Իտալական բեմերում Ֆիլհարմոնիկն Արամ Խաչատրյան կհնչեցնի
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն օգոստոսի 25-30- ը չորս համերգներով հանդես կգա Իտալիայում: ՀՊՖՆ-ը ելույթ կունենա Իտալիայի Ռիմինի, Չիտա դի Կաստելո, Մերանո և Ռավելո քաղաքներում` միջազգային երաժշտական ասպարեզում ներկայացնելով հայ կատարողական բարձր արվեստը:
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն օգոստոսի 25-30- ը չորս համերգով հանդես կգա Իտալիայում: ՀՊՖՆ-ը ելույթ կունենա Իտալիայի Ռիմինի, Չիտա դի Կաստելո, Մերանո և Ռավելո քաղաքներում` միջազգային երաժշտական ասպարեզում ներկայացնելով հայ կատարողական բարձր արվեստը: Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ հանդես կգան ջութահակար Անուշ Նիկողոսյանը, տավղահարուհի Յանա Բուժկովան (Չեխիա) և ֆլեյտահար Մասսիմո Մերչելլին (Իտալիա):
Ինչպես հաղորդում է «Արցախպրես»-ը, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՊՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը նշեց, որ նվագախումբը մեծ պատասխանատվությամբ է վերաբերում իտալական շրջագայություններին:
«Շատ հեղինակավոր համերգների ենք մասնակցելու: Նվագելու ենք իտալական չորս հանրահայտ ամառային փառատոններում: Ռիմինիի փառատոնին, օրինակ, հանդես ենք գալու 4000-անոց դահլիճում: ՀՊՖՆ-ի համերգի տոմսերը սպառվել էին դեռևս ապրիլից: Հետաքրքրությունը մեր նկատմամբ շատ մեծ է, որովհետև Եվրոպայում անընդհատ լսում են, որ Հայաստանի ֆիլհարմոնիկն աճի մեջ է և լավ նվագախմբերի շարքը համալրելու ձգտում ունի»,-նշեց Թոփչյանը:
Մաեստրոյի խոսքով՝ երկրորդ  Մերանոյի փառատոնին մշտապես մասնակցում են աշխարհի ամենահայտնի նվագախմբերը և դիրիժորները: «Այս տարի էլ է այդպես: Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ մենք էլ ենք մասնակցում այդ տոնին: Մյուսը՝  Չիտա դի Կաստելոյի փառատոնը, չի կարելի ասել, որ մեծագույններից է, բայց   այն  ևս հայտնի փառատոն է, և ամեն տարի նվիրված է ինչ-որ   երկրի: Նախորդ տարի այն նվիրված էր Եվրոպային: Ես այնտեղ համերգ ունեի Պերուջայի նվագախմբի հետ։ Համերգից  գեղարվեստական ղեկավարի հետ որոշեցինք 2014-ի փառատոնը նվիրել Հայաստանին՝ Իտալիա հրավիրելով Ֆիլհարմոնիկին, հայ կոմպոզիտորներին: Ռավելոյի փառատոնը ևս շատ հայտնի է»,-նշեց Թոփչյանը:
Իտալիայում հայկական նվագախումբը կկատարի նաև Արամ Խաչատրյանի գործերից: Մասնավորապես՝ Խաչատրյանի Ջութակի  կոնցերտը կհնչի Անուշ Նիկողոսյանի կատարմամբ:
ՀՊՖՆ գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր դիրիժորը համոզված է, որ Ֆիլհարմոնիկը պետք է հանդես գա լավագույն փառատոններին և ամենամեծ դահլիճներում: «Վերջին երկու տարին  ֆինանսական պատճառներով շրջագայություններ չենք ունեցել, սակայն այժմ իրար հետևից հյուրախաղեր ունենք, և աշխարհի բոլոր մասերում լինելու ենք: Մենք ուզում ենք լինել լավ նվագախմբերի շարքում: Այսօր մենք ունենք շատ բարձր մակարդակի նվագախումբ, որը համապատասխանում է եվրոպական ստանդարտներին  և ուզում ենք դա ներկայացնել Եվրոպային»,-ընդգծեց Էդուարդ Թոփչյանը:
Նվագախումբն այս տարի օգոստոսի փոխարեն հուլիսին է հանգստացել։ Ամբողջ օգոստոսի ընթացքում պատրաստվել է հյուրախաղերի: Հայաստանից Իտալիա կմեկնի 92 երաժիշտ: «Մեծագույն շնորհակալություն պետք է հայտնեմ  ՀՀ  Նախագահին և երկրի ղեկավարությանը, որոնք  հոգում են հոգալ մեր ճանապարհածախսը: Ես իսկապես շատ շնորհակալ եմ»,-հավելեց նա:
