ երկրից»,-ասաց նա:
Նախարարի խոսքով՝ այստեղ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ մասեր կան:
«Օբյեկտիվ մասով այսօր ես մեկնաբանությունների պատրաստ չեմ, իսկ սուբյեկտիվ մասով՝ հստակ և ապացուցված է, որ բժշկության մեջ կա այսպիսի հասկացություն՝ պլացեդո էֆեկտ։ Սա ընդունված հասկացողություն է, և բոլոր գիտական հետազոտությունների  մեջ այս պլացեդո էֆեկտը հաշվի առնում են։ Այսինքն՝ կարելի է ուղղակի նույն հաբը տալ և ասել՝ սա էֆեկտիվ է և 10 տոկոսի դեպքում ստանալ բուժական արդյունավետություն»,-ասաց նա:
Նախարար Մուրադյանը սակայն հավելեց, թե կարող է նաև դրա հակառակ էֆեկտը լինել. 10 տոկոսի դեպքում կարող է լինել պլացեդո՝ հակառակ նշանով:

No fake medicines in Armenia – minister
Armenia’s minister of health on Friday dispelled the population’s concerns over the circulation of fake medicines in the drugstore chains of Armenia, Tert.am informed.
STEPANAKERT, NOVEMBER 6, ARTSAKHPRESS: Speaking at a joint sitting held by the National Assembly’s Standing Committees on Healtcare, Maternity and Childhood, and Budgetary Affairs, Armen Muradyan said that any medicine entering Armenia must be registered in case of even slight changes in parameters.
“That process has been going on for years, and it is worth mentioning that we have managed to ensure a sufficiently high level in the sector. We are able to carry out that work based on international laboratory standards.”
The remark came in response to a question raised by Vahan Babayan, an opposition lawmaker from Prosperous Armenia, who was concerned over the control mechanisms on the market. He said he knows many cases when people preferred to acquire medicines from a abroad, not trusting the domestic market.
According to the minister, however, illegal drug circulation has a very low percentage in Armenia.
“We have been able to secure the desired level over years. In some individual cases only, patients asked a relative to bring them a medicine, saying that a specific drug which they bought in Armenia is less effective than the one sent from a third country,” Muradyan noted.
He cited objective and subjective factors accounting for the statistics.
“As far as the objective part is concerned, I am not ready for comments; subjectively, there is the notion of placebo effect in medicine, which is absolutely clear and documented. It is an accepted notion, so that placebo effect is taken into consideration in any research. A patient can be simply given a pill and said it is effective. And that would ensure efficiency of treatment in 10% of cases,” the minister said, adding the method does not rule out adverse effects in another 10% of cases.