Ռուս-թուրքական հարաբերությունները ՀՀ-ին վնասել չեն կարող. Ռուբեն Սաֆրաստյան
Tert.am-ի հետ զրույցում ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանն անդրադառնալով ռուս-թուրքական բարեկամության ու եղբայրության մասին պայմանագրի չեղարկման թեմային, ասաց, որ այդ պայմանագրի ստորագրմանը և բանակցություններին Հայաստանը չի մասնակցել, հայ ժողովրդի համար այն անհասկանալի էր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Այդ պայմանագրի հիման վրա 1921 թվականի հոկտեմբերին ստորագրվեց Կարսի պայմանագիրը, որն, ըստ էության, տարածքային առումով կրկնությունն էր Մոսկվայի պայմանագրի, շատ փոքր տարբերություններով, որով Հայաստանը բաժանվեց Քեմալական Թուրքիայի և Բոլշևիկյան Ռուսաստանի միջև: Մենք ունեցանք մեծ տարածքային կորուստ»,-ասաց թուրքագետը:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի՝ Կոմունիստական կուսակցությունից պատգամավորները նամակ են հղել Ռուսաստանի նախագահին ու արտգործնախարարին՝ առաջարկելով չեղարկել Մոսկվայի 1921-ի մարտի 16-ի ռուս-թուրքական բարեկամության ու եղբայրության մասին պայմանագիրը:
Ռուբեն Սաֆրաստյանը վտանգ չի տեսնում այն հարցում, որ այդ պայմանագիրը կարող է չեղարկվել, քանի որ, ըստ նրա, եթե նույնիսկ Ռուսաստանը որոշի հետ վերցնել իր ստորագրությունը, դա հայերի համար ոչ մի նշանակություն ունենալ չի կարող, քանի դեռ խոսքը Կարսի պայմանագրի մասին չէ:
«Իսկ Կարսի պայմանագիրը, որն ստորագրվել է Մոսկվայի պայմանագրի հիման վրա, և որում կա Խորհրդային Հայաստանի ստորագրությունը, ըստ էության, Հայաստանի բաժանումն էր Խորհրդային Ռուսաստանի և Քեմալական Թուրքիայի միջև: Դա գործարք էր: Երբ Կարսի պայմանագրի հարցը հասունանա, կարծում եմ, որ այն ժամանակ մենք պետք է մեր շատ հստակ խոսքն ասենք, որ դա անարդարացի է: Բայց մինչ այդ շատ երկար ճանապարհ կա»,-նկատեց Սաֆրաստյանը:
Դիտարկմանը, թե Կարսի պայմանագրի հարցի հասունացման դեպքում հնարավոր է, որ Հայաստանը վնասներ կրի, Ռուբեն Սաֆրաստյանը պատասխանեց, որ պետք է հստակ տարբերակել, թե ինչ է նշանակում վնաս։
«Ոնց կարող ենք վնասվել, երբ մենք մաս ենք կազմում ՀԱՊԿ-ի, ի տարբերություն Վրաստանի և Ադրբեջանի, որոնք անդամ չեն: Եվ երկրորդ, մենք Ռուսաստանի հետ ռազմական համագործակցության մեջ ենք: Այսինքն, կարելի է ասել, մեր անվտանգությունը բավական պաշտպանված վիճակում է»,– ասաց նա:
Ռուբեն Սաֆրաստյանն ասաց, որ այստեղ մեկ ուրիշ հարց կա. «Ես այս հարցը դիտարկում եմ Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող փոփոխությունների համատեքստում, որովհետև, ըստ էության, Մերձավոր Արևելքում տեղի են ունենում աշխարհաքաղաքական կարևոր գործընթացներ: Այն սահմանները, որոնք ստեղծվել էին Ֆրանսիայի և Անգլիայի միջև ստորագրված պայմանագրով, որին հետագայում միացել էր Ռուսաստանը, և Սևրի պայմանագրով, հիմա, ըստ էության, կանգնած են վերանայման վտանգի առջև, իսկ դա նշանակում է, որ արդիական է դառնում Քրդական պետության ստեղծման խնդիրը: Դա էլ իր հերթին նշանակում է, որ անխուսափելիորեն պետք է նորից սկսվի քննարկվել Սևրի պայմանագիրը»:
Ինչ վերաբերում է քաղաքագիտական շրջանակներում հնչող դիրքորոշումներին, թե ռուս-թուրքական հարաբերությունների էլ ավելի սրման պարագայում Հայաստանը միայն կտուժի, քանի որ կհայտնվի գերտերությունների շահերի բախման թիրախում, Ռուբեն Սաֆրաստյանն ասաց, թե այդ մոտեցումների հետ բացարձակ համաձայն չի. «Ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրումը տեղի է ունենում սիրիական ճգնաժամի պատճառով, և հետագա սրման գործընթացը կարող է ավելի արագանալ հենց Սիրիայի իրադարձությունների հետ կապված»:

The increased strain in the Russia-Turkey relations following the reports on possible plans to denounce the 1921 friendship agreement is not absolutely likely to affect Armenia, according to Ruben Safrastyan, a Turkic Studies specialist who heads the National Academy’s Institute of Oriental Studies.
Russia-Turkey row unrelated to Armenia – expert
STEPANAKERT, FEBRUARY 10, ARTSAKHPRESS: Speaking to Tert.am, the expert said the deal does not absolutely apply to the country which never actually signed  the document.
“That agreement laid the basis of the 1921 Treaty of Kars, which practically repeated the Moscow Agreement with very slight differences. Armenia was thus divided between the Kemalist Turkey and the Bolshevik Russia  -  which actually cost us big territorial losses,” he said.
The bid for invalidating the friendship deal was submitted to President Vladimir Putin by State Duma representatives from the Communist Party.
Safrastyan said he doesn’t see threats in case of any possible scenario given that the document at issue is not the Treaty of Kars.
“And the Treaty of Kars, which was signed based upon the Moscow Agreement and which bears Soviet Armenia’s signature, implied, in essence, Armenia’s division between Russia and the Kemalist Turkey. It was a kind of transaction. Once the Treaty of Kars comes to the point, we will definitely need to take action to say clearly that it isn’t fair. But we have a long way to pass before the things come to that.”
Asked whether the threats would not be realistic in that case, the expert ruled out such a possibility, citing Armenia’s membership in the Collective Security Treaty Organization (CSTO) as a solid guarantee against possible hazards.
Safrastyan said he sees serious concerns about the geopolitical developments in the Middle East. “The borders outlined between France and England under the Treaty, to which Russia acceded later, – and under the Treaty of Sevres - are now facing the threat of being revised. That, in turn, inevitably implies renewed discussions over the Treaty of Sevres.”
Commenting further on the increasing tension between Turkey and Russia, Safrastyan attributed all processes to the Syrian crisis. “We see a row between Russia and Turkey against the backdrop of the Syrian crisis, so a further escalation may speed up only in the wake of the developments in Syria,” he added.