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը գործունեության 90 տարիների ընթացքում ամենուրեք կատարել և տարածել է արևմտաեվրոպական, ռուսական, հայ երաժշտության սիմֆոնիկ բազմաթիվ ստեղծագործություններ: Նվագախմբի հետ ելույթ են ունեցել Դավիթ Օյստրախը, Սվյատոսլավ Ռիխտերը, Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը, Ռենատո Բրուզոն, Սթիվեն Իսերլիսը, Դավիդ Գերինգասը, Բերնդ Գլեմզերը, Ֆրանսուա-Ժոել Տիոլիեն, ինչպես նաև տասնյակ այլ հանրաճանաչ արտիստներ, առաջատար մենակատարներ և երաժիշտներ: Նվագախմբի ելույթները ղեկավարել են Ալեքսանդր Մելիք-Փաշայանը, Վիլլի Ֆեռերոն, Ֆրանց Կոնվիչնին, Կուրտ Մազուրը և այլ հայտնի դիրիժորներ:

Итальянское турне Филармонического оркестра Армении будет сопровождаться музыкой Арама Хачатуряна
Государственный филармонический оркестр Армении выступит 25-30 августа с 4-мя концертами в Италии – в городах Римини, Чита ди Кастелло, Мерано и Равелло, демонстрируя высокий уровень армянского исполнительного искусства.
Государственный филармонический оркестр Армении выступит 25-30 августа с 4-мя концертами в Италии – в городах Римини, Чита ди Кастелло, Мерано и Равелло, демонстрируя высокий уровень армянского исполнительного искусства. С оркестром выступят скрипач Ануш Никогосян, арфистка Яна Бужкова (Чехия) и флейтист Массимо Мерчелли (Италия). Как сообщает Арцахпресс, об этом сказал в беседе с Арменпресс художественный руководитель и главный дирижер оркестра Эдуард Топчян, оркестр очень ответственно готовится к предстоящим гастролям. «Мы будем играть на самых престижных сценических площадках и концертах, примем участие в 4-х известных летних итальянских фестивалях. Так, в Римине мы выступим в зале на 4000 зрителей.
Балеты на все концерты армянских музыкантов были распроданы в Италии еще в апреле. Интерес к нам достаточно высок, поскольку в Европе наслышаны о нашем оркестре и его росте», - сказал Топчян. По словам маэстро, в фестивале в Мерано всегда участвуют самые известные оркестры и дирижеры мира. «Так что, для нас огромная честь принять участие в этом музыкальном празднике. А фестивале Чита ди Кастелло каждый год посвящается какой-либо стране, в прошлом году был посвящен Европе и тогда же, выступая с оркестром Перуджи, мы с его руководителем договорились, что в 2014 году этот фестиваль будет посвящен Армении и Италия пригласит Филармонический и армянских композиторов. Достаточно известен и фестиваль Равелло», - сказал худрук и главный дирижер Филармонического. В рамках итальянского турне, конечно, будут исполняться и произведения великого Арама Хачатуряна, в частности, его концерт для скрипки прозвучит в исполнеии Ануш Никогосян. По Эдуарда Топчяна, руководимый им оркестр должен выступать на лучших сценических площадках мира, участвовать в самых престижных фестивалях, поскольку этот оркестр по своему уровню соответствует европейским критериям и должен быть представлен Европе. В Италию поедут 92 музыканта. «Хочу выразить особую признательность президенту и руководству страны, которые помогли нам решить проблемы, связанные с дорожными расходами на это турне», - добавил Топчян.
За 90 лет существования с Государственным филармоническим оркестром Армении выступали такие великие музыканты как Дивад Ойстрах, Святослав Рихтер, Мстислав Ростропович, Ренато Бруго, Стивен Иссерлис, Давид Герингас, а за дирижерским пультом этого оркестра в свое время стояли знаменитый Александр Мелик-Пашаев, Вилли Ферреро, Франц Конвични, Курт Мазур и многие другие.