Անցնող տարին, դժվարություններով հանդերձ, տնտեսական ձեռքբերումների տարի է. ԼՂՀ վարչապետ
Անցնող տարին, իր դժվարություններով հանդերձ, տնտեսական ձեռքբերումների տարի է: Այդ մասին այսօր կայացած տարեվերջյան մամլո ասուլիսում ասել է ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը։
Անցնող տարին,  դժվարություններով հանդերձ, տնտեսական ձեռքբերումների տարի է. ԼՂՀ վարչապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ տարին առանձնացել է տնտեսության տարբեր բնագավառներում արձանագրված ձեռքբերումներով, ժողովրդագրական բնական աճի և ՀՆԱ-ի բարձր ցուցանիշներով, ինչպես նաև՝ բյուջեի կատարողականի ապահովմամբ: Ա. Հարությունյանի խոսքով՝ արդեն իսկ սկսվել է Կաշենի հանքի շահագործումը, իսկ առաջիկայում հանքը կունենա իր ֆաբրիկան։ Անցնող տարում ակտիվ ընթացք է ունեցել բնակարանաշինության ծրագիրը, որը բարձր տեմպերով կշարունակվի նաև եկող տարի։ Բնակարանաշինությունը գալիք տարում կիրագործվի հիմնականում հանրապետության շրջաններում՝ պետական և բարեգործական միջոցների շնորհիվ։ Այս տարվանից մեկնարկել է գյուղաբնակներին բնակարանների կառուցման համար 3 միլիոն դրամ գումարի չափով աջակցության տրամադրման ծրագիրը, որից արդեն օգտվել է մոտ 30 շահառու։
Ծրագիրը շարունակական կլինի նաև 2016-ին։ Անդրադառնալով գալիք տարվա պետբյուջեով նախատեսվող ծրագրերի իրագործմանը՝ Ա. Հարությունյանն ասել է, որ չնայած թվային ցուցանիշներով այն քիչ կտարբերվի այս տարվանից, այնուհանդերձ, մի շարք ոլորտներում սոցիալական և տնտեսական մեկնարկային նոր նախագծերով զգալի փոփոխություններ են նախատեսվում: «2016թ. կմեկնարկի 5 և ավելի երեխա ունեցող ընտանիքների համար բնակարանաշինության ծրագիրը: Կառավարությունը կփոխհատուցի սպայական անձնակազմի ուսանող երեխաների ուսման վարձերը՝ դրանով փոքր-ինչ թեթևացնելով սպաների ընտանիքների սոցիալական բեռը: Նոր ծրագրեր ենք նախատեսում առողջապահության և գյուղատնտեսության բնագավառներում, խոշոր ներդրումներ կկատարվեն նաև հիդրոէներգետիկայի ոլորտում»,- մանրամասնել է գործադիրի ղեկավարը:
Ա. Հարությունյանի հաղորդմամբ՝ գալիք տարվանից կմեկնարկեն փախստականների ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու նպատակով ուսումնասիրությունները։ «Առաջիկայում մոտ 2000 փախստականի բնակարանային պայմաններով ապահովելու հարցում տեղաշարժ կլինի», - հավաստիացրել է վարչապետը։

Despite the difficulties, this year was full of economic achievements: Arayik Haroutyunyan
Inspite of the difficulties, this year was full of economic achievements, the NKR Prime Minister Arayik Haroutyunyan noted at the annual press conference, Dec. 25.
Despite the difficulties, this year was full of  economic achievements: Arayik Haroutyunyan
STEPANAKERT, DECEMBER 25, ARTSAKHPRESS: As  the Prime Minister informed,  the year was distinguished by recorded achievements in  different fields of economy,  natural demographic growth and  GDP high indexes, as well as by providing the budget execution. PM Haroutyunyan informed the Kashen mining complex been already put into operation, and the  mine will have its own factory in the near future. Much work,  as a part of housing program in Artsakh,  was done in 2015.
PM Haroutyunyan informed that the allocation of  3 million AMD assistance in the framework of the program on housing for young families residing in rural areas  had been already kicked off.The  implementation of the program will be continued in 2016.
Referring to the implementation of the  budget planned projects for the coming year,  PM Haroutyunyan noted that significant changes are planned to be done in a number of sectors.“In 2016 the housing program for families with 5 or more children will kick off. The government will compensate а tuition fee of officers’ children. New programs are planned to be implemented in health and agriculture sectors, as well as large investment projects in hydropower sector will be  carried out," reported PM Haroutyunyan.
The Prime Minister also informed that  the projects of providing  the refugees’ families  with houses will  be studied in 2016.