Սիրիայի խորհրդարանական ընտրություններում հայ թեկնածուներ են առաջադրվել
Սիրիայի խորհրդարանական ընտրություններում թեկնածուների դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետն ավարտվում է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Բոլոր նահանգներում մարտի մեկին հանձնաժողովները եզրափակել են առաջադրումների գործընթացը: Perio News-ի ֆեյսբուքյան էջի փոխանցմամբ՝ Սիրիայի ընտրական բարձրագույն հանձնաժողովը հայտարարել է, որ մարտի 1-ի դրությամբ նահանգներից առաջադրվել է 8 հազար 681 թեկնածու, որոնց թվում նաև հայեր կան:
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը երկրում խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը նշանակել է ապրիլի 13-ին: Պատգամավորական 250 տեղի համար ընտրություններ կանցկացվեն 15 ընտրատեղամասերում: Պատգամավորն ընտրվում են ուղիղ, գաղտնի քվեարկությամբ 4 տարի ժամկետով:
Նախորդ խորհրդարանական ընտրությունները կայացել են 2012 թվականի մայիսին, այն ժամանակ ընտրողների մասնակցությունը կազմել է 51 տոկոս: Քվեարկությունն անցկացվել է նոր Սահմանադրությանը համապատասխան, որն ընդունվել է նույն տարվա փետրվարի 27-ին կայացած հանրաքվեի արդյունքում:

В парламентских выборах в Сирии выдвинуты кандидатуры армянских депутатов
Заканчивается срок подачи заявок на кандидатуры депутатов для участия в парламентских выборах в Сирии, избирательные комиссии подводят итоги.
СТЕПАНАКЕРТ, марта 2 АРЦАХПРЕСС - Как передает  Perio News, ЦИК Сирии объявила, что по положению на 1-е марта было выдвинуто 8.681 кандидатура, среди них есть и армяне.
Президент Сирии Асад назначил проведение парламентских выборов в Сирии на 13-е апреля. На выборы 250 депутатских мест будут голосовать в 15 избирательных участках.
Прежние парламентские выборы в Сирии состоялись в 2012 году, участие в голосовании составило 51%. Эти выборы прошли в соответствии с новой Конституцией, которая была принята на референдуме в феврлае того же года.