ԵՄ-ն չի կարող լուռ մնալ. եվրապատգամավորն անդրադարձել է ԼՂ-ում սահմանային լարվածությանը
Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի շփման գծում ադրբեջանական բանակի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումները հակասում են միջազգային իրավունքի ցանկացած նորմի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նման կարծիք է հայտնել Եվրոպական խորհրդարանի իսպանացի պատգամավոր, Եվրոպական ազատ դաշինքի ներկայացուցիչ Ժորդի Սեբաստիան:
«Ծանր հրետանու, ուղղաթիռների կիրառումը քաղաքացիական անձանց դեմ վերջին հարձակումների ընթացքում ահավոր քայլ է, որ բերել է անմեղ մարդկանց կորուստների: Միջազգային հանրությունը չի կարող սա թույլ տալ, ԵՄ-ն չի կարող լուռ մնալ»,- նշել է եվրապատգամավորը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի կառավարությանը դատապարտելը և մեկուսացնելը  բարոյական և քաղաքական պարտավորություն է:
«Սա այլևս սառեցված հակամարտություն չէ, սա շատ լուրջ խնդիր է տարածաշրջանային խաղաղության համար, որի պատասխանատվությունը պարոն Ալիևի կոռումպացված կառավարության վրա է: Ցանկանում եմ իմ աջակցությունը հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի կառավարության և խաղաղությանն ուղղված նրա բոլոր ջանքերին»,- ամփոփել է Ժորդի Սեբաստիան:

ЕС не может молчать: депутат Европарламента коснулся пограничной эскалации в Нагорном Карабахе
Нарушение Азербайджаном режима прекращения огня на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана противоречат всем нормам международного права.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 2 АРЦАХПРЕСС  - Об этом сказал испанский депутат Европейского парламента, представитель Европейского свободного альянса Жорди Себастиа.
«Применение тяжелой артиллерии, вертолетов против гражданских лиц в ходе последних нападений является страшным шагом, который привел к гибели невинных людей. Международная общественность не может позволить этого, ЕС не может молчать», - отметил член Европарламента, добавив, что осуждение и изоляция правительства Азербайджана является моральным и политическом долгом ЕС.
«Это уже не замороженный конфликт, это очень серьезная проблема для регионального мира, ответственность за которую лежит на коррумпированном правительстве господина Алиева. Хочу выразить мою поддержку правительству Нагорного Карабаха и его усилиям по достижению мира», - заключил Жорди Себастиа